Sa Matviyenko susreli su se i članovi Predsjedništva BiH, a predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović komentirao je njene izjave u Domu naroda Parlamenta BiH.
“Dotakli smo se i tema koje je gospođa Matviyenko rekla u svom obraćanju u Domu naroda. Ja sam joj u uvodu rekao da su to osjetljive stvari kao što su, recimo, osjetljive stvari i odnosi Ukrajine i Rusije, jer BiH dobro pazi što će kazati”, kazao je Izebegović.
On je dodao da ih je predsjednica Vijeća Federacije Federalne skupštine Ruske Federacije Valentina Matviyenko pitala koja je pretpostavka kada može doći do situacije da OHR napusti BiH.
“Ja sam rekao da to nije stvar vremena, to je stvar sazrijevanja. Nemamo ispunjene uvjete od strane samog PIK-a i OHR-a. Potrebno je sazrijevanje odnosa u BiH.Tada će trebati umjesto međunarodnih mehanizama uspostaviti domaće. Daleko smo od tog trenutka, zahvaljujući ponašanju nekih političara. Naveo sam postupke predsjednika RS jer, ako ćete nagraditi ratnog zločinca, Radovana Karadžića, onda ste poslali mladim ljudima u RS-u poruku da je taj čovjek radio dobar posao. Ako ćete povratnike koji se vrate svojim kućama u Podrinje uvrijediti i kazati da su okupatori Podrinja u svojim dvorištima iz kojih su bili istjerani zbog genocida, ako ćete 12 ili 13 posto Bošnjaka u RS-u unatoč jasnim odredbama zakona koji traži propocijanu zastupljenost u zapošljavanjima u institucijama svesti na jedan ili dva posto, onda je daleko od toga da možete kazati da je situacija zrela za odlazak OHR-a”, naveo je predsjedavajući Predsjedništva BiH.
On je kazao da su ga upitali jesu li i druga dva člana Predsjedništva BiH imala takav stav.
“Nažalost, gospodin Čović je imao potpuno suprotan stav, on se ispričao gospođi Matviyenko za ono što je jučer preživjela i reakcije koje je imala u javnosti i kazao da i on smatra da je potrebno da OHR i međunarodni sudci u Ustavnom sudu odu iz BiH i da će tek tada BiH biti suverena država”, kazao je Izetbegović.
Na to je izjavama reagirao “prozvani” Čović.
“Iznenađuje da je Izetbegović posljednjih sedam dana, otakao je preuzeo predsjedavanje, već tri ili četiri puta istupio samostalno, iznoseći detalje koji nemaju veze sa stvarnošću. Neki dan sam, dok je trajala sjednica Predsjedništva, čitao šta sam govorio o Islamskoj zajednici, a od toga nijedna riječ nije točna”, rekao je Čović.
Komentirajući Izetbegovićeve izjave o sastanku sa predsjednicom ruskog Savjeta Federacije Valentinom Matviyenko, on je istaknuo da su izneseni neutralni stavovi.
“Nismo uopće spominjali vrijeme rata, već da različito gledamo na prošlost, ali i viziju budućnosti. Zahvalili smo se na posjeti najvišem izaslanstvu zemlje s kojom želimo i dalje graditi gospodarske i druge odnose. Rekao sam da bi drukčije govorili i o Siriji i Ukrajini da smo organiziraniji. Pošto ne možemo iznositi pojedinačne stavove, iznosimo neutralne”, rekao je Čović.
Na izjave predsjednice Vijeća Federalne skupštine Ruske Federacije odgovorio je i Ured visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka.
Inzko se u ekskluzivnoj izjavi za Vijesti.ba osvrnuo na navode Matviyenko o tome da se Rusija zalaže za uklanjanje Ureda Viskog predstavnika u BiH, te da prisutnost ove institucije ponižava narode u BiH.
Inzko je podsjetio da su uvjeti za ukidanje OHR-a definirani u vrijeme njegovog prethodnika Miroslava Lajčaka i da su poznati nazivom “Program 5+2”.
“To se odnosi na sređivanje državne imovine, vojne imovine, fiskalnu stabilnost, pravnu državu… Jedan od dva uvjeta je i pozitivna procjena političke situacije. Dakle, za vrijeme tadašnjeg visokog predstavnika Lajčaka uvjeti su definirani, nisu se mijenjali, te su i dalje na snazi”, istaknuo je Inzko.
On je ukazao i na činjenicu da je Rusija članica Vijeća za implementaciju mira (PIK), dodavši da “ukoliko želi nešto napraviti, tamo može pokrenuti postupak”.
“U principu, Rusija je uvijek kod naših rezolucija, odnosno kod PIK-ovih komunikea, te u Vijeću sigurnosti, podržavala teritorijalni integritet i suverenitet BiH”, dodao je Inzko.
Tvrdnje visoke ruske dužnosnice da OHR ponižava narode u BiH, visoki predstavnik nije želio detaljno komentirati.
“Samo bih rekao da je Njemačka 45 godina imala ograničen suverenitet do 1990. godine, pa je bila osnivač EU. Ona je bila u Vijeću UN-a. U mojoj državi, Austriji, također su deset godina bile savezničke snage. Kad sam bio mali, viđao sam engleske vojnike. Oni su nam pomogli. Mislim da to nije poniženje, odnosno da je međunarodno prisustvo dosta puta korisno i potrebno. Podsjetimo se na ninberške procese u Njemačkoj. Njemačka 1945. i 1946. godine ne bi imala snage to učiniti sama. Dakle, prisustvo savezničkih snaga bilo je pozitivno. Na kraju krajeva, na Kipru već 50 godina imamo snage UN-a. To nije nikakvo poniženje, naprosto, puno je mirovnih misija u svijetu”, obrazložio je Inzko u razgovoru za Vijesti.ba.
Kako je kazao, cilj međunarodnih predstavnika u BiH je da međunarodnog prisustva u ovoj državi bude sve manje, te da se međunarodna prisutnost mijenja u partnerstvo i prijateljstvo.
Oštru polemiku javnosti izazvala je i konstatacija Valentine Matviyenko kako se u BiH vodio “građanski rat”.
“Ne bih htio komentirati tu izjavu. Postoje međunarodni sudovi koji su, po pitanju toga je li u BiH bio građanski rat ili ne, u više navrata rekli svoje. Rekli su to jasno i nedvosmisleno”, poručio je visoki predstavnik u BiH u razgovoru za Vijesti.ba.
/Republikainfo.com/