Nakon što je izraelska vlada donijela odluku o zabrani Al Jazeere, Izraelska policija izvela je raciju u uredu Al Jazeere u okupiranom Istočnom Jeruzalemu, nakon naredbe ministra komunikacija za zabranu rada ove mreže.
Kako izvješćuje ovaj medij, pripadnici snaga sigurnosti snimljeni su kako ulaze u ured Al Jazeere i oduzimaju opremu za emitiranje, uključujući kamere, mikrofone, poslužitelje i prijenosna računala. Izraelski pružatelji kabelskih usluga također su obustavili emitiranje programa i sadržaja Al Jazeere u toj zemlji.
Al Jazeera je ovu odluku izraelske vlade o zatvaranju te medijske kuće nazvala opasnom i političkom, najavljujući pravne korake.
Izraelska vlada oodluku o zabrani emitiranja programa i vijesti Al Jazeere donijela je jednoglasno i anonimnim glasanjem (?). Ranije je Knesset usvojio zakon o stranim medijima u Izraelu, kojim se dozvoljava zabrana rada medija, ako su ugroženi nacionalni interesi.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu, u svojoj objavi na društvenoj platformi X, optužio je Al Jazeerinu redakciju u Izraelu da je „prijetnja sigurnosti Izraela”, rekavši da ju je “njegova vlada jednoglasno odlučila zatvoriti”.
Taj arapski medijski gigant osnovan je u Dohi 1996. godine dekretom bivšeg emira Katara, šeika Hamada bin Kalife Al-Tanija.
Netanjahu je optužio Al Jazeeru da je „propagandni organ Hamasa” i da je “aktivno sudjelovala u krvavom napadu koji je 7. listopada taj palestinski pokret izveo na jugu Izraela”.
Redakcija Al Jazeere na toj palestinskoj teritoriji je bombardirana, a dva njena dopisnika su ubijena. Izrael ih je opisao kao „terorističke agente“. Šef ureda ovog medija, Vael al-Dadu, ranjen je u prosincu u napadu za koji je kriv Izrael, a pogionuo je kamerman tog kanala.
Dopisnik Al Jazeere iz okupiranog Istočnog Jeruzalema, Imran Khan, preventivno je snimio svoje posljednje javljanje u slučaju zabrane koja se u međuvremenu i dogodila.
'Ako ovo gledate… onda je Al Jazeera zabranjena u Izraelu'. Dopisnik Imran Khan snimio je svoj posljednji izvještaj iz okupiranog Istočnog Jerusalema preduhitrivši jednoglasnu odluku Netanyahuove vlade da zatvori Al Jazeeru u Izraelu. pic.twitter.com/GBikmcjBgT
— Al Jazeera Balkans (@AJBalkans) May 5, 2024
Podsjetimo, nakon što je 7. listopada prošle godine militantna teroristička organizacija Hamas izvela brutalni napad na pogranična mjeta u Izraelu i danas traju sukobi u tom dijelu svijeta, a najveće žrtve rata su civili na obje strane.
Rat je započela teroristička organizacija Hamas, u suradnji s drugim palestinskim terorističkim organizacijama, kao što je primjerice Islamski džihad, brutalnim napadom na izraelski teritorij 7. listopada. Tada je ubijeno više od 1200 ljudi, oko 250 drugih je oteto i odvedeno u Pojas Gaze. Izrael je odgovorio masivnim zračnim napadima i kopnenom ofenzivom na palestinski teritorij koji je već godinama pod kontrolom Hamasa.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu kazao je kako će se “Izrael snažno osvetiti za ovaj crni dan”. Svijet je ostao zatečen zločinima koje su uradili pripadnici Hamasa nad Izraelcima, isto kao što je i šokiran silinom razaranja i izraelskom osvetom u kojoj stradavaju nevine civilne žrtve. Izraelski premijer Netanyahu tvrdi kako se Hamas kukavički krije iza civila te da Izrael neće stati dok ne uništi tu militantnu, terorističku skupinu.
Iako nema točnih i potvrđenih informacija, a pojedini mediji iznose brojke od 20 tisuća do čak 45 tisuća, procjenjuje se da je u izraelskim napadima na pojas Gaze ubijeno više od 30 tisuća Palestinaca, a među žrtvama su najbrojnij civili, djeca i žene.
/Desk/