Elektroprivreda BiH založila je zgradu u Vilsonovom šetališu u Sarajevu, gdje se nalazi njeno sjedište, kao i Blok 6 Termoelektane Tuzla, da bi vratila kredit za propali projekt gradnje Bloka 7 Termoelektrane Tuzla. Tu informaciju dostavilo je ovo poduzeće federalnom zastupniku Admiru Čavaliću koji je i postavio pitanje.
Kako se navodi u odgovoru, procijenjena vrijednost ovih objekata je preko 210 milijuna KM.
“Elektroprivreda BiH je, za potrebe osiguranja povrata pozajmljenih kreditnih sredstava u vezi realizacije projekta izgradnje Bloka 7 u TE Tuzla, založila poslovno-tehničku zgradu u ulici Vilsonovo šetalište broj 15 u Sarajevu procijenjene tržišne vrijednosti 32.805.000.00 KM i Blok 6 Termoelektrane Tuzla sa pripadajućom infrastrukturom, opremom i zemljištem, a koji se nalazi u ulici 21. travnja broj 4 u Tuzli, procijenjene tržišne vrijednosti 181.884.000.00 KM”, naveli su iz Elektroprivrede BiH.
Procjena vrijednosti napravljena je 12. prosinca 2019. godine.
“Elektroprivreda BiH uredno izmiruje obveze po kreditnom sporazumu te će po završetku otplate cjelokupnog iznosa kredita pokrenuti postupak za brisanje tereta sa navedenih nekretnina”, naveli su.
Iz odgovora koji je upućen zastupniku Čavaliću nije jasno kada su se nekretnine Elektroprivrede BiH stavile pod hipoteku.
Raport je kontaktirao direktora Sanela Buljubašića, kao i izvršne direktore Fahrudina Tanovića i Nevada Ikanovića ali nisu odgovarali na pozive novinara. Inače, sad je jasno da Elektroprivreda BiH plaća kredit za projekt koji se neće praviti. Ranije je premijer FBiH Nermin Nikšić kazao da od gradnje Bloka 7 TE Tuzla nema ništa, zaključuje Raport na kraju teksta.
Inače, podsjetimo da je u razdoblju od 2015. do 2020. godine generalni direktor Elektroprivrede BiH bio je Bajazit Jašarević, kadar SDA.
Podsjetimo da je svojedobno Tajništvo Energetske zajednice, upozoravalo Federaciju BiH da ne odobrava garanciju za kredit kineske državne Eximbanke, koji je osmišljen kao pomoć Elektroprivredi BiH za izgradnju Bloka 7 TE Tuzla, jer spomenuta garancija predstavlja nedozvoljenu državnu pomoć.
Izgradnja Bloka 7 procjenjena je na 1,5 milijardi KM, a Elektroprivreda BiH je nastavljala s ovim projektom unatoč činjenici da, kako je to prije komentirao Damir Miljević, ekonomist i član upravnog odbora RESET-a, financijske organizacije sa zapada smatraju investicije u ugalj prerizičnim i nisu raspoložene za kreditiranje tih projekata.
No, uskoro su vlasti BiH partnera za izgradnju nove termoelektrane pronašli u Kinezima, nakon što se američka tvrtka povukla iz zajedničkog projekta.
„Ne radi se ni o posebno jeftinim sredstvima, niti u realizaciji takvih projekata ima puno mjesta za domaću privredu i privrednike. Kinezi nam daju kredit, za taj kredit dobiju državnu garanciju, a onda novac potroše njihova poduzeća i njihova operativa. Nama ostaju objekti i krediti, a oni su svoj novac odnijeli sa sobom natrag u Kinu do sljedeće prilike”, objasnio je Miljević.
Pippa Gallop iz mreže CEE Bankwatch za medije je tako komentirala da je Savjetodavni odbor Energetske zajednice, kako garancija-dokument koji je iznijelo Vijeće za državnu pomoć BiH, nije u skladu s procedurama koje je BiH prihvatila, potvrda da je to još jedan razlog za odustajanje od projekta i razvijanje održivih alternativa.
„Izgradnja Bloka 7 TE Tuzla se predstavlja kao razvojna šansa za Federaciju BiH, ali će zapravo biti mlinski kamen oko vrata”, smatra ona, dodajući da su pretpostavke koje su uključene u studiju izvodljivosti apsolutno nerealne i da nema teorije da će Blok 7 biti isplativ.
Sve je ukazivalo da ovaj projekt nema budućnosti. Više o tome pročitajte OVDJE.
No, problemima nikad kraja.
Tajništvo Energetske zajednice JI Europe je 2019. objavilo da otvara postupak protiv BiH epublikainfo.com/otvoren-postupak-protiv-bih-zbog-garancija-za-te-tuzla-blok-7/ otvara postupak protiv BiH za rješavanja spora o planiranoj garanciji Federacije BiH za kredit od 614 milijuna eura od kineske Eximbank za izgradnju bloka 7 termoelektrane Tuzla. Pokretanjem ovog postupka Tajništvo pruža priliku Bosni i Hercegovini da u roku od dva mjeseca reagira na navode o nepoštivanju zakona o Energetskoj zajednici.
A skandali se nastavljaju nizati. Naime, u lipnju prošle godine mediji su otkrili kako su kineska i turska tvrtka dostavile lažnu dokumentaciju za tender izgradnje tunela Prenj te da ista kineska tvrtka gradi i Blok 7 TE u Tuzli.
/Republika/