Državljani BiH bez ikakvih ograničenja, uz važeće dokumente, mogu putovati u susjednu Srbiju, dok državljani s dvojnim državljanstvom (BiH-HR) još uvijek mogu putovati bez ograničenja u Hrvatsku, ali se čeka najnovija odluka o strožijim mjerama koja će, kako se već sada najavljuje, podrazumijevati 14-dnevnu karantenu za sve koji iz BiH, Srbije i ostalih balkanskih zemalja ulaze u Hrvatsku. Pitanje je hoće li istim mjerama uzvratiti i BiH.
Za ulazak u Crnu Goru potreban je negativan rezultat testa na koronavirus, a ako u Hrvatsku putujete turistički i dalje je potrebna potvrda o rezervaciji smještaja i popunjen online obrazac na web stranici MUP-a Hrvatske, piše N1.
Nesmetano, bez dodatnih uvjeta, državljani Bosne i Hercegovine mogu prelaziti granicu sa Srbijom. To pak nije slučaj sa susjednom Crnom Gorom. Nacionalno koordinacijsko tijelo za zarazne bolesti ove turističke destinacije formiralo je tri liste država. Iz pojedinih se u Crnu Goru može ući bez ograničenja, iz drugih nikako, a državljanima BiH potreban je negativan test na virus korona.
“Države čiji rezidenti mogu ući u Crnu Goru uz negativan rezultat PCR testa na SARS-CoV-2 akreditirane laboratorije, star ne više od 48 sati su: Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Turska, Izrael, Poljska, Rumunija, Italija i Ukrajina”, kazali su iz Vlade Crne Gore.
U Hrvatsku je dozvoljen ulazak državljanima BiH ukoliko je to put iz poslovnih, neodložnih osobnih razloga i turistički. No, za sve koji u ovu zemlju dolaze kao turisti i dalje je potrebna potvrda o rezervaciji smještaja i popunjen online obrazac na web stranici MUP-a Hrvatske. Hrvatskim državljanima ministar zdravlja uputio je upozorenje.
“Naravno da nije preporučljivo putovati u zemlje gdje je epidemiološka situacija lošija nego u Republici Hrvatskoj. To preporučujemo samo u onim slučajevima u kojima je to nužno samo iz opravdanih razloga – obiteljskih ili nekih drugih. Inače, nije ni pametno ni dobro. A ako se već i putuje odgovorno ponašanje koje uključuje nošenje maski, održavanje distance i izbjegavanje fizičkog kontakta i adekvatna higijene ruku je od osnovne važnosti. Na taj način možemo pobijediti ovaj virus, a bili smo na dobrom putu”, izjavio je Vili Beroš, ministar zdravstva Hrvatske.
Državljani BiH u Njemačku mogu ući isključivo zbog povratka na mjesto stalnog boravka ili opravdanog pravnog osnova poput hitne medicinske njege uz podnošenje određenog zahtjeva. Po povratku u Njemačku obvezan je karanten u trajanju od 14 dana uz mogućnost izuzeća posjedovanjem negativnog PCR testa na virus korona koji priznaje Svjetska zdravstvena organizacija.
Od 19. lipnja mjera karantina ili negativan test na koronavirus, ne stariji od 72 sata, obvezno obavljen u nekoj od članica Europske unije – potreban je za ulazak iz BiH u Sloveniju. Za ulazak državljana BiH u Španjolsku ili Italiju nije propisana obveza testa na Covid-19, ali mora postojati valjan pravni osnov za ulazak i obvezna mjera karantena, odnosno samoizolacije 14 dana. Postoje i izuzeci kada je u pitanju tranzit, repatrijacija ili posebni uvjeti uz odobrenje, piše N1.
/Republikainfo.com/