Posljednje proširenje američke crne liste prva su politička tema u Republici Srpskoj i danas. Od ranoj jutra ne prestaju reakcije i tumačenja. Premijer ovog entiteta Radovan Višković kaže “da je RS skenirana i da je netko bacio oko” na resurse, ministrica financija Zora Vidović vapi – riječ je o sustavnom uništenju Republike Srpske. Zbog sankcija u sjenu pada i najava predstojeće dvije sjednice Narodne skupštine, piše N1 BiH.
Proširena lista sankcija već treći dan ključna je tema u Republici Srpskoj zbog koje je i premijer poranio u program javnog medijskog servisa kako bi poručio da je “iza svega cilj satanizacije i ukidanja Republike Srpske s namjerom da se njeno političko rukovodstvo građanima ogadi”.
“Kada bi trebali odgovoriti sa stručne strane onda morate zanijemiti, jer odgovora nema”, naveo je Radovan Višković, premijer RS.
Prema njegovim riječima “glavni razlog napada je imovina Republike Srpske odnosno njeni resursi”. Ima i teoriju kako je “Washington došao do vrijednih podataka”.
“Republika Srpska onog trenutka kada je skenirana, a ona je skenirana satelitski, vi znate danas s kakvom tehnikom i tehnologijom svijet raspolaže, da jednostavno iz zemljine orbite može snimiti šo se nalazi u utrobi ili unutar same zemlje”, dodao je Višković.
Zato se premijer, kako tvrdi, ozbiljno zabrinuo kada je dobio informaciju kako se na ozbiljnim okruglim stolovima govori o rudnom bogatstvu Republike Srpske. Iako je iz njegovog izlaganja sve upućivalo da je za probleme odgovoran Washington, na kraju je i to “demaskirao”.
“Iako ću ja ovdje odmah demantirati sam sebe, u smislu, ja mislim da ovo nije obračun Amerike sa Srbima i Republikom Srpskom, ovo su pojedinci, frustrirani pojedinci”, tvrdi Višković.
Nakon televizijskog nastupa uslijedila su ozbiljnija posla – sjednica Vlade Republike Srpske. Vruć krompir za obraćanje medijima pripao je ministrici financija Zori Vidović.
Ona tvrdi da su “sankcije za devet gospodarskih subjekata s oko 700 radnika sustavno uništenje Republike Srpske”. Među sankcioniranima je i “Sirius 2010” kompanija koja je prošle godine prihodovala oko 18 milijuna maraka i koja je dobila unosan posao održavanja fiskalnog sustava Republike Srpske i uvođenja novog sustava fiskalizacije koji još nije okončan.
“Mi ćemo fiskalizaciju nastaviti, bez obzira na to što će oni kazati, pa evo neka ukinu proračun, neka ukinu račun proračuna pa ćemo vidjeti što će se dogoditi sa stanovništvom. Ne možemo mi za ono što smo platili i što su ljudi uradili prekinuti taj posao, da se ne radi”, rekla je Vidović.
Stav ministrice je i da je gašenje računa u bankama sankcioniranim osobama nezakonito. To će, najavila je, biti tema razgovora s predstavnicima banaka sljedećih dana.
Sankcioniranje sedam poduzeća koje se povezuju s obitelji Milorada Dodika, a koje su u prošloj godini prijavile prihod od gotovo 144 milijuna i dobit od 32 milijuna maraka zastupnici vlasti i oporbe, očekivano, različito komentiraju.
“Ta poduzeća su bila neka vrsta krpelja ili ne znam kako bi ih čovjek nazvao, koje su crpile stotine milijuna maraka iz proračuna i omogućile prvoj familiji Republike Srpske da dobije ogromno bogatstvo”, mišljenja je Nebojša Vukanović iz Liste za pravdu i red.
“Ovdje se izravno ugrožavaju ne samo ljudska prava nego i sloboda poslovanja tržišta, protoka kapitala itd. To su kameni temeljci suvremenog demokratskog društva i demokracije”, rekao je Srđan Mazalica iz SNSD-a, piše N1 BiH.
Stevandić traći vraćanje himne Bože pravde’
Zastupnici su se inače, u Narodnoj skupštini našli zbog Kolegija koji je odlučio o terminu dvije predstojeće sjednice.
U utorak 2. srpnja slijede dvije sjednice NSRS. Prva svečana na kojoj će se obratiti i predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, a onda i redovita na kojoj će se zastupnici izjasniti o Deklaraciji sa Svesrpskog sabora bez mogućnosti mijenjanja njenog sadržaja, a na kojoj će također biti raspravljano i o Nacrtu zakona o zastavi, grbu i himni s namjerom da se u upotrebu vrati himna ‘Bože pravde’ i grb dvoglavog orla.
Simboli koji su ranije, zbog odluka Ustavnog suda, zamijenjeni himnom ‘Moja Republika’ i amblemom vraćaju se na prijedlog Nenada Stevandića i to preko Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama sa Srbijom.
“Zakonom ćemo regulirati da se mogu koristiti i himne i grbovi drugih država sa kojima se dijeli kulturno-povijesno naslijeđe i s kojima postoji ugovor o specijalnim i paralelnim vezama što nećemo osporiti ni drugim narodima ukoliko žele”, naveo je Nenad Stevandić, predsjednik NSRS.
Skupštinski kolegiji u aktualnom mandatu traju neobično dugo, što je primjetio i Stevandić pa se za kraj odlučio požalio medijima.
“Trpim stalni, kako bih rekao, teror i da nam ovi kolegijumi traju po nekoliko sati više nego što bi trebali jer imamo stalne provokacije gospodina Vukanovića i njegove težnje da od svega napravi reality”, dodao je Stevandić.
Stevandić je Vukanovića optužio i za iznošenje neistina i zaključio kako “nema ga nema namjeru tužiti, jer mu je muka”, prenosi N1 BiH.
/Desk/