Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić za CNN je izjavio kako će “tužiteljstvo uraditi svoj posao” oko Milana Radoičića, koji je priznao umiješanost u oružane napade u selu Banjskoj na sjeveru Kosova, a što je službeno Kosovo ocijenilo kao teroristički čin u “režiji” Srbije i njega samoga.
„Srbija će naravno pozvati na odgovornost sve ljude koji su počinili kaznena djela. a nađu se na našoj teritoriji. On je dostupan i na našoj teritoriji i tužiteljstvo će uraditi svoj posao“, rekao je Vučić za CNN.
On je u intervjuu s Christiane Amanpour rekao da izvešća SAD o gomilanju pripadnika Vojske Srbije blizu Kosova „nisu bili u potpunosti točni“.
Ipak, rekao je da je broj smanjen i da Srbiji ne trebaju nikakvi ratovi i sukobi s NATO, već joj odgovara veće prisustvo KFOR-a, posebno na sjeveru Kosova.
„Uvijek smo slušali kada su naši partneri tražili od nas da deeskaliramo situaciju“, rekao je Vučić. Predsjednik Srbije je naveo da vojska prati situaciju na terenu i da je “pomjerila snage onako kako su vjerovali da može biti najkorisnije“, ali je kazao i kako nije potpisao da se vojska podigne na viši stupanj uzbune.
Međutim, podsjetimo da su nakon oružanog napada na sjeveru Kosova, iz Bijele kuće istaknuli kako “Sjedinjene Države prate zabrinjavajuće raspoređivanje srpske vojske duž granice s Kosovom što destabilizira regiju” te je Beograd pozvan na povlačenje snaga, a glasnogovornik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je novinarima da će mirotvorne snage Kosova povećati prisutnost NATO snaga na sjeveru zemlje zbog rastućih tenzija.
“Srbija je posljednja zemlja kojoj su bili potrebni ti incidenti na Kosovu. Svi su mogli vidjeti da je Srbija bila konstruktivni partner”, rekao je Vučić.
On je optužio Prištinu da provodi „postupno etničko čišćenje“ na sjeveru, na što je Amanpour konstatirala da se sa tom ocjenom ne slažu Europska unija i SAD.
Ona je podsjetila Vučića da je nakon pregovora u Ohridu rekao kako nije potpisao sporazum jer ga „boli ruka“, te ga je upitala “boli li gai dalje ruka” ili je spreman na sporazum. Vučić je na to ustvrdio Srbija bila konstruktivna i da su to govorili i međunarodni predstavnici Josep Borrell i Miroslav Lajčak.
Američki Wall Street Journal (WSJ) piše kako američki dužnosnici nastoje smiriti rastuće tenzije na Balkanu, jer je sada tamošnji val nasilja natjerao NATO na jačanje svoga prisustva u regiji te da može izazvati širi sukob između Srbije i Kosova. “Neki zapadni dužnosnici privatno priznaju da ne žele vršiti pritisak na Vučića jer je pristao da preko trećih zemalja isporučuje prijeko potrebno streljivo iz tvornica u Srbiji u Ukrajinu”, piše Bojan Pancevski za WSJ.
„Ja sam činio sve što sam našim prijateljima iz SAD i EU rekao da ću činiti, a postoji i srpski ustav i ja ga moram poštovati“, rekao je Vučić.
Upitan podržava li lidera Republike Srpske Milorada Dodika i destabilizaciju Bosne i Hercegovine, rekao je kako podržava Daytonski mirovni sporazum i teritorijalni integritet BiH i da nikada to nije dovodio u pitanje.
Amanpour se osvrnula i na činjenicu da je tenisač Novak Đoković na kameri posle jednog meča napisao ‘Kosovo je srce Srbije’, te kakav je njegov stav o tome. Predsjednik Srbije je odgovorio kako je “Đoković to napisao od srca“ i da “to mišljenje dijeli 99 posto Srba”.
Američki dužnosnici opisali su napad kao “vrlo organiziran” i rekli da su “napadači vjerojatno imali značajne resurse iza sebe”. Kirby je rekao da su naoružani napadači uklonili više desetina sportskih terenskih vozila koja su korištena za transport oružja sa „alarmantno sofisticiranošću“. On je rekao da oružje predstavlja prijetnju ne samo za Kosovo, već i za međunarodne trupe koje su tamo stacionirane. Mirovna misija koju vodi NATO djeluje na Kosovu od 1999. godine, a Alijansa ima nekoliko tisuća vojnika stacioniranih u zemlji.
Podsjetimo da je u nedjelju, 24. rujna došlo do oružanog sukoba grupe dobro naoružanih Srba, predvođene doskorašnjim potpredsjednikom Srpske liste Milanom Radoičićem, i Kosovske policije u selu Banjska na sjeveru Kosova. Tom prilikom ubijeni su jedan kosovski policajac i trojica naoružanih Srba.
Radoičić je u pisanoj izjavi koju je javnosti pročitao njegov odvjetnik, preuzeo odgovornost za sukob u Banjskoj, tvrdeći da vlasti u Beogradu nemaju s tim nikakve. S druge strane, službena Priština ističe kako ima dokaze o umiješanosti državnog vrha Srbije predvođenog Vučićem u ovaj napad. Traže reakciju i sankcije za Srbiju od Međunarodne zajednice, te tvrde i kako se oružana skupina obučavala i na vojnim poligonima u Srbiji dok, s druge strane, to Srbija negira.
/Desk/