U Vladi HNŽ-a u petak su održani razgovori između sindikata djelatnika zdravstva u ovoj županiji i predstavnika Vlade predvođene premijerom Nevenkom Hercegom. Obećano je najbrže pregovaranje kako bi se postiglo potpisivanje kolektivnog ugovora. Sindikati traže da vlada izađe s prijedlogom. Istodobno, Skupština je izglasala da domovima zdravlja isplati dodatnih 3 milijuna KM za usluge primarne zdravstvene zaštite, a Vlada je danas, mimo plana redovitih plaćanja i kako bi uopće mogli isplatiti plaće djelatnicima, izvršila interventnu uplatu od gotovo 500 tisuća KM na račune dvaju mostarskih domova zdravlja.
Kritika osnivačima i menadžmentima zdravstvenih ustanova: Neracionalno zapošljavanje u zdravstvu urušava zdravstveni sustav
Na poziv Vlade HNŽ-a, danas je održan sastanak predsjednika Vlade Nevenka Hercega, ministra financija Adnana Faladžića, ostalih članova Pregovaračkog tima Vlade i čelnika Nezavisnoga sindikata zaposlenika Sveučilišne kliničke bolnice Mostar. S obzirom na generalni štrajk u koji su zdravstveni djelatnici u HNŽ-u stupili, razgovarano je o iznalaženju rješenja kako bi se stvorili preduvjeti za potpisivanje kolektivnog ugovora.
“HNŽ ima oko 10 % ukupnoga stanovništva u FBiH, a u našem zdravstvenom sustavu radi čak više od 20 % zdravstvenih djelatnika zaposlenih u zdravstvu Federacije. Konačno je vrijeme da se jasno i glasno progovori o fundamentalnim problemima koji su se nagomilali u ovom resoru. Vrijeme je da poslodavci, osnivači i svi ključni dionici zdravstvenog sustava preuzmu svoj dio odgovornosti. Izostankom racionalizma pri ovakvom načinu zapošljavanja kroz godine urušava se zdravstveni sustav, a ugrožava i održivost cijele Županije, što mi u Vladi ne ćemo dopustiti”, jasno je poručio predsjednik Herceg nakon sastanka.
Istaknuo je da je sav teret i percepcija odgovornosti na vladi HNŽ-a, iako postoje i drugi osnivači i suosnivači te da je do sada potpisano 16 granskih kolekvitnih ugovora sa ostalim sindikatima ove županije i da je sljedeći ukupno 17-ti.
“Kontinuirano svjedočimo i pokazujemo kako iznimno poštujemo i uvažavamo socijalni dijalog i socijalne partnere. To najbolje oslikava činjenica da smo dosad potpisali ukupno šesnaest kolektivnih ugovora. Na tomu tragu iskazujemo pripravnost da i kada su u pitanju zahtjevi sindikata zdravstvenih djelatnika damo puni doprinos iznalaženju trajnih i održivih rješenja u skladu s fiskalnim kapacitetom HNŽ-a. Konkretno, jasno poručujemo da smo spremni preuzeti naš dio obveza”, rekao je Herceg.
On je nadalje kazako da, je nužno da i drugi čimbenici u zdravstvenom sustavu HNŽ-a u punini preuzmu svoj dio odgovornosti kako bi se moglo odgovoriti zahtjevima zdravstvenih djelatnika koji u početnom traženju dosežu 56 milijuna KM dodatnih proračunskih sredstava kroz dvije godine.
“Govorim o ZZO-u HNŽ-a, gradovima i općinama u HNŽ-u, menadžmentima zdravstvenih ustanova, susjednim županijama i, naravno, Vladi FBiH koji imaju jednake financijske mogućnosti kao i HNŽ. Napominjem da je ova županija na sebe preuzela i kredite za izgradnju Klinike za dječje bolesti i opremanje svih triju bolnica u ukupnomu iznosu od 45 milijuna KM, nabavu raznovrsne opreme i vozila za domove zdravlja, obnovu i uređenje niza zdravstvenih ustanova, kao i niz drugih obveza, a to nije morala”, rekao je Herceg, dodavši i to kako svi žele, i zbog zdravstvenih djelatnika i misleći na pacijente, ali i na ukupnu stabilnost društva, što žurnije izići iz ove situacije.
Rješenje za 20-ak dana?
Herceg je dodao kako je vrijeme da se u HNŽ-u napravi granski kolektivni ugovor koji će obuhvatiti svih 5.000 zaposlenih u zdravstvu županije (liječnike, stomatologe, medicinsko i nemedicinsko osoblje), a ne da postoje dva sindikata, dvostruki pregovori i dva kolektivna ugovora u istoj grani, što je u konačnici, kako je kazao, i protivno zakonu.
“Rješenje je novi granski ugovor koji će predvidjeti povećanje plaće za ovih 4.000 zdravstvenih radnika, a na koncu, cilj nam je da ne ispaštaju oni zbog kojih smo mi i oni tu gdje jesmo, a to su pacijenti. U ponedjeljak ćemo dobiti odgovor od predstavnika sindikata na predloženi protokol i ukoliko dobijemo taj odgovor, u ponedjeljak ujutro organizirati ćemo telefonsku sjednicu i donijeti odluku o početku pregovora i definiranu odluku o pregovaranju. Cilj je da skraćenom procedurom, u neka tri tjedna dođemo do rješenja – povećanja plaće”, kazao je premijer HNŽ-a.
Ministar financija Adnan Faladžić istaknuo je kako je način upravljanja javnim financijama HNŽ-a, ova vlada kroz proteklih osam godina stvorila preduvjete da, kako je kazao, danas mogu planirati i ispratiti svoj dio obveza i prema zdravstvenim djelatnicima.
“Razumijemo njihova sindikalna traženja i suosjećamo s njihovim položajem koji traži poboljšanje. Da budem jasan, mi smo neupitno za povećanje plaća zdravstvenim djelatnicima! Ali, zaista se mora prihvatiti činjenicu da je HNŽ samo jedan od više čimbenika u zdravstvenomu sustavu ove županije. Mi ćemo, kroz Izmjene i dopune Proračuna za 2023. te kroz Prijedlog proračuna za 2024. godinu, ispratiti svoj dio obveza kroz korektno postignuti, realno održivi dogovor svih poslodavaca i sindikalnih partnera. To uopće nije sporno, ali i s ovoga mjesta javno ponavljam poziv svim dionicima zdravstvenoga sustava HNŽ-a, osnivačima i poslodavcima naših zdravstvenih ustanova, da preuzmu odgovornost za koju imaju i zakonsku i moralnu obvezu”, izjavio je ministar Faladžić.
Podsjetimo da je Vlada HNŽ-a, na prijedlog Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi, 31. listopada imenovala Pregovarački tim Vlade za pregovore s reprezentativnim sindikatima za djelatnost zdravstva, sastavljen od predstavnika Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a, Ministarstva financija HNŽ-a, Ureda predsjednika Vlade HNŽ-a, Zavoda zdravstvenoga osiguranja HNŽ-a, SKB-a Mostar, KB-a dr. Safeta Mujića, Opće bolnice Konjic, Grada Mostara, Grada Konjica, Grada Čapljine, Doma zdravlja Stolac, Doma zdravlja Jablanica, Vlade Zapadnohercegovačke županije i Ministarstva zdravstva FBiH.
Sindikati: Štrajk se nastavlja do potpisivanja kolektivnog ugovora
Predstavnici sindikata nakon ovog sastanka u vladi kazali su kako će se generalni štrajk prekinuti onog trenutka kada se potpiše kolektivni ugovor. Ponovili su kako je dogovoreno da će u roku 20 dana riješiti agoniju zdravstvenih radnika i potpisati kolktivni ugovor, te da će dati ponudu koja će biti zadovoljavajuća za Sindikat.
“Generalni štrajk se prekida na dan kada potpišemo kolektivni ugovor. Sve do tada, generalni štrajk je u punom tijeku. Mi ćemo ga provoditi, naši štrajkački odbori u svim ustanovama ga provode i nadgledaju te prate sporazum”, rekao je Ivica Anić, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB Mostar.
Dalibor Vuković, član pregovaračkog tima, još jednom je ponovio kako Sindikat zdravstvenih radnika nije dobio konkretnu ponudu od Vlade.
”Izražena je njihova spremnost da se nešto radi oko toga u vrlo kratkom roku dogovorimo i potpišemo kolektivni ugovor. Međutim, u ovom trenutku Sindikat izjavljuje: ‘Štrajk se nastavlja!’ Nikakvu konkretnu ponudu još nismo dobili, vidjet ćemo kako će se Vlada ponašati. Mi ćemo dolaziti odgovorno ispred naših članova Sindikata ovdje na razgovore koji će se vrštiti u Vladi nadalje. Konkretno, više je bilo riječi o tome kako su gubitaši naše zdravstvene ustanove nego o tome da je bio neki konkretan prijedlog. Svim našim građanima i stanovnicima poručujemo da se strpe. Žao nam je što ovo traje i jedan dan, žao nam je što uopće traje ovaj štrajk, ali mi moramo ustrajati dok se ne potpiše kolektivni ugovor”, poručio je Vuković.
On je pozvao premijera i Vladu HNŽ da u najkraćem roku izađu sa svojom ponudom i da Sindikat zdravstvenih radnika nakon toga potpiše kolektivni ugovor i obustavi štrajk.
Skupština HNŽ-a: Domovima zdravlja još tri milijuna KM
Skupština HNŽ-a donijela je Odluku o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune Financijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ za 2023. godinu. Izmjenama i dopunama planirani su ukupni rashodi u iznosu od 167.892.000 KM što je za 3.248.000 KM ili 1,97% više u odnosu na Financijski plan za 2023. godinu.
Skupština je usvojila i Zaključak kojim se zadužuje ZZO HNŽ da u sljedećoj izmjeni financijskog plana za 2023. godine za usluge primarne zdravstvene zaštite Domovima zdravlja planira dodatnih 3 milijuna KM.
Zavod zdravstvenog osiguranja je zadužen da u roku od 15 dana dostavi izvješće o provedbi Zaključka Skupštine HNŽ od 22.12.2022. godine kojim je zadužen da za sve osiguranike koji su u dijagnostičkoj potrebi za potvrđivanje sumnje na karcinom ili su ranije potvrđeni da boluju od malignih bolesti, hitno osigura pristup dijagnostičkim pretraga u roku ne dužem od 30 dana te da zbog sve duže liste čekanja, nedostajućih tehničkih i kadrovskih kapaciteta, Skupština HNŽ zadužuje ZZO HNŽ da omogući potpunu refundaciju dijagnostika (CT, MR, PETCT i druge dijagnostike) koje su nužne u obradi i utvrđivanju oboljenja od malignih bolesti u slučaju kad ih ne mogu ostvariti na teret svog redovnog zdravstvenog osiguranja, a koje učine u registriranim zdravstvenim ustanovama s područja HNŽ.
Vlada isplatila 650 tisuća domovima zdrvalja u Mostaru i Konjicu
Podsjetimo da je Vlada HNŽ-a danas, mimo plana redovitih plaćanja i kako bi uopće mogli isplatiti plaće djelatnicima, izvršila interventnu uplatu od gotovo 500 tisuća KM na račune dvaju mostarskih domova zdravlja, navedeno je u priopćenju Vlade HNŽ-a. Prije toga Domu zdravlja u Konjicu uplaćeno je 150 tisuća KM.
Naime, podsjetimo da su ravnatelji domova zdravlja HNŽ-a uputili apel Federalnom ministarstvu zdravstva, Vladi HNŽ, Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ, Skupštini HNK kao i svim gradovima, gradonačelnicima i načelnicima u ovoj županiji, za očuvanje primarne zdravstvene zaštite, kojim žele ukazati na teško i neodrživo stanje s kojim se suočavaju. Istaknuli su kako su više puta tražili potrebna financijska sredstva te da do sada nije riješeno stabilno financiranje domova zdravlja.
/Repulika/