Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Kate Middleton iznenada otkazala dolazak na kraljevski događaj
    • Srbija će moći uvoziti ruski plin preko EU-a, ali taj plin ne smije u EU
    • Masovne egzekucije – U Saudijskoj Arabiji novinar smaknut odsijecanjem glave – pisao o korupciji, pravima žena, kritizirao vlast i kraljevsku obitelj…
    • Pjevačica kojoj je nedavno otkriven rak se povlači sa scene
    • “Mislili smo da smo došli do određene civilizacijske razine, ali se nismo pomaknuli od prapočetaka civilizacije – samo se razvila tehnologija koja više ubija i uništava”
    • Što je svetkovina Tijelova
    • UN: Više od 2 milijuna Sirijaca se vratilo kući od prosinca
    • Nastavljaju se međusobni napadi Izraela i Irana, Moskva upozorava SAD da se ne miješa
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Burna rasprava o BiH u UN-u: Rusija potvrdila podršku vlastima RS-a, a Schmidt nazvan kolonizatorom, podržala ga SAD

    republikaBy republika01.05.2024Updated:01.05.2024No Comments9 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih naroda u utorak večer održana sjednica o stanju u Bosni i Hercegovini, a po zahtjevu stalne članice Ruske Federacije. Među govornicima bili su ruski veleposlanik u UN-u Vasilij Nebenzja, veleposlanik BiH pri UN Zlatko Lagumdžija, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, poseban izaslanik predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, Marko Đurić kao i američki veleposlanik Robert Wood, kineski predstavnik Geng Shuang, dok se srpska članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović obratila video linkom zbog nametnutih sankcija i nemogućnosti putovanja u SAD, ali i bez suglasnosti Predsjedništva BiH.

    Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda pozvalo je u srijedu na poštivanje Daytonskog sporazuma i očuvanje mira i stabilnosti u BiH, pri čemu su SAD i druge zapadne države dali jasnu potporu visokom predstavniku Christianu Schmidtu, dok je ruski veleposlanik i poseban izaslanik srbijanskog predsjednika zastupao politiku Republike Srpske (RS).

    Izvanredna rasprava sazvana je na zahtjev Rusije kako bi se srpskoj članici Predsjedništva BiH Željki Cvijanović omogućilo da pred tim tijelom iznese stajališta političara iz RS-a koji pokušavaju na svaki način spriječiti usvajanje rezolucije na Općoj skupštini UN-a o genocidu u Srebrenici. Bio je to povod veleposlaniku BiH pri UN-u Zlatku Lagumdžiji da na sjednici upozori kako je riječ o manipulaciji pod ruskim sponzorstvom jer su zaobiđena druga dva člana Predsjedništva BiH.

    Hrvatski predstavnik o napretku BiH, srbijanski o rezoluciji RS-a

    Predstavnik Hrvatske Hrvoje Ćurić Hrvatinić na sjednici je pohvalio napredak BiH na EU putu, kazao da napredak pokazuje da je postojeći okvir BiH funkcionalan te je spomenuo potrebu sa izbornom reformom. Rezoluciju nije spomenuo. S druge strane, poseban predstavnik srpskog predsjednika Vučića, Marko Đurić, zastupao je već poznate stavove i podršku vlastima RS-a, kazao je kako je nacrt rezolucije nastao bez “regionalnih konsultacija i u tajnosti” te da se nije “željelo podsjetiti na više od 100.000 drugih žrtava u bivšoj Jugoslaviji”.

    “Suprotno svemu što nam je rečeno od kosponzora, stvarni razlog za predlaganje ove opasne i rezolucije koja dijeli je otkriven od Elmedina Konakovića ministra vanjskih poslova BiH koji je javno rekao da ‘ovakva Srbija ne zaslužuje ništa drugo nego da bude prezrena i ne zaslužuje ruku pomirenja i suradnje’. On je naveo da njegov etnonacionalistički režim nastoji ponovno otvoriti sudske procese protiv moje države i nema namjeru pomirenja ili dobrosusjedskih odnosa na svojoj agendi”, kazao je Đurić. On je upitao “misli li se doista da žrtve žele biti trivijalno eksploatirane u političke svrhe”.

    Cvijanović optužila bošnjačke dužnosnike za prijetnju ratom, a Schmidta kolonijalnim predstavnikom

    Cvijanović, koja je bez suglasnosti Predsjedništva govorila u online formatu, od Vijeća sigurnosti je zatražila da osudi kršenja Daytonskog sporazuma, ali je ustvrdila kako je već godinama na djelu njegova revizija kojom se pokušava napraviti centralizirana država.

    “RS ne krši međunarodno pravo i ustav, zagovara poštivanje Daytonskog sporazuma koji najveći dio ovlasti daje entitetima”, kazala je Cvijanović, čija je teza kako vanjske intervencije drže BiH pod protektoratom i time onemogućavaju pomirenje među narodima.

    BiH, kako je kazala, može funkcionirati samo bez preglasavanja konstitutivnih naroda, a tvrdi da su za sve probleme u zemlji krivi Bošnjaci jer pokušavaju napraviti unitarnu državu i smatra da su im u tome pomagali svi dosadašnji visoki predstavnici.

    Bošnjačke je dužnosnike optužila da prijete ratom i zazivaju sukobe, BiH je opisala kao “utočište džihadista”, a Christiana Schmidta kao “kolonijalnog predstavnika” koji svojim djelovanjem ometa napredak zemlje.

    Visokog predstavnika je optužila da svojim intervencijama podriva vladavinu prava, a posebice se obrušila na najavu donošenja rezolucije u Općoj skupštini UN-a kojom bi se 11. srpnja ustanovio kao međunarodni dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici što su ga 1995. godine nad Bošnjacima počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba.

    Iako su predlagatelji rezolucije Njemačka i Ruanda, Cvijanović je najavila je kako će zbog toga tražiti smjenu veleposlanika Lagumdžije.

    “Ne postoji konsenzus među našim narodima i u tijelima vlasti o tekstu rezolucije”, kazala je Cvijanović, koja tvrdi da rezolucija nije nimalo bezazlena jer je njen krajnji cilj ukidanje RS-a.

    Schmidt: Postoje prijetnje po mirovni sporazum

    Schmidt je odbacio sve tvrdnje Cvijanović i podsjetio Vijeće sigurnosti na svoj mandat po kojemu ima ovlasti nadzirati poštivanje Daytonskog sporazuma, a političarima iz RS-a predbacio je da su oni ti koji poštuju pravni okvir i zakone države u kojoj žive.

    “Postoje prijetnje po mirovni sporazum. Predsjednik RS-a (Milorad Dodik) i drugi dužnosnici iz RS-a često napadaju Dayton zapaljivom retorikom kada govore o raspadu države i odvajanju RS-a od BiH”, kazao je Schmidt.

    Postojeće napetosti u zemlji potiče upravo takva retorika, iako one srećom do sada nisu prerasle u nasilje, upozorio je visoki predstavnik.

    Osudio je pojave povijesnog revizionizma i nijekanja genocida, podsjećajući kako je koristio svoje ovlasti da bi onemogućio sudjelovanje na izborima osobama osuđenim za ratne zločine.

    Do finalne faze europskih integracija daytonska pravila moraju ostati na snazi i biti poštovana, uključujući tu suverenitet i teritorijalni integritet BiH, ali i suradnju s Uredom visokog predstavnika (OHR), zaključio je Schmidt.

    Wood upozorio na etnonacionalizam

    Američki veleposlanik Robert Wood upozorio je na opasnost od etnonacionalizma u BiH i dao jasnu potporu Schmidtu kao visokom predstavniku. Izrijekom je prozvao Dodika zbog nijekanja genocida u Srebrenici, upozoravajući kako čelnik bosanskih Srba uz to redovito prijeti secesijom, a time i miru u regiji zbog čega su mu SAD uvele sankcije.

    “Činjenica je da je genocid počinjen u Srebrenici i to je utvrđeno presudama međunarodnih sudova”, istaknuo je Wood, a na sličan način reagirao je i britanski predstavnik Fergus Eckersley kao i predstavnica Francuske.

    Ruski veleposlanik Schmidta nazvao autokratom

    Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzja bio je jedini koji je podržao istup Željke Cvijanović, a pritom je inzistirao na tvrdnji da se Daytonski sporazum grubo krši pa stoga BiH nema status neovisne i suverene države. Krivnju za to prebacio je na Zapad i na visokog predstavnika Schmidta, kojega je nazvao “samoproglašenim bosanskim autokratom”.

    Ponavljajući teze koje već mjesecima promiču političari iz Banja Luke i Beograda, Nebenzja je zaključio kako bi se zbog Schmidta, ali i rezolucije o Srebrenici, stanje u BiH moglo izmaknuti kontroli, što bi se onda moglo preliti preko njenih granica i destabilizirati cijeli Balkan.

    Lagumdžija kritizirao Srbiju, vlasti RS-a i govor Cvijanović

    Govor Lagumdžije stigao je nakon obraćanja članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović i visokog predstavnika u našoj zemlji Christiana Schmidta. Na samom početku, žestoko je kritizirao politiku Rusije u BiH, posebno u kontekstu pozivanja na ovaj sastanak.

    “Važno je ozbiljno se zabrinuti zbog toga što se ovo Vijeće instrumentalizira kao javna pozornica na štetu BiH. Nema veze s zabrinutošću zbog situacije u BiH, već s zloupotrebom moći u Vijeću kako bi se perpetuirala jednostrana i opasna naracija. Ruska Federacija je više puta pokazala svoju zabrinutost samo za jednim dijelom BiH. Podsjetit ću na riječi ruskog PR-a iz svibnja 2023.: ‘Daytonska višenacionalna vizija zemlje je u opasnosti. Klasični neokolonijalni zapadni pristup Zapadnih zemalja u BiH predstavlja stvarnu prijetnju provedbi Mirovnog sporazuma. Što više, to podriva same temelje državnosti BiH i krši temeljna prava njenih konstitutivnih naroda, time dodatno povećavajući napetosti'”, kazao je Lagumdžija.

    Istaknuo je kako je upravo Rusija ta koja podiže tenzije u BiH, ali i kritizirao govor Cvijanović i vladajuće u RS-u.

    “Priznat ću da se BiH suočava s nekoliko kritičnih izazova proteklih nekoliko godina, ali uglavnom kroz niz postupaka koje je ponavljano poduzimala Vlada RS. To predstavlja neviđeni napad protiv Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH. Vlasti u RS poduzele su kontinuirane akcije koje podrivaju ustavni poredak i državne institucije, povećavaju etničke tenzije putem podjeljivih i upaljivih retorika, te ograničavaju slobodu okupljanja i izražavanja, što je doprinijelo povećanim političkim i etničkim tenzijama u cijeloj zemlji.

    Vladajuća koalicija RS počela je provoditi korake stvaranja preduvjeta za potencijalnu buduću secesiju Republike Srpske iz BiH, što je bilo navedeno u zajedničkoj izjavi potpisanoj od strane vladajućih stranaka Republike Srpske 24. aprila 2023. godine u kojoj su navedeni koraci koji mogu stvoriti preduvjete za buduću secesiju. Najnovije usvajanje Prijedloga Zakona o izboru RS, gdje su BiH državne ovlasti u području izbora u Skupštini Republike Srpske dodijeljene entitetu. No, što je još važnije, napadi Vlade RS trenutno su usmjereni protiv dvije civilne institucije u BiH definirane Daytonskim mirovnim sporazumom: Ured Visokog predstavnika i Ustavni sud Bosne i Hercegovine, koji imaju mandat i sredstva za sprječavanje separatizm”, rekao je Lagumdžija.

    On je i kritizirao nepriznavanje Schmidta kao visokog predstavnika od strane vlasti RS-a.

    “Želim napomenuti da je iz teksta Anexa 10 jasno da imenovanje nije obavljeno od strane Vijeća sigurnosti, iako mora biti u skladu s ‘relevantnim’ rezolucijama. Praksa Vijeća za implementaciju mira, upravljačkog odbora jasno pokazuje da je Visoki predstavnik imenovan na tu poziciju na temelju određenja upravljačkog odbora Vijeća za provedbu mira i da je ta praksa “u skladu s rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a”, počevši od Rezolucije 1031 (1995) od 15. prosinca 1995″, rekao je Lagumdžija.

    Lagumdžija j kritizirao i Srbiju podsjećajući da je ta država usvojila deklaraciju 2010. godine u skupštini, gdje se osuđuje zločin počinjen nad Bošnjacima u Srebrenici, iako se ne spominje pravna kvalifikacija genocid, koja je potvrđena u više presuda Međunarodnog suda u Haagu te podsjetio na riječi bivšeg Glavnog tajnika UN-a Kofi Annana.

    “Zaštita istine od negiranja i pružanje pravde žrtvama genocida u Srebrenici naša je najbolja šansa u spriječavanju ponovnog pojavljivanja genocida. UN je priznao po grešku napravljenu prema BiH. Glavni tajnik UN-a Annan primijetio je krivicu međunarodne zajednice rekavši da “Srebrenica predstavlja najveću sramotu u povijesti UN-a”. Pogreške koje su počinjene više se ne mogu ispraviti, ali imamo obvezu spriječiti nove. Zajedno. Ako ih je UN napravio 1995., onda ih ne bismo trebali ponoviti 2024. godine. Zato – Nikada više”, zaključio je Lagumdžija svoj govor.

    Kina protiv nametanja sankcija

    Kineski predstavnik Geng Shuang iskazao je protivljenje Pekinga “nametanju rješenja i sankcija” u BiH, a genocid u Srebrenici nazvao je “masakrom”, naznačivši kako Kina nije spremna poduprijeti rezoluciju o kojoj ne postoji konsenzus.

    Predstavnici Japana, Švicarske, Slovenije, Malte, Koreje, Ekvadora, Alžira, Gvajane, Mozambika i Sijera Leonea pozvali su na striktno poštivanje Daytonskog sporazuma te jačanje stabilnosti BiH kao jedinstvene države.

    /Desk/

    Christian Schmidt izdvojeno Rusija UN Željka Cvijanović zlatko Lagumdžija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Srbija će moći uvoziti ruski plin preko EU-a, ali taj plin ne smije u EU

    19.06.2025

    Masovne egzekucije – U Saudijskoj Arabiji novinar smaknut odsijecanjem glave – pisao o korupciji, pravima žena, kritizirao vlast i kraljevsku obitelj…

    19.06.2025

    “Mislili smo da smo došli do određene civilizacijske razine, ali se nismo pomaknuli od prapočetaka civilizacije – samo se razvila tehnologija koja više ubija i uništava”

    19.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Kate Middleton iznenada otkazala dolazak na kraljevski događaj

    Srbija će moći uvoziti ruski plin preko EU-a, ali taj plin ne smije u EU

    Masovne egzekucije – U Saudijskoj Arabiji novinar smaknut odsijecanjem glave – pisao o korupciji, pravima žena, kritizirao vlast i kraljevsku obitelj…

    Pjevačica kojoj je nedavno otkriven rak se povlači sa scene

    “Mislili smo da smo došli do određene civilizacijske razine, ali se nismo pomaknuli od prapočetaka civilizacije – samo se razvila tehnologija koja više ubija i uništava”

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.