Na današnjem izvanrednom sastanku” Upravnog odbora Hrvatskog generalskog zbora, gdje se, po pozivu predsjednika HGZ-a trebalo “razmotriti aktualno stanje”, general Ljubo ćesić Rojs izbačen je iz te udruge hrvatskih generala. Rojs te tu mogućnost najavio prije nekoliko dana.
Bez prethodne rasprave, za izbacivanje Rojsa iz HGZ-a glasovali su generali Marinko Krešić, Mladen Kruljac, Frane Tomičić, Zvonko Peternel, Josip Štimac, Rajko Dumančić, Tihomir Blaškić, Ivan Bobetko, Alojz Tomašević, dok su Miljenko Galić i Rojs, naravno, bili protiv.
Suzdržani su bili Petar Bajan i Zdravko Andabak. Kako javljaju izvori iz HGZ-a, sjednica Upravnog odbora završila je za 14 minuta.
Rojs je iz HGZ-a izbačen jer je javno kritizirao sastanak izaslanstva HGZ-a koje je predvodio predsjednika Marinko Krešić sa potpredsjednicima Mladenom Kruljcem i Franom Tomičićem te pukovnikom Markom Lukićem sa bošnjačkim generalima iz Udruženja generala BiH – Rizvom Plehom, predsjednikom Udruženja, Nedžadom Ajnadžićem njegovim zamjenikom, Enesom Husejnovićem predsjednikom Skupštine, Džemalom Merdanom članom UO i Sulejmanom Vranjem članom Udruženja. Ovaj sastanak se održao na poziv predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj muftije akademika Aziza ef. Hasanovića, u Islamskom centru u Zagrebu.
Nakon ovog sastanka uslijedila je oštra i vrlo kritična reakcija u otvorenom pismu 12 generala HV-a i HVO-a, a među čijim potpisnicima su bili i dva člana HGZ-a: Ljubo Ćesić Rojs, inače zamjenik predsjednika HGZ-a Marinka Krešića, kao i Miljenko Galić član UO HGZ-a. Za pojasniti je da 10 generala nisu članovi HGZ-a jer su prethodno napustili ovu generalsku udrugu zbog neslaganja sa postupcima i stavovima vodstva.
Najglasniji kritičar zagrebačkog sastanka izaslanstva HGZ-a s bošnjačkim generalima iz BiH bio je upravo Ljubo Ćestić Rojs.
Međutim, odluka o izbacivanju Rojsa suprotna je proceduri i Statutu HGZ-a, gdje član ne može biti izbačen glasovima UO, a kako je to učinjeno u Rojstovom slučaju.
Da apsurd bude veći, član HGZ-a je i general Tihomir Blaškić koji je također glasao za Rojsovo izbacivanje. Podsjetimo, njega je haški sud zbog zločina nad Bošnjacima pravomoćno osudio na 9 godina zatvora, čime je odbačena prvostupanjska presuda od 45 godina.
Republika donosi Statut HGZ-a, prema kojem je vidljivo kako je prekršen Statut prilikom izbacivanja Rojsa iz članstva HGZ. Također, vrlo je indikativno da iz Udruženja generala BiH niti jednom rječju nije komentirano niti pismo 12 generala, tako i Rojsove izjave.
STATUT-HRVATSKOG- GENERALSKOG-ZBORA
/Republika/