Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”
    • Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem
    • Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”
    • Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica
    • Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?
    • Inzko u otvorenom pismu PIC-u apelira: S najvećom pažnjom odvagajte odluku o visokom predstavniku, posljedice bi mogle biti nepopravljive
    • Istraživanje o prisutnosti žena u medijima – Pehlić: “Nikada ne možete uvrijediti muškarca kao što možete uvrijediti ženu”
    • Trump šalje američkog generala za novog veleposlanika u BiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    UDOO HOS Ljubuški – Obilježavanje 30-te godišnjice od ubojstva generala HOS-a Blaža Kraljevića i njegove pratnje

    republikaBy republika07.08.2022Updated:07.08.2022No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Udruga dragovoljaca i organizatora otpora Hrvatskih oružanih snaga (UDOO HOS) Ljubuški suorganizator je ovogodišnjeg obilježavanja 30-te godišnjice od ubojstva generala HOS-a Blaža Kraljevića i njegovih osam bojovnika, priopćeno je iz ove Udruge.

    „General HOS-a Blaž Kraljević i osam vojnika HOS-a, Mario Medić, Osman Maksić, Ivan Granić, Šahdo Delić, Gordan Čuljak, Vinko Primorac, Rasim Krasniqi i Marko Stjepanović u Kruševu su položili živote, domoljubno sanjajući slobodnu, neovisnu i bolju Bosnu i Hercegovinu. I za sebe, svoje obitelji, za svoju djecu. Bez razlika. Ali, obitelji devet vitezova još čekaju pravdu i ispriku, još čekaju odgvor na pitanje – ZAŠTO?“, ističu iz UDOOHOS Ljubuški.

    Podsjećaju da se 9. kolovoza 1992. godine u mjestu Kruševo kraj Mostara dogodio zločin koji još, kako naglašavaju, nema pravni epilog – osumnjičene, suđene i osuđene.

    „Događaj na Kruševu najveća je opomena u novijoj hrvatskoj povijesti, kada Hrvati nisu bili spremni na demokraciju i drukčije viđenje budućnosti BiH. Stoga događaj na Kruševu nikada ne smijemo zaboraviti, ali kao kršćani, vjernici, moramo oprostiti i učiniti sve kako se u budućnosti ne bi događale ovakve bratoubilačke tragedije. Danas, 30 godina poslije, svjesni smo da je ubojstvo generala HOS-a zasigurno promijenilo tijek rata u BiH i možemo samo nagađati što bi i kako bi završilo da su okolnosti bile drukčije. Promatrajući s današnjeg stajališta i okolnosti koje prate današnju Bosnu i Hercegovinu, ali i rezultate poraznih politika, ovo je tragična opomena i dokaz da se ovakve tragedije više nikada ne ponove. Pijetet i sjećanje na ubojstvo generala HOS-a Blaža Kraljevića i njegovih osam vojnika obvezuju nas da ustrajemo u viziji jedinstvene, slobodne i neovisne Bosne i Hercegovine, našeg zajedničkog doma. Na to nas obvezuje žrtva generala Kraljevića i osmorice bojovnika“, navode iz UDOOHOS Ljubuški.

     

    /Desk/

    blaž kraljević Hos kruševo UDOOHOS ljubuški
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem

    03.06.2026

    Istraživanje o prisutnosti žena u medijima – Pehlić: “Nikada ne možete uvrijediti muškarca kao što možete uvrijediti ženu”

    02.06.2026

    Mladi kriminalci – U Zagrebu poduzetnika ucjenjivali kripto milijunima, zapalili mu dva Lamborghinija

    31.05.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem

    Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.