Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • U Mostaru bačena bomba na balkon poliklinike
    • POZORIŠTE U KUĆI – Mostarski vijećnici usvojili rekordno visok proračun, a pitanje HDZ-ovog vijećnika najavljuje skandal o prodaji stanova NP Mostar za 200 KM po kvadratu bivšem i sadašnjem direktoru
    • Izvješće State Departmenta: U BiH nema političke volje za borbu protiv korupcije
    • Stoltenberg tvrdi da Rusija od Kine želi smrtonosno oružje
    • HNŽ: MUP-u 2,381 milijuna KM, općinama 1,2 milijuna za prijevoz učenika – Ministar Opsenica tražio povlačenje točke oko imenovanja novog direkora ZZO i još konsultacija
    • Gradonačelnik Banja Luke
    • Kineski predsjednik dva dana kod Putina: “Dobro došao prijatelju”
    • Kremlj naredio Rusima: Svi moraju baciti IPhone ili ih dati djeci – Misle da ih Amerika špijunira
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    TKO JE IMENOVAO, A TKO UKIDA Imena ‘ustaških ulica’ pred novom generacijom mostarskih vijećnika – kako bez politikanstva ispraviti pogreške starijih

    republikaBy republika28/06/2022Updated:28/06/2022Nema komentara10 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Nakon što su veleposlanici EU, UK, SAD-a i OSCE-a kao i visoki predstavik u Bih mostarsko gradonačelniku, predsjeniku GV i mostarskim vijećnicima pisali da izmijene nazive ulica koja nose imena nekadašnjih ustaških dužnosnika, to je bila i tema današnje sjednice Gradskog vijeća Mostara. Koja, očekivano, nije prošla bez novih nesuglasica. Jedino oko čega se vijećnici slažu je da imena spornih ulica treba mijenjati, a pred mostarskim vijećnicima je novi izazov – novi naziv ulica.

    Veleposlanici SAD, UK, OSCE, EU i visoki predstavnik apelirali: “Mijenjajte nazive ulica po ustašama”

    Šef Izaslanstva EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH, veleposlanik Johann Sattler, veleposlanik SAD-a u BiH Michael Murphy, veleposlanik Ujedinjenog Kraljevstva u BiH Matt Field, šefica Misije OSCE-a u BiH, veleposlanica Kathleen Kavalec i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, već 6. lipnja ove godine na adresu mostarskog gradonačelnika Maria Kordića, predsjedavajućeg Gradskog vijeća Salema Marića i svim mostarskim vijećnicima, poslali su pismo ukojem apeliraju na promjenu naziva ulica koji nose ime po visokim ustaškim dužnosnicima. Ali i ovaj problem u Mostaru je poslužio i kampanji za listopadske izbore.

    Međunarodni dužnosnici na početku pisma pišu: “Imena su moć za probuđivanje nade, ali i moć da prizovu bolna sjećanja. Trebalo bi biti nepojmljivo da ulice Mostara i dalje nose imena ustaša, imena koja Mostar drže prikovanima za bolnu prošlost uz nemogućnost kretanja naprijed. Ipak, i dlaje postoji pet takvih ulica. Činjenica da nazivi ovih ulica stoje više od četvrt stoljeća od okončana prethodnog rata i nakon skoro 80 godina od poraza nacizma i fašizma ne služi na čast ovom gradu”.

    U pismu apeliraju da mostarsko Gradsko vijeće radi na prijedlogu kojim bi se ukinule ovi kontroverzni nazivi ulica i iznašla nova imeta a koja bi, kako navode, “pemostila etničke i ideološke podjele i bilo koju drugu vrstu podjela”.

    “Ovaj jednostavan i odavno očekivan postupak može poslužiti kao snažan primjer pomirenja, želje za oslobađanjem od prošlosti, te vaše sposobnosti da zajedno radite na realizaciji smislenih ciljeva za dobrobit građana Mostara. To bi služilo i kao primjer za ostatak zemlje i pomoglo izgradnji pozitivnog i inkluzivnog okruženja koje će ljude potaknuti na ostanak u vlastitim zajednicama i rad na promjenama. To je ispravan čin i sada je vrijeme da se to učini. Međunarodna zajednica spremna je podržati vas u tom nastojanju”, stoji na koncu pisma.

    Čović: Dužnost nam je ukinuti nazive ulica i  trgova koji opterećuju odnose  hrvatskog i žicovskog naroda

    Upravo 6. lipnja dogodio se posjet predsjedatelja Doma naroda Parlamenta BiH i predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića Izraelu, gdje je razgovarao i s bivšim dugogodišnjim premijerom Izraela i aktualnim liderom opozicije Benjaminom Netanyahuom, kao i mnogim drugim dužnosnicima te posjetio i svjetski Memorijalni centar Holokausta.

    Podsjetimo i na njegovu izjavu u intervjuu za Jeruzalem Post: “Naša je dužnost u Mostaru i drugim mjestima gdje žive Hrvati u Bosni i Hercegovini ukinuti nazive javnih ulica i trgova koji nose nazive koji opterećuju odnose između hrvatskog i židovskog naroda.”

    SDP imao svoj prijedlog

    Klub vijećnika SDP-a već prije je izašao sa svojim prijedlozima a koji, kako je bilo i za očekivati, nisu prihvaćeni s oduševljenjem jer, kako se moglo čuti, “umjesto jedne ideologije, dolazi druga”.

    Po prijedlogu vijećnika SDP-a Ulica dr. Mile Budaka ubuduće bi nosila naziv Ulica Svetozara Ćorovića, Ulica Đure Spuževića mijenja promijenila bi naziv u Ulica Sestara Bergman, Ulica Ive Zelenike Tovarnika u Ulica Ante Zelenike, Ulica Jure Francetića u Ulica dobrovoljnih davalaca krvi, a Ulica Vokića i Lorkovića mijenja ime u Ulica Husage Ćišića.

    Je li mostarskim vijećnicima SDP-a ovo pitanje donekle u domeni humora, no činjenica je da bi u ovom prijedlogu jedna ulica ipak “ostala u obitelji” jer bi Ulica Ive Zelenike Tovarnika brata ustaše bila preimenovana u Ulicu Ante Zelenike, brata partizana.

    No dok su jedni SDP-ov prijedlog nazivali ishitrenim, drugi neozbiljnim, a treći jedonstranim, zaključeno je da će o ovom problemu raspralvjati posebno Povjerenstvo, kao što je to bilo i u veljači davne 1995. godine kada je poesbno povjerenstvo i preimenovalo ulice, a među njima i pet spornih.

    Već godinama je ovo neriješeno pitanje u Mostaru. Iz HDZ-a su odavno shvatili da su “progutali ježa” zbog odluke njihovih prethodnika o preimenovanju ulica, te su u nekoliko navrata i prije više od deset godina, iznosili prijedloge za promjenu imena ulica. Međutim, mostarski vijećnici iz SDA tražili su također preimenovanje Ulice maršala Tita u Ulicu Mithada Hujdura Hujke, branitelja Armije BiH i da se ovaj problem rješava u paketu. Na to, očekivano, nisu pristajali iz SDP-a te se ovaj “paket” nikada nije uspio zatvoriti te je stigma ostajala.

    Kordić: Na dobrobit budućnosti

    “Jedni gledamo ovako, drugi onako, no rezolucijom UN-a proglašeni su svi totalitarni režimi i znamo koji su i Mostar će imati u budućnosti posla na ovim temama i nadam se da će Mostar imati i volju i želju da neke stvari rješavamo na dobrobit budućnosti i da ćemo otvoriti i neke druge sporne teme. U tom kontekstu predlažem da na dnevni red uvrstimo odluku o osnivanju privremenog povjerenstva za promjenu naziva ulica na području Mostara. Tom odlukom formira se Povjerenstvo kojem je zadatak predložiti GV promjenu 5 kontroverznih naziva ulica, te iznaći odgovarajuće nazive koji prevazilaze ideološke nesuglasice”, kazao je mostarski gradonačelnik Mario Kordić.

    On je rekao kako je jedna od inicijativa koja je bila svima prihvatljiva je da se na lokalitetu Liska parkaizvrši ekshumacija žrtava proteklog rata te na tom mjestu izgradi spomenik.

    “Međutim, i tu smo imali prijepora. Negdje smo još u nekakvim razgovorima, ali ideja je prihvaćena od strane udruženja žrtava ali i OSCE-a koji bi i financijski pomogli izgradnju spomenika”, rekao je Kordić.

    Tako i ova tema ulazi u vruće predizborno vrijeme gdje će svaka od strana tražiti svoje bodove kod birača.

    Kako se dogodilo preimenovanje uluca ’95.

    No, za podsjetiti je da je odluke o preimenovanju ulica i trgova, u Mostaru 15. veljače 1995. godine i 26. svibnja 1995. godine potpisao predsjednik Općinskog vijeća, tadašnje Općine Mostar, mr. Mijo Brajković, vršitelj dužnosti.

    Općinsko vijeće odlučilo je da se trebaju promijeniti imena ulica i trgova, a potom 16. prosinca 1994. donijelo odluku o imenovanju posebne Komisije za izmjenu ulica i trgova u Mostaru. Već u veljači, a potom u svibnju 1995. godine, ekspresno su preimenovane čak 72 ulice i trga u Mostaru. Što, zacijelo, nije bio lak posao.

    Današnji nazivi ulica i trgova, proizvod su kreativnosti sljedećih članova Komisije: Jadrana Topića, predsjednika komisije; don Luke Pavlovića, člana; fra Tomislava Pervana, člana; Nikole Mandića, člana; Ante Aleksića, člana; Marina Topića, člana; Srećka Vučine, člana; Mile Puljića, člana; Anđelka Zelenike, člana i Ivana Kordića, člana komisije.

    Prvi rezultati rada Komisije pokazali su se 15. veljače 1995. godine preimenovanjem 41 ulice i trga, kada je, između ostalih, Mostar dobio ‘Ulicu dr. Mile Budaka’ i ‘Ulica Vokića i Lorkovića’, a potom i 26. svibnja 1995. kada je preimenovana 31 ulica i trg u kada je, između ostalih, grad na Neretvi dobio ‘Ulicu viteza Rafaela Bobana’, ‘Ulicu Jure Francetića’, ‘Ulicu viteza Rafaela Bobana’. Nestale su ulice zaslužnih Hrvata, Bošnjaka i Srba prošlog, komunističkog sustava ali i hrvatskog vođe seljačke bune Matije Gupca i hrvatskog pjesnika i političara, prvog predsjednika Narodne Republike Hrvatske Vladimira Nazora.

    15. veljače 1995. godine preimenovane 41 ulica i trg

    1. Trg Rondo preimenovan u Trg hrvatskih velikana
    2. Ulica Šetalište Lenjina preimenovana u Ulicu Nikola Šubić Zrinjski (ne Zrinski – nego Zrinjski)
    3. Park je preimenovan u Zrinjevac
    4. Ulica Petra Drapšina preimenovana je u Ulica kraljice Katarine
    5. Ulica JNA preimenovana je u Ulica kneza Branimira
    6. Ulica Liska preimenovana u Ulica Kneza Mihajla Vševića Humskog
    7. Ulica Blagoja Parovića preimenovana u Ulica kralja Petra Krešimira IV
    8. Ulica Vladimira Nazora preimenovana u Ulica kralja Tvrtka
    9. Ulica Safeta mujića preimenovana u Ulica kneza Domagoja
    10. Ulica Desete hercegovačke brigade preimenovana u Kardinala Stepinca
    11. Ulica Ante Zuanića preimenovana je u Ulicu kralja Zvonimira
    12. Ulice Kalemova i Husinske bune preimenovana je u Zagrebačka ulica
    13. Ulica Mehe Đikića i Avenija preimenovane u Ulica kralja Tomislava
    14. Ulica Mehe Đikića (od križanja Ulice kralja Tomislaca i Ulice kralja Petra Krešimira IV do Trga Tihomir Mišić) preimenovana u Ulica biskupa Čule
    15. Raniji naziv Ulice Stjepana Radića ostaje nepromijenjen
    16. Ulica Spojna i Hatovska preimenovana je u Ulicu Brune Bušića
    17. Rudarska ulica preimenovana je u Ulica kneza Višeslava
    18. Splitska ulica (donji dio) ostaje nepromijenjena
    19. Raniji naziv Ulice Splitska (od križanja s Ulicom kralja Tomislava) preimenovana je u Dubrovačka ulica
    20. Ulica Moše Pijade i Kolodvorska preimenovana je u Ulica dr. Ante Starčevića
    21. Ulica Bulevar preimenovana u Ulica Hrvatskih branitelja
    22. Trg Balinovac preimenovan u Trg Tihomira Mišića
    23. Ulica Matije Gupca (od Trga Tihomira Mišiča do Prve osnovne škole) preimenovana u Ulica fra Didaka Bunića
    24. Ulica Matije Gupca preimenovana u Franjevačka ulica
    25. Trg ispred ‘Hrvoja’ preimenovana u Trg franjevačkih mučenika
    26. Ulica Muštovića preimenovana je u Ulicu dr. Bariše Somljana
    27. Ulica Muje Bjelavca preimenovanaje u Ulicu fra Ambre Miletića
    28. Raniji naziv dijela Ulice Alekse Šantić (od raskrižja s ulicom Kardinala Stepinca do raskrižja s Ulicom Žrtava komunizma) preimenovana u Ulica Tvrtka Miloša
    29. Ulica Alekse Šantića (od razkrižja s Ulicom kardinala Stepinca do Silosa) preimenovana u Ulica dr. Mile Budaka
    30. Omladinska ulica preimenovana u Ulica hrvatske mladeži
    31. XVI Ulica preimenovana u Vukovarska ulica
    32. Ulica prema sveučilištu preimenovana u Ulica Matice Hrvatske
    33. Ulica prekomorskih brigada preimenovana u Ulica blajburških žrtava
    34. Ulica Jakova Baruha Španca preimenovana u Ulicu žrtavakomunizma
    35. Slijepa ulica preimenovana u Ulica Vokića i Lorkovića
    36. Škrobića ulica preimenovana u Ulica župana Spuževića
    37. Dalmatinska ulica preimenovana u Ulica IV. bojne
    38. Ulica Put za Ljubuški preimenovana u Ulica biskupa Barišića
    39. Ulica braće Bošnjića preimenovana u Ulica akademika Zovke
    40. Ulica Štefe Šulentića preimenovana u Ulica biskupa Buconjića
    41. Ulica Petra Drapšina (kroz naselje DUM) preimenovana u Ulica fra Franje Miličevića

    26. svibnja 1995. godine preimenovane 31 ulica i trg

    1. Ćemalovića ulica preimenovana u Ulica markiza Karla Afan de Rivera
    2. Kavazibašina ulica preimenovana u Ulica Augusta Šenoe
    3. Ulica Ante Zelenike preimenovana u Ulica tabornika Ive Zelenika
    4. Ulica braće Haćimović preimenovana u Vukodolska ulica
    5. Ulica Lea Bruka preimenovana u Ulica fra Lea Petrovića
    6. Ulica Mladena Čovića preimenovana u Ulica dr. Vjekoslava Vrančića
    7. Ulica Pave Miletića preimenovana u Ulica hajduka Andrije Šimića
    8. Ulica Hane Kolukčije preimenovana u Ulicu fra Lucijana Kordića
    9. Ulica Predraga Vasića i Dvisca preimenuje se u Ulica don Ivana Musića
    10. Ulica Bere Ćemalovića i Radojke Krčmar preimenovana je u Ulica Ivana Miličevića
    11. Ulica Zehe Delilović preimenovana je u Ulica Ivana Mažuranića.
    12. Ulica Mire Popare preimenovana je u Ulica Zrinski Frankopana
    13. XXXVII ulica preimenovana je u Ulica sv. Leopolda bl. Mandića
    14. Ulica Đorđa Borozana preimenovana u Ulica kneza Trpimira
    15. XXXVI ulica (od Meteorološke stanice do raskrižja s III. Cimskom) preimenovana u Ulica kneza Mislava
    16. Ulica Put za Iliće (od Smrčenjaka do Bakšama) preimenovana u Ulica hajduka Mijata Tomića
    17. Ulica Bijeli brijeg do puta za Gorance preimenovana je u III bojne Cimske
    18. Ulica od Smrčenjaka do granice s Ilićima preimenovana u Ulica viteza Rafaela Bobana
    19. Ulićaod Mišića do izlaza Domu sv. Ante imenovana u Ulica Jure Francetića
    20. Ulica Crkvine preimenovana u Ulica Crkvena
    21. Ulica Ćemaluša (do Zalihića kule) preimenovana u Ulica Ante i Nikole Marića
    22. Ulica od Doma sv. Ante do Crkvene preimenovana je u Ulica sv. Ante
    23. Ulica od Perića strane do križanja sa Crkvenom preimenovana u Ulica fra Kreše Jukića
    24. Ulica od Tute do Lastinih kuća preimenovana u Ulica Ivana Zovke-Tute
    25. Ulica od Tute do Goranaca preimenovana u Ulica Put spasa
    26. Ulica Prcevina preimenovana u Ulica Goranačka
    27. Ulica Koravac preimenovana u Ulica rudara
    28. Ulica kroz naselje Bakijina Luka imenovana Ulicom dr. Milna Šufflaya
    29. Ulica Put za Raštane preimenovana u Ulica II bojne rudničke
    30. Ulica od II bojne kraj stare rudarske uprave do štreke imenovana je u Ulicu sv. Nikole Tavelića
    31. Ulica Rudarska ostala je istog imena do kraja Ulice kralja Tomislava do Puta za Raštane

     

    (Republika/V.S.H.)

     

     

     

    #mostar gradsko vijeće izdvojeno promjena naziva ustaške ulice
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    POZORIŠTE U KUĆI – Mostarski vijećnici usvojili rekordno visok proračun, a pitanje HDZ-ovog vijećnika najavljuje skandal o prodaji stanova NP Mostar za 200 KM po kvadratu bivšem i sadašnjem direktoru

    21/03/2023

    Izvješće State Departmenta: U BiH nema političke volje za borbu protiv korupcije

    21/03/2023

    Stoltenberg tvrdi da Rusija od Kine želi smrtonosno oružje

    21/03/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Gradonačelnik Banja Luke

    ‘Ne može mu ni’ko ništa…’

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    Polako u legitimno predstavljanje

    Najnovije

    U Mostaru bačena bomba na balkon poliklinike

    POZORIŠTE U KUĆI – Mostarski vijećnici usvojili rekordno visok proračun, a pitanje HDZ-ovog vijećnika najavljuje skandal o prodaji stanova NP Mostar za 200 KM po kvadratu bivšem i sadašnjem direktoru

    Izvješće State Departmenta: U BiH nema političke volje za borbu protiv korupcije

    Stoltenberg tvrdi da Rusija od Kine želi smrtonosno oružje

    HNŽ: MUP-u 2,381 milijuna KM, općinama 1,2 milijuna za prijevoz učenika – Ministar Opsenica tražio povlačenje točke oko imenovanja novog direkora ZZO i još konsultacija

    Kolumne

    Marić: “…u pet deka”

    Sretno, Mamiću!

    “Milanović izjavom o Kosovu želi naštetiti Vučiću i pogodovati Putinu”

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    Promo

    Napretkova korizmena tribina u Mostaru

    Počinje 4. Napretkov tjedan kulture, na programu: koncerti, kazališna predstava, predstavljanje monografije i izložba

    ‘Pisanje između redova’ – knjiga Faruka Kajtaza – “Britka pera, ‘oštar’ na obaraču”

    U Mostaru tradicionalni Božićni koncert i božićni prijem povodom pravoslavnog Božića

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.