Na autocesti A1 u susjednoj Hrvatskoj, u noći na subotu dogodila se prometna nesreća u kojoj su tri osobe izgubile život, a 12 ih je ozlijeđeno.
Do nesreće je došlo kada se terenac mitsubishi mađarskih oznaka kretao u pravcu Zagreba iz smjera juga. Prije tunela Sv. Marko je izgubio kontrolu nad vozilom i prešao preko bankine u smjer autoceste koji ide prema jugu. Tu je došlo do izravnog naleta na osobno vozilo Alfa Romeo riječkih oznaka. U mađarskom terencu koji ima ukupno sedam sjedala prevozilo se čak 12 osoba, migranata, vozač i 11 putnika, dok se u osobnom vozilu vozila tročlana obitelj.
Nakon strašnog udara svi su ispali iz vozila, vozač je na mjestu smrtno stradao, a putnici ozlijeđeni dok su u osobnom vozilu Alfa Romeo stradali supružnici, vozač (48) i suvozačica-supruga (47), a njihov maloljetni sin teško ozlijeđen.
“Vozač automobila mađarskih oznaka zbog nepropisne je vožnje noćas udario u ogradu te skrivio prometnu nesreću u kojoj su, na autoceste A1 kod Netretića, poginule tri, a ozlijeđeno je 12 osoba”, izvijestilo je u subotu karlovačko Županijsko državno odvjetništvo. Nesreća se dogodila na 48. kilometru autoceste A1 kod Netretića u smjeru juga oko 1.40 sati.
Očevidom je utvrđeno da se vozač s mađarskim registarskim oznakama kretao prema sjeveru, a udarivši u ogradu vozilo se zanijelo i prešlo na suprotnu traku autoceste koja vodi prema jugu te frontalno udarilo u automobil hrvatskih oznaka koji se kretao prema Rijeci.
Županijskog državno odvjetništvo u Karlovcu je naložilo obdukciju smrtno stradalih te se utvrđuju sve okolnosti nesreće i identiteti sudionika.
Dr. Kovačić: Smrtno stradali roditelji teško ozlijeđenog dječaka
Ravnateljica Opće bolnice Karlovac Ivana Kovačić rekla je da su u automobilu hrvatskih registracija smrtno stradali roditelji maloljetnog dječaka dovezenog u bolnicu s teškim ozljedama. Dodala je i da ostali ozlijeđeni dovedeni u tu ustanovu nisu u životnoj opasnosti te je precizirala da je jedna osoba podvrgnuta operaciji bedrene kosti. Kazala je i kako su većina ozlijeđenih stranci, navodno egipatskog državljanstva.
Šestero ozlijeđenih je prevezeno u karlovačku bolnicu, a ostali u bolnice u Ogulinu, Rijeci i Zagrebu.
U zagrebačkom i riječkom KBC-u te u ogulinskoj bolnici nisu željeli davati informacije o stanju ozlijeđenih.
Promet na autocesti A1 između čvora Novigrad na Dobri i čvora Karlovac u smjeru juga je normaliziran nešto prije 9 sati i odvija se bez teškoća, javila je Policijska uprava karlovačka.
Božinović: “Nezakonite migracije u rukama organiziranog kriminala”
Govoreći o ovoj nesreći, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović je kazao:
“Ovo je velika tragedija i kao što je poznato, policija s Državnim odvjetništvom provodi sve radnje za utvrđivanje okolnosti, uključujući identitet osoba u drugom vozlilu”, rekao je Božinović i dodao: “Kad pitate o problemu krijumčarenja, to je jedno od pitanja koje i Ministarstvo i ja osobno u posljednje vrijeme gotovo svakodnevno komuniciramo. To je trend na koji upozoravamo niz godina da je pitanje nezakonitih migracija u velikoj mjeri prešlo u ruke kriminala, i to organiziranog kojeg više ne bih tumačio kao popratnu pojavu migrantske krize, nego kao posebnu vrstu organiziranog kriminala u kojem se okreću veliki novci.”
Istaknuo je da je hrvatska policija prošle godine uhitila čak 1.880 krijumčara migranata, a ove ih je godine uhićeno već 25.
“Problem postoji, ali hrvatska ga policija rješava jer je efikasno organizirana i tako im otežava posao. No, činjenica je da problem nezakonitih migracija postoji i dalje, kao što postoji problem trgovanja drogom itd., s time se nosi cijela Europa. Od prvog dana smo zauzeli jasnu poziciju da sve vezano uz ovaj problem jasno komuniciramo javnosti, ne želimo ništa uljepšavati, ali cilj kojeg se držimo i kojeg ćemo ostvariti to je da Hrvatska nikad neće postati hot spot za nezakonite migracije. Činimo sve da Hrvatska bude jedna od najsigurnijih zemalja u Europi”, rekao je.
Na pitanje bilježi li policija već broj napada na strane radnike u Hrvatskoj, Božinović je napomenuo da se zasad radi o izoliranim incidentima. Napomenuo je da se zna, kao što znaju Hrvati koji su desetljećima odlazili raditi u strane zemlje, da stranci, dok se ne snađu, više vremena provode na trgovima.
“Hrvatska je izdala 170.000 dozvola za boravak i rad stranaca i taj angažman strane radne snage na poslovima graditeljstva, uslužnih djelatnosti, industrije i komunalnih poslova, prolazi bez većih incidenata. Bitno je, kad se dogodi incident vezan za zaštitu javnog reda i mira, policija brzo djeluje”, rekao je ministar i dodao:
“Vlada je krajem prošle godine izašla sa strategijom demografske revitalizacije gdje ima segment o integraciji migracija u Hrvatskoj i iz toga će proizaći niz radnih dokumenata. Ovakvih iskustava u prošlosti nismo imali, no to nije obrazac koji treba slijediti jer praktički nijedna država u Europi nije, po meni, napravila sve što je mogla da bi integracija stranaca postigla standard koji bi slijedili. Sigurno ćemo zajedničkim radom više resora naći neko rješenje koje će morati biti skrojeno prema hrvatskoj stvarnosti. Svi ljudi koji dolaze u Hrvatsku, sve te dozvole su privremenog karaktera pa ne znače trajan boravak u Hrvatskoj.”
/Desk/