Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Stolac obilježio 33. obljetnicu oslobođenja: “Sloboda se čuva i gradi”
    • Zbog Viaducta – Predsjedništvo odbilo usvajanje proračuna – SNSD-ov ministar predlaže da dug RS-a od 200 milijuna KM plati Središnja banka BiH
    • Trump u svojim objavama demantirao Rubia o (ne)umiješanosti SAD-a u napade na Iran: “Teheran podcijenio spremnost i moć SAD-a i Izraela. Bit će još gore”
    • Bh kamionski prijevoznici prosvjedu usporavanjem prometa – EU ih tretira kao “obične putnike”
    • Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red
    • HSP BiH: Helez počinio diplomatski skandal, ugrozio sigurnost države i pokazao kako bi izgledala “građanska” BiH
    • NOVI RAT Izrael napao Iran – U znak osvete prema izraelskim gradovima lansirano oko 100 dronova
    • Turisti na Mikonosu šokirani astronomskim cijenama: Pivo 100 eura, čaša cole 35, aperol 58 eura
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Referendum za neovisnost BiH – Hrvati nikada ne bi glasali za ostanak u Jugoslaviji

    republikaBy republika28.02.2024Updated:29.02.2024No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    U sarajevskoj Vijećnici večeras je održan prijem članova Predsjedništva BiH Željka Komšića i Denisa Bećirovića povodom 1. ožujka – Dana neovisnosti Bosne i Hercegovine. Na ovom prijemu nisu nazočili vodeći srpski i hrvatski predstavnici. U Republici Srpskoj osporavaju ovaj dan, te se on zbog toga slavi samo u Federaciji Bosne i Hercegovine. Milorad Dodik, aktualni predsjednik RS-a i vladajućeg SNSD-a, svojedobno je kazao kako bi “Hrvatima bilo bolje da su ostali u Jugoslaviji”.

    No, zbog stalnih prijepora s bošnjačkim politikama kao i manipulacijama oko izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH, Hrvati ovaj praznik sve više zanemaruju što je kardinalna pogreška, iako neovisne Bosne i Hercegovine bez Hrvata ne bi niti bilo. No, koliko god hrvatska politika bila nezadovoljna, teško je očekivati da bi njihov odgovor bio drukčiji nego što je to bio 1992. godine i to unatoč snažnim političkim vezama vodećih lidera Srba i Bošnjaka u BiH.

    O pitanju kako bi glasali neki od današnjih istaknutih predstavnika hrvatskog naroda dalo bi se hipotetički raspravljati jer brojni od njih su bili istaknuti članovi nekadašnjeg Saveza komunista, da bi, nakon osamostaljenja BiH, kao što se to dogodilo i u Hrvatskoj, “prešli u druge vode” i zauzeli istaknute pozicije te danas prednjačili isticanjem svog hrvatskva, nacionalizma itd., što je razumljivo s obzirom na potrebu “stalnog pranja”.

    Naime, tog kraja veljače i početka ožujka 1992. godine, neovisnost su snažno podržali uglavnom Bošnjaci i Hrvati, dok je veći broj Srba bojkotirao referendum nakon SDS-ovog poziva da Srbi ne glasaju na referendumu.

    Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine nacionalni je praznik koji se obilježava 1. ožujka svake godine, a kojim se proslavlja neovisnost Bosne i Hercegovine od Socijalističke federativne republike Jugoslavije. Referendum za neovisnost Bosne i Hercegovine održan je na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ. Održan je 29. veljače i 1. ožujka 1992. godine, značio je odluku građana o i ka budućnosti zemlje. Na žalost, ujedno je bio i uvod u rat.

    Punoljetni građani Socijalističke republike Bosne i Hercegovine glasali su o neovisnosti Bosne i Hercegovine na referendumu na kojem je jedino pitanje bilo:

    Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?

    Neovisnost su snažno podržali uglavnom Bošnjaci i Hrvati, dok je veći broj Srba bojkotirao referendum nakon SDS-ovog poziva da Srbi ne glasaju na referendumu.

    Referendumu je pristupilo ukupno 2.073.568 glasača što je predstavljalo izlaznost od 63,6%. Od ukupno izašlih na glasanje njih 99,7%, glasalo je za neovisnost, a 0,3% protiv te odluke. Rezultati referenduma prihvaćeni su 6. ožujka iste godine u Parlamentu Bosne i Hercegovine.

    Rezultati referenduma omogućili su i međunarodno priznanje Bosne i Hercegovine, kao neovisne države. Od tada se 1. ožujka proslavlja kao Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine. Te 1992. godine, ujedno i prve ratne godine, 76 država svijeta priznalo je BiH kao neovisnu državu, a prvo je to učinila Bugarska i prije referenduma 31. siječnja 1992. godine. BiH je do danas uspostavila diplomatske odnose sa 180 država.

    Ukaz o proglašenju zakona kojim se 1. ožujka proglašava Danom neovisnosti Bosne i Hercegovine i državnim praznikom potpisao je tadašnji predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović 6. ožujka 1995, neposredno nakon okončanja rata u Bosni i Hercegovini i točno tri godine nakon što je Republička izborna komisija Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine potvrdila rezultate referenduma o određivanju statusa Bosne i Hercegovine.

    Prethodno je Zakon o 1. ožujku donijela Skupština Republike Bosne i Hercegovine, 28. veljače 1995. No, na osnovu ovog akta, danas se Dan neovisnosti obilježava samo u jednom dijelu Bosne i Hercegovine, odnosno u Federaciji Bosne i Hercegovine.

    Parlament je 28. veljače 1995. donio odluku da se 1. ožujak slavi kao Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine. Dan neovisnosti prvi put je proslavljen 7. travnja 1995. Europska ekonomska zajednica priznala je ovaj dan kao Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine.

    /Republika/

    BiH dan neovisnosti izdvojeno referendum
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Zbog Viaducta – Predsjedništvo odbilo usvajanje proračuna – SNSD-ov ministar predlaže da dug RS-a od 200 milijuna KM plati Središnja banka BiH

    13.06.2025

    Trump u svojim objavama demantirao Rubia o (ne)umiješanosti SAD-a u napade na Iran: “Teheran podcijenio spremnost i moć SAD-a i Izraela. Bit će još gore”

    13.06.2025

    Bh kamionski prijevoznici prosvjedu usporavanjem prometa – EU ih tretira kao “obične putnike”

    13.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Stolac obilježio 33. obljetnicu oslobođenja: “Sloboda se čuva i gradi”

    Zbog Viaducta – Predsjedništvo odbilo usvajanje proračuna – SNSD-ov ministar predlaže da dug RS-a od 200 milijuna KM plati Središnja banka BiH

    Trump u svojim objavama demantirao Rubia o (ne)umiješanosti SAD-a u napade na Iran: “Teheran podcijenio spremnost i moć SAD-a i Izraela. Bit će još gore”

    Bh kamionski prijevoznici prosvjedu usporavanjem prometa – EU ih tretira kao “obične putnike”

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.