Kazne su im izrečene u Županijskom sudu u Mostaru koji je odlučivao po žalbama na prvostupanjsku presudu koju im je izrekao Općinski sud u Čapljini.
Presuda
Baljić je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od deset mjeseci. Za kazneno djelo ‘Uskraćivanje biračkog prava’ dobio je četiri mjeseca, a zbog kaznenog djela ‘Uništavanje izbornih isprava’ sedam mjeseci zatvora, pa mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od deset mjeseci. Adnan Bučuk je je zbog kaznenog djela ‘Uništenje izbornih isprava’ osuđen na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci, a na istu kaznu i zbog istog kaznenog djela osuđen je i Emin Zećo.
Spomenuta trojka je presudom Općinskog suda u Čapljini u siječnju ove godine dobila uvjetne kazne zatvora, Baljić deset mjeseci s rokom kušnje od dvije godine, a Bučuk i Zećo šest mjeseci s rokom kušnje od jedne godine i šest mjeseci.
Prema navodima iz presude Općinskog suda u Čapljini, spomenuta trojka je 2. listopada 2016. godine na biračkom mjestu 176A001 u mjestu Burmazi, općina Stolac počinila kaznena djela ‘Uništavanje izbornih isprava’ i ‘Uskraćivanje biračkog prava’.
Prema presudi, Salko Baljić je obnašajući dužnost predsjednika biračkog odbora nakon kratkog razgovora s Adnanom Bučukom i Eminom Zećom, koji su imali svojstvo promatrača na navedenom izbornom mjestu, odlučio prekinuti izborni proces i osujetiti daljnje glasovanje glasača. Baljić je prema navodima presude iz ruku člana Zdravka Previšića oteo birački popis i ostali izborni materijal te ga ubacio u kartonsku kutiju i rekao “Prekidaju se izbori”. Nakon toga su Bučuk i Zećo uzeli glasačku kutiju i sve iznijeli do vozila kojim su se udaljili s biračkog mjesta u pravcu Stoca. Kompletan oduzeti materijal odložili su kod Osnovne škole u Stocu bez ikakve zaštite.
Žalbe
Na presudu Općinskog suda u Čapljini, žalbu su uložili Županijsko tužiteljstvo i optuženik Emin Zećo. Tužiteljstvo se žalilo na odluku o uvjetnoj kazni smatrajući da prvostupanjski sud nije uzeo u obzir težinu posljedice koju su optuženici ostvarili izvršenjem ovih kaznenih djela. Posebno se osnovano navodi da su optuženi svojim radnjama za koje su prvostupanjskom presudom proglašeni krivima doprinijeli prekidanju kompletnog izbornog procesa na konkretnom biračkom mjestu. Tako su napravili doprinos i za prekid kompletnog izbornog procesa na području cijele općine Stolac, što je imalo stanovite implikacije na način da je izborni proces na području kompletne općine Stolac morao biti ponovljen, a što je prouzročilo i dodatne ekonomske troškove, a samim tim i štetu za općinu Stolac.
Optuženik Emin Zećo žalbu je uložio zbog bitnih povreda kaznenog postupka, zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, zbog povrede Kaznenog zakona i odluke o kazni i troškovima postupka. Žalbom je optuženik predložio da se presuda preinači na način da se isti oslobodi od odgovornosti ili da se presuda ukine i vrati na ponovno odlučivanje prvostupanjskom sudu.
Odlučujući po žalbama Županijski sud je u cijelosti odbio žalbu optuženika Zeće kao neosnovanu, dok je žalba Tužiteljstva uvažena u odnosu na odluku o kazni. Drugostupanjski sud je na taj način preinačio presudu Općinskog suda u Čapljini na način da je optuženima umjesto uvjetnih kazni zatvora, izrečena kazna zatvora u trajanju od deset mjeseci za Salku Baljića i po šest mjeseci za Adnana Bučuka i Emina Zeću.
Županijski sud u Mostaru navodi da su ove kazne razmjerne težini učinjenih kaznenih djela i stupnju krivnje optuženika. Ovakve kazne su neophodne da bi se njima izrazila društvena osuda kaznenog djela, utjecalo na optuženike da ubuduće ne čine kaznena djela i potakne njihov preodgoj, a da se utječe i na ostale da ne čine ovakva kaznena djela. Sud je zaključio da su kazne izrečene ovom presudom dovoljne, ali i potrebne za ostvarenje svrhe kažnjavanja.
(Izvor: Dnevni list/Nevres Dedić)