Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”
    • “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”
    • Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor
    • U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada
    • Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja
    • Trump je pokušao uplašiti Putina, ali nije uspio – Ako uđe u Ukrajinu zaprijetio bombardiranjem Moskve
    • Trump: Carine za BiH “samo” 30%
    • Europska komisija odmjereno o događajima oko Thompsonovog koncerta: Osuda bilo kakvog fašizma i poziv na istragu o navodnom govoru mržnje
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Bunt Slovenaca: Protiv kampova za ilegalne migrante

    republikaBy republika18.05.2024No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    U Brežicama i Središču ob Dravi u Sloveniji već mjesecima traje žestoka pobuna tamošnjeg stanovništva i lokalnih vlasti protiv slovenske vlade koja u tim mjestima uz samu granicu s Hrvatskom želi sagraditi dva kampa za ilegalne migrante te traže da vojska izađe na granicu prema Hrvatskoj, prenosi Jutarnji list.

    Slovenska je vlada još u veljači objavila kako na prostoru nekadašnjih graničnih prijelaza Obrežje i Središče ob Dravi namjerava sagraditi privremene kampove za migrante koji bi se koristili u slučaju kada su postojeća tri kampa u Ljubljani i njezinoj okolici prebukirana. Ti migrantski kampovi nalazili bi se nedaleko od Bregane te nekoliko sela s hrvatske strane u Međimurju.

    Vlasti navedenih slovenskih općina podnijele su i tužbu protiv te vladine odluke Upravnom sudu, ali ih je on u četvrtak odbio, uz pojašnjenje da je samo riječ o vladinoj namjeri u slučaju više sile, odnosno značajnog povećanja broja migranata u Sloveniji.

    Potpredsjednik slovenske Vlade Matej Arčon rekao je da je takva sudska odluka očekivana i da će vlada nastaviti s pripremama za osnivanje kampova. S druge strane, predstavnici općina tvrde kako je odluka suda jasan signal vladi da u ovom trenutku ne može i nema potrebe provoditi bilo kakve aktivnosti vezane uz te centre.

    Prema planu slovenskog Ministarstva unutarnjih poslova, kamp u Obrežju bio bi kapaciteta do 25 stambenih kontejnera za maksimalno 120 do 150 ljudi, a onaj u Središču ob Dravi bio bi manjeg kapaciteta. Ti planovi središnje vlasti izazvali su žestoke prosvjede lokalnog stanovništva, posebno u Brežicama, i to pogotovo zbog činjenice da vlada prethodno nije obavila nikakve konzultacije s lokalnim vlastima.

    U nekoliko su navrata u Brežicama održani prosvjedi te se prijeti blokadom prometnica i graničnog prijelaza prema Hrvatskoj ako vlada nastavi sa svojom politikom. Posebno su ljuti stanovnici općine Brežice čijim područjem već više od godinu dana prolazi glavni migrantski put iz Hrvatske u Sloveniju. Tako je od 60 tisuća migranata koje je slovenska policija privela prošle godine, njih čak 80 posto uhićeno na području Brežica.

    U prva četiri mjeseca ove godine broj ilegalnih migranata se povećao te je do kraja travnja slovenska policija registrirala 13.570 ilegalnih prelazaka državne granice, što je gotovo 15 posto više nego u istom razdoblju lani. Na području Brežica već postoji registracijski kamp za tražitelje azila, a stanovnici Brežica strahuju da bi gradnjom kampa njihova sigurnost bila ugrožena. Također smatraju da je prostor nekadašnjeg graničnog prijelaza neadekvatan za migrantski kamp. Sličnog su mišljenja i stanovnici i vlasti Središča ob Dravi. Tu je lokaciju za migrantski kamp slovenska vlada odabrala zbog nove sjeveroistočne balkanske migracijske rute kojom uglavnom stižu državljani Sirije i Turske.

    Moguća uspostava kampova za migrante u pograničnom prostoru mogla bi biti sigurnosni problem i za Hrvatsku. Naime, riječ je o kampovima za azilante koji nemaju zabranu kretanja. Stoga su vlasti u Međimurju već izrazile zabrinutost zbog planova slovenskih vlasti.

    “Ako to doista bude tik do nas, sad kad nema kontrola, i naši će se ljudi osjećati nesigurno. Ne moraju azilanti a priori biti loši ljudi, ali ne znamo ništa o njima i njihovim namjerama te je ovo sigurnosni problem. Trebalo bi ga urediti negdje dalje od naselja i bolje osigurati. Općina Nedelišće stoga izražava negodovanje i protivi se najavljenom domu za azilante kod graničnog prijelaza”, izjavio je nedavno Nikola Novak, načelnik općine Nedelišće, za portal eMedjimurje, prenosi Jutarnji list.

    /Desk/

    izdvojeno migranti migrantski kamp prosvjed Slovenija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    09.07.2025

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    09.07.2025

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    09.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.