Predstavnici sindikata obrazovanja, državnih službenika i namještenika, te policije HNŽ održali su u utorak prosvjednu šetnju u Mostaru. Od Vlade HNŽ-a traže povećanje plaća, isplatu jednokratne pomoći u okviru borbe protiv inflatornih udara, isplatu pravomoćnih sudskih presuda koje su članovi sindikata dobili po tužbama za višegodišnje kršenje radnih prava, kao i raspisivanje natječaja na neodređeno za one zaposlene koji su zaposleni na određeni rok, izvješćuje N1BiH.
Ovo je druga prosvjedna šetnja sindikata proračunskih korisnika u posljednja dva mjeseca, a nakon što je formirana novla vlada u ovoj županiji – prošli put su, nakon prethodno održanog štrajka upozorenja 8. prosinca, prosvjedovali 18. prosinca, kada su tražili povećanje osnovice plaće za 15 posto u 2024. godini.
Iz Vlade HNŽ-a je, tijekom održavanja ovog štrajka upozorenja proračunskih korisnika, priopćeno da “svi eventualni razgovori o povećanjima primanja moraju biti u skladu s realnom procjenom prihoda u proračunu”.
Nova županijska vlast imenovana je 9. studenoga prošle godine i čine ju HDZ BiH i SDP, koji su i partneri u vlasti na federalnoj i državnoj razini, te SDA koja je na drugim razinama oporba, podsjeća na kraju N1 BiH.
No, kako se čini, za sada Vlada ne planira udovoljiti zahtjevima sindikata.
Vlada: Nema novca
Podsjetimo da je početkom prosinca prošle godine, nakon sastanka sa sindikalnim predstavnicima Vlada obećala nastavak ovih razgovora, prije svega u smislu ispunjavanja obveza Vlade za sudske presude i izvansudske nagodbe.
“To je nešto što danas nismo uspjeli analizirati niti dati konačan stav, ali smo obećali da ova Vlada neće dozvoliti da osnovica plaće padne ispod minimuma, što se tvrdilo ovih dana u javnosti i to želim javno kazati. Minimalna osnovica plaće je 630 KM, a u ovoj županiji je 638 KM i opet naglašavam, mi nećemo dozvoliti da ona padne ispod minimuma”, kazala je tada novoizabrana županijska premijerka Marija Buhač.
Što se tiče povećanja koeficijenata u 2024. godini, predsjednica Vlade HNŽ-a kazala je da ono iznosi 21 milijun KM plus na plaćama.
“To povećanje u 2023. godini iznosilo je 17 milijuna plus na plaćama, što je više od povećanja naplate poreznih prihoda u proračunu, a za 2024. iznosi 21 milijun maraka, što ne prati paralelno povećanje, odnosno očekivano povećanje poreznih prihoda. Mislim da se to treba znati uz onu činjenicu koja je prezentirana o 80 milijuna viška, a mi smo na rebalansu već rekli da nema nikakvog viška, što-više, izgledno smo u minusu i mislim da su to činjenice koje su najviše dovele u zabludu sindikat i cijelu javnost”, kazala je Buhač.
Milić: “Jad i bijeda”
Predsjednik Sindikata srednjih škola HNŽ-a Josip Milić tom prilikom je rekao je kako im je Vlada na sastanku rekla da nema novaca.
“Vlada je rekla kako nema novca, kako su u minusu, ali da će se boriti na svaki način da isplaćuju ono što je dogovoreno i potpisano s prošlom vladom. Podsjećam, ono što je dogovoreno je minimum minimuma, to je 50 posto osnovica, koja je došla sada na nekih 50,5 posto, oni kažu da nikad neće pasti ispod 50 posto, to je tuga i jad. Znači da smo pali na najniže grane što možemo biti”, kazao je Milić.
Dodao je kako se u posljednje vrijeme dosta kalkuliralo o visini plaće te je u javnost iznio podatak kako njegova plaća, kao srednjoškolskog profesora, iznosi 1.350 KM i kako je to plaća s kojom se “ne balaha”, već preživljava.
“Ova Vlada nije spremna potpisati ni dogovoriti išta ubuduće, sa starom vladom smo 2018. godine potpisali povišicu tri puta po pet posto kada nije bilo nikakve krize, a današnja vlada u ovoj inflaciji i u ovom vremenu nije spremna na sebe prihvatiti obvezu ni marke povećanja – naglašava predsjednik Sindikata srednjih škola HNŽ-a.
Milić je u prosincu prošle godine kazao kako će se stav Vlade HNŽ-a prenijeti članovima sindikata i da na ovome neće ostati te da će se vjerojatni ići na prosvjed ili generalni štrajk.
“Ovako nešto nismo očekivali ni u najcrnjim mislima i predviđanjima, oni predviđaju da će sljedeća godina biti gora od ove. Po kojoj to projekciji može biti tako? Osnovne životne namirnice su poskupile 100 posto, kruh, mlijeko, šećer, zato se desetine milijuna maraka slijevaju u proračun Županije, mi tražimo neke mrvice, Vlada na to nije spremna i ovo je loša situacija”, zaključio je Milić.
Najave sindikata se obistinjuju – nastavljaju prosvjede.
/Republika/