Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • SKANDAL Nakon što je napao suprugu, a policija mu otkrila arsenal oružja, sud u Ljubuškom pustio ga na slobodu – “On bi mene ubio”
    • Patrijarh Porfirije u Mostaru: “Mir je svakom potreban, nitko ne može bez onog drugoga”
    • Borrell tvrdi da bi se EU mogla raspasti zbog problema migracija
    • Papa pred 60.000 vjernika u Marseilleu: “Poslušajte jauk braće i sestara migranata”
    • Pismo obitelji žrtava Križančeva sela Schmidtu i Murphyju
    • Slavni ljubuški rukometaš Denis Buntić uhićen zbog nasilja nad suprugom
    • ŽIVJELI – Ministri Helez i Nešić “počastili se” ‘bijelim’ i alkoholom
    • Tenzije između Ukrajine i Poljske – Stvarni problemi ili politička kampanja za “domaće potrebe” i ostanak na vlasti?
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Predsjednički izbori – Erdogan je ponovno predsjednik, ali Turska ostaje duboko podijeljena

    republikaBy republika28.05.2023Updated:28.05.2023No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Predsjednik Tayyip Erdogan proglasio je pobjedu na predsjedničkim izborima u Turskoj koja će njegovu sve autoritarniju vladavinu uvesti u treće desetljeće. Obraćajući se svojim pristašama, rekao je kako su mu birači dali odgovornost da vlada sljedećih pet godina.

    “Jedini pobjednik je Turska”, izjavio je.

    Ovi izbori smatraju se jednima od najvažnijih dosad za Tursku, a oporba je vjerovala da ima velike šanse svrgnuti Erdogana nakon što je njegova popularnost pogođena krizom troškova života, prenose agencije.

    Umjesto toga, pobjeda će ojačati njegovu sliku nepobjedivosti, nakon što je već preinačio domaću gospodarsku, sigurnosnu i vanjsku politiku u zemlji članici NATO-a od 85 milijuna ljudi i pozicionirao Tursku kao regionalnu silu.

    Pristaše su se okupili ispred njegove rezidencije u Istanbulu u iščekivanju Erdoganove pobjede pošto su mu podaci koje su objavile i državna agencija Anadolu i oporbena novinska agencija ANKA dale prednost nakon gotovo 99 posto prebrojanih glasačkih listića. Čelnik Visokog izbornog povjerenstva ranije je na konferenciji za novinare rekao da Erdogan vodi ispred Kilicdaroglua s potporom od 54,47 posto.

    Erdogan, čelnik stranke AKP islamističkih korijena, obraćao se biračima nacionalističkom i konzervativnom retorikom tijekom kampanje koja je izazivala podjele i koja je odvratila pozornost od dubokih ekonomskih problema.

    Poraz Kilicdaroglua, koji je obećao da će zemlju usmjeriti na demokratskiji put, vjerojatno će biti pozdravljen u Moskvi, ali će biti primljen sa žaljenjem u zapadnim prijestolnicama i većem dijelu Bliskog istoka.

    Erdoganovi pristaše koji su se okupili ispred njegove rezidencije u Istanbulu uzvikivale su “Allahu Akbar” ili Bog je najveći.

    Erdogan pobijedio, Turska podijeljena

    Recep Tayyip Erdoğan pobijedio je na predsjedničkim izborima u Turskoj. Tijesno, kako se i očekivalo, nakon što je prebrojano 98,64% glasova, dosadašnji predsjednik osvojio je 52,09%, a konkurent Kemal Kılıçdaroğlu ostao je na 47,91%.

    Glasove koje je u prvom krugu osvojio Sinan Oğan, radikalno desni kandidat, gotovo su podijelili: Erdoğan je dobio 2,57% više nego u prvom krugu, a Kılıçdaroğlu 3,03%. Interesantan je to raspored jer se očekivalo da će većina tih glasova otići dosadašnjem predsjedniku koji će morati razmisliti zašto nije osvojio premoćniju pobjedu – razlog za to nije nacionalizam, nego vjerojatnije ekonomska situacija, analizira Jutarnji list.

    Kılıçdaroğlu je učinio puno, ozbiljno je zaprijetio dosad neprikosnovenom izbornom pobjedniku još od 2002. godine, ali nedostajalo je još malo do pobjede. “Još malo” je s jedne strane njegova religijska afilijacija, pripadnik je manjinske islamske denominacije alevija, nije imao dovoljan nacionalistički naboj da bi odvukao lojalne Erdoğanove birače, a za neodlučne birače ključno je bilo što nisu imali dovoljno povjerenja u opozicijsku koaliciju koju je okupio. U njoj je bilo šest stranaka, od radikalne desnice do liberala, i ključna biračka skupina, koja uvijek donosi pobjedu, nije stekla dojam da tako raznorodna zajednica može jamčiti stabilnost vlasti.

    To se posebno vidjelo na rezultatima parlamentarnih izbora prije dva tjedna kad je Erdoğanova stranka AK (pravde i razvoja) osvojila većinu u koaliciji s nacionalistima (MHP). To je bio trenutak kad je presuđeno i Kılıçdaroğluovoj predsjedničkoj utrci. Sultan, kako s pravom zapadni mediji zovu turskog predsjednika (u Turskoj ga javnost titulira reis), u drugom je krugu poslao nekoliko poruka – da će odmah vratiti milijun sirijskih izbjeglica i da Kılıçdaroğlu kao predsjednik neće moći provoditi reforme jer ima opozicijski parlament. Bilo je to dostatno da osigura pobjedu.

    Turska, potvrdio je to ovaj izborni krug, ostaje podijeljena – Kılıçdaroğlu je očekivano odnio pobjedu u Ankari, Istanbulu i Izmiru, kurdski većinskom istoku zemlje, ali kontinent je ostao neosvojiv. U konzervativnoj pokrajini Konya sultan osvaja 72,99% glasova.

    Kılıçdaroğlu ima dovoljno godina da se povuče u političku mirovinu, a opozicija mora potražiti nove metode suprotstavljanja nedodirljivom Erdoğanu. Izazov je brzo, u ožujku iduće godine održavaju se lokalni izbori i predsjednik, osokoljen pobjedom, krenut će u bespoštednu borbu radi osvajanja Istanbula i Ankare. Ako te centre – Izmir nikad nije podržao AKP – izgubi Republikanska stranka (CHP), koja mora naći novog lidera, to će joj otežati političko djelovanje do sljedećih nacionalnih izbora za pet godina.

    Erdoğan vjerojatno neće mijenjati temeljne vektore svoje politike, nastojat će poboljšati odnose sa Sirijom kako bi riješio izbjegličko pitanje, nastavit će sukobe sa sirijskim i iračkim Kurdima, kao i onim domaćim koji su mu okrenuli leđa. Nastavit će graditi dobre odnose s Rusijom, htjeti biti medijator koji bi doveo mir u Ukrajinu i očekivati od Europe da prihvati njegovu politiku gušenja ljudskih prava i slobode medija. Kad je riječ o Cipru, može se očekivati da nastavi tražiti da se višedesetljetni spor riješi formiranje dviju država, i dalje se mogu očekivati iskre u odnosima s Grčkom zbog prava mora. Nova će vlada u Ankari nastaviti poboljšanje odnosa s Egiptom i Izraelom, zemljama Zaljeva. Kad je riječ o SAD-u, situacija će i dalje ostati složena zbog tvrdog stava Kongresa prema izvozu oružja u Tursku. Na vojnom planu zemlja će ostati vjernom saveznicom NATO, ali će u prvi plan stavljati vlastite strategijske interese.

    Na Balkanu, u hrvatskom susjedstvu, Erdoğan će davati podršku bošnjačkim tvrdim politikama u BiH, jačati utjecaj na Kosovu i u Albaniji, biti kooperativan u odnosima s Beogradom kako bi mogao nesmetano djelovati prema muslimanskoj zajednici u Sandžaku. Ulaganja u Hrvatsku će ostati stabilna, a potrebno je sačuvati dijalog zbog važnosti odnosa sa Sarajevom.

    Pitanje svih pitanja je hoće li sultan/reis mijenjati ekonomsku politiku. Teško će moći odstupiti od platforme da kao musliman neće podizati kamate, ali ako inflacija nastavi pustošiti (predviđa se novi rast u sljedećem kvartalu), nije isključeno da ustupi pri čemu se može očekivati da to bude kratkotrajno radi gašenja akutne krize. Vjerojatno će nastaviti tražiti novac od bogatih arapskih zemalja u zamjenu za vanjskopolitičke usluge, ali to donosi kratkoročnu korist: Saudijska Arabija je najavila da neće više dijeliti novac kako tko poželi.

    Pred nama je novih pet godina Erdoğanove vlasti koje će pokazati kako se razvija autoritarna demokracija u kojoj osoba postaje moćnijom od institucija, natkriljuje i državu. Turska je to izabrala, piše Jutarnji list.

    /Desk/

    izbori izdvojeno Recep Tayyip Erdogan
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    SKANDAL Nakon što je napao suprugu, a policija mu otkrila arsenal oružja, sud u Ljubuškom pustio ga na slobodu – “On bi mene ubio”

    24.09.2023

    Borrell tvrdi da bi se EU mogla raspasti zbog problema migracija

    24.09.2023

    Pismo obitelji žrtava Križančeva sela Schmidtu i Murphyju

    24.09.2023

    Comments are closed.

    NO COMMENT

    Uvjet za teletinu

    Zar je Srpska u BiH? Zar nije država?

    Kosac – Nakon Ustavnog suda pokosio i travu

    Baja na rubu stola

    Govorimo hrvatski!

    Najnovije

    SKANDAL Nakon što je napao suprugu, a policija mu otkrila arsenal oružja, sud u Ljubuškom pustio ga na slobodu – “On bi mene ubio”

    Patrijarh Porfirije u Mostaru: “Mir je svakom potreban, nitko ne može bez onog drugoga”

    Borrell tvrdi da bi se EU mogla raspasti zbog problema migracija

    Papa pred 60.000 vjernika u Marseilleu: “Poslušajte jauk braće i sestara migranata”

    Pismo obitelji žrtava Križančeva sela Schmidtu i Murphyju

    Kolumne

    ​Noćna straža Rulofa rođ. Londrc

    Migracijski proces nikad nije stao, niti će stati… A na sredini samo čovjek migrant, gladan čeka.. I pastir koji viče. Adolf Eichmann bi ga se postidio…

    SFF 2023. ili kako su se ukazale ‘bradonje’, a nisu ZZ TOP

    Kad reis hvali Aliju Izetbegovića

    Promo

    Predstavljanje knjige poezije ‘Moj oklop’, Faruka Kajtaza

    Neum Underwater Film Festival

    #pokreniMo – Grad Mostar poziva umirovljenike na vježbanje

    Prosvjeta, Napredak i Preporod pozivaju na zajednički koncert ‘Accordion fantasy’

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.