Prema informacijama Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, Adnan Ćatić priznao je krivicu za nezakonito učešće u ratu na strani terorističkih grupa u Siriji. Sporazumom je omogućio kaznu od 3 godine zatvora.
Presuda je izrečena nakon što je prihvaćen sporazum o priznaju krivnje koji su Ćatić i njegov branitelj sklopili s Državnim tužiteljstvom.
Ćatić je proglašen krivim jer je 1. srpnja 2013. sa aerodroma u Sarajevu napustio BiH i otišao u Tursku, a zatim ilegalno prešao na teritoriju Sirije, gdje se priključio terorističkoj organizaciji “Džabrat Al Nusra“, u kojoj je prošao vojne obuke te postao snajperist ove terorističke grupe i sudjelovao u borbama protiv legalne vojske Sirije, gdje se zadržao sve do kraja 2021.godine, izvješćuje Detektor.
Prije izricanja presude, tužitelj Dubravko Čampara je naveo kako je za Ćatićem bila raspisana tjeralica te je po osnovu fotografija s Facebooka koje su prikupili pripadnici Federalne uprave policije, utvrđeno da je bio na sirijskom ratištu.
“Mi smo vidjeli da se radi o čovjeku koji je potpuno deradikaliziran i da ne postoji opasnost za ponovno počinjenje kaznenog djela za koje se tereti. Smatramo da je predviđena kazna zatvora adekvatna“, rekao je Čampara te dodao da je na ovaj način sporazume o priznanju krivice s Tužiteljstvom potpisalo oko 45 osoba.
Tužitelj je kazao da se na ovaj način postiže specijalna i generalna prevencija, te da bi ovaj sporazuma mogao utjecati na državljane BiH koji se nalaze na stranim ratištima da se vrate kući, kao i na one koji planiraju otići ratovati izvan države. Tužitelj je zatražio da Ćatić ostane u pritvoru do upućenja na izdržavanje kazne zatvora, navodeći kao opasnost njegove veze koje je stekao tijekom ratovanja u Siriji.
Braninitelj osuđenog Ćatića, Senad Dupovac, je naveo da je njegov branjenik već pred sudcem za prethodni postupak rekao da se kaje i traži šansu. Naveo je i da je Turska, u kojoj je Ćatić dvije godine boravio i radio građevinske poslove prije povratka kući, članica NATO saveza i deportirala bi ga da su obavještajne službe ove zemlje procijenile da se radi o opasnoj osobi.
“Sporazum je u interesu pravde i optuženog“, rekao je Dupovac.
On je zatražio da Ćatić bude oslobođen troškova postupka, budući da je otac dvoje maloljetne djece i nije zaposlen, ne posjeduje transakcijske račune ni nekretnine, te predložio da mu bude određen kućni pritvor.
“Kajem se zbog svog postupka. Volio bih da mi društvo pruži još jednu šansu zbog djece koje imam“, rekao je Ćatić. On je rekao da nema motiva za bijeg, te zamolio Sud da prije upućenja na izdržavanje kazne zatvora boravi kući s obitelji.
Sud je na kraju prihvatio prijedlog Tužiteljstva i produžio Ćatiću pritvor do upućenja na izdržavanje kazne, uz obrazloženje da će mu u kaznu biti uračunato vrijeme koje je do sada proveo u pritvoru. Istovremeno, Ćatić je oslobođen troškova postupka, javio je Detektor.
Tvrdio da je radio u školi
Međutim, po početku suđenja Ćatiću, tužitelj Dubravko Čampara imao je znatno drukčije mišljenje.
On je na ročištu na kojem se raspravljalo o pritvoru u studenom prošle godine kazao da se Ćatić, nakon skoro deset godina sudjelovanja na stranim ratištima, vratio iz Turske u BiH s putnim listom i putovnicom koja je istekla, te je priveden na aerodromu 17. studenoga. Zbog toga se kako je tada rekao Čampara “ne može raspravljati o tezi dobrovoljnog vraćanja”.
Ćatićev odvjetnik Sead Dupovac pri tom je tvrdio kako je njegov branjenik “radio u fotokopirnici z osnovnoj školi u Siriji”, a što se naknadno ispostavilo neistinom.
“Moj branjenik nikada nije bio niti u jednoj formaciji, on je radio u osnovnoj školi, a tu školu je osnovala organizacija iz Britanije. Dugo je radio u kopirnici na uvezivanju knjiga“, kazao je Dupovac u studenom prošle godine, za što se ispostavilo da se radi o laži. Ćatić je tada postupajućoj sutkinji ponovio kako se “želio vratiti ali da je bio spriječen” te da “bi bio zahvalan na svakoj pruženoj prilici za spravak onoga što je pogriješio”.
/Republika/