Zastupnik alternative za Njemačku (AfD) u Bundestagu Peter Bystron bio je, prema češkoj Sigurnosno-informativnoj službi (BIS), jedan od političara koji su primali novac od ruske utjecajne organizacije, pišu Dennik N i magazin Der Spiegel, a prenosi Klix.ba.
Njemački desničar češkog porijekla nazvao je to klevetom. List N je ranije objavio da je BIS otkrio mrežu koju je organizirala Rusija i koja je pokušala utjecati na izbore za Europski parlament u raznim europskim zemljama.
Špijunska mreža
U Poljskoj je poljska protuobavještajna agencija ABW počela istraživati aktivnosti proruske špijunske mreže usmjerene protiv država i tijela Europske unije nakon uzbune BIS-a, izvijestili su tamošnji mediji.
Prema Politicu, premijer Belgije također je jučer obavijestio o razotkrivanju ruske propagandne mreže i suradnji s češkim obavještajnim službama.
Prema češkim protuobavještajnim službama, novac je u Pragu predan antiestablišmentskim političarima iz Njemačke, a drugi novac usmjeren je na rad proruske web stranice Voice of Europe. Spominju ga i tamošnji mediji vezano uz Poljsku i Belgiju.
Bystron poriče da je uzeo novac.
“Nisam upoznat s ovom informacijom. Na temelju bolnih iskustava iz prethodnih predizbornih kampanja pretpostavljam da je riječ o kleveti”, rekao je za magazin Der Spiegel.
Lista sankcija
Između ostalog, Bystron je dao intervjue za portal Voice of Europe, koji je od srijede na češkoj listi sankcija. Političar i biznismen Viktor Medvedčuk i političar Artyom Marčevskij također su ponovno na listi.
Prema obrazloženju, Medvedchuk tajno financira Voice of Europe na daljinu i daje upute Marčevskom, koji zapravo upravlja kompanijom. Prema dokumentu, Marčevskog koristi za financiranje suradnje s novinarima te za skrivenu financijsku potporu odabranih pojedinaca iz redova kandidata na izborima za Europski parlament.
Bystron dolazi iz Moravske, a emigrirao je u Njemačku s roditeljima 1987. Prema Dennoku N, poznat je po svojim proruskim stavovima i vezama s istomišljenicima čeških političara. Godine 2021. posjetio je Medvedčuka u Kijevu u vrijeme kada su ga ukrajinske vlasti držale u kućnom pritvoru pod optužbom za izdaju, pišu njemački mediji.
/Desk/