(foto: Karremans i njegovi časnici nazdravljaju s Ratkom Mladićem)
Obitelji tri žrtve genocida u Srebrenici zatražile su da Karemanns i još dva pripadnika nizozemskih mirovnih snaga budu gonjeni za smrt tih osoba jer su ih, kako tvrde, predali Srbima umjesto da im pruže zaštitu. Zastupnica obitelji srebreničkih žrtava ranije je rekla da će se obratiti sudu u Arnemu i da će se, ukoliko taj korak ne bude uspješan, obratiti Europskom sudu za ljudska prava u Strassbourgu.
U odvojenom slučaju, Prizivni sud u Haagu je 5. srpnja 2011. godine, po tužbi rođaka tri ubijena Bošnjaka, odlučio da je nizozemska država odgovorna za njihovu smrt u vrijeme genocida nad 8.000 Bošnjaka u Srebrenici 1995. godine. Prizivni sud je ocijenio da nizozemski bataljon u okviru mirovnih snaga UN, čiji je zadatak bio zaštititi enklavu u Srebrenici, “nije trebao te ljude predati Srbima”.
Sud je naložio da Nizozemska rodbini srebreničkih žrtava plati odštetu.
(foto: Nizozemski general u mirovini – danas)
Predstavnici udruženja ogorčeni odlukom nizozemskog suda
U odluci vojnog odjela Višeg suda u Arnemu navodi se da Karremans ne može biti krivično gonjen po osnovu zapovjedne odgovornosti. Obitelji tri žrtve genocida u Srebrenici zatražile su da Karremans i još dva pripadnika nizozemskih mirovnih snaga budu gonjeni za smrt tih osoba jer su ih, kako tvrde, predali Srbima umjesto da im pruže zaštitu.
U razgovoru za Fenu predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice” Hatidža Mehmedović kazala je da vapaji žrtve više nikome ništa ne znače, te da se žrtve ne poštuju nego se na ovakav način kažnjavaju, a zločinci nagrađuju.
Istaknula je da se zna da je Karremans bio suučesnik događanja u zaštićenoj zoni Srebrenica te je dodala da njihova ogorčenost traje i od prije 15. srpnja 1995. godine jer posjeduju saznanja da je nizozemski bataljon po dolasku u Srebrenicu odmah počeo surađivati s Vojskom Republike Srpske.
Ona dodaje da žrtve znaju da nizozemski sud ne može presuditi za sva događanja u Srebrenici, ali je trebao krivično goniti odgovorne zbog budućih generacija kako bi znale što se dogodilo.
“Našu djecu nitko ne može vratiti. Nema tog novca koji ih može platiti, ali neka sud svima sudi po zasluzi pa i generalu Karremansu. Mi znamo da su pripadnici nizozemskog bataljona slavili dok se događao genocid i ako Karemans ima obitelj neka se stavi u poziciju obitelji iz Srebrenice. Nismo tražili da ratuju za nas, nego da nas zaštite, ali ni to nisu učinili. Bili smo krivi što smo se drukčije zvali”, naglasila je Mehmedović.
Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida u BiH Murat Tahirović kaže za Fenu da ovakvom odlukom Suda Nizozemska štiti svoje generale te je naglasio da su žrtve očekivale da će Nizozemska pokrenuti postupak protiv Karemansa pa da se tim postupkom dokaže njegova (ne)odgovornost.
“Ovim potezom su pokazali da šitite interese svojih generala i da se nisu spremni suočiti s činjenicama stradanja u Srebrenici, a za koje je kriv i sam Karemans koji je dogovarao postupke koji su na kraju imale ogromne posljedice po srebreničke Bošnjake”, zaključio je Tahirović.
Zastupnica obitelji srebreničkih žrtava ranije je rekla da će se obratiti sudu u Arnemu i da će se, ukoliko taj korak ne bude uspješan, obratiti Europskom sudu za ljudska prava u Strassbourgu.
(Izvori: Federalna.ba/Beta/Fena)
Povezani tekst:
medunarodno-rjesenje-za-bih-pustimo-zvijeri-neka-se-medusobno-pokolju