Prekid jučerašnje sjednice Gradskog Vijeća Mostara i to nakon što vijećnici nisu mogli usuglasiti niti dnevni red, a pogotovo raspravljati o važnim temama poput izmjene Statuta Grada Mostara, što im je obveza koja se “vuče” još tzv. mostarskog sporazuma HDZ-a i SDA iz lipnja 2020. godine, kojem su ‘svjedoci’ bili i međunarodni dužnosnici u BiH, jasna je poruka na fonu neuspješnog formiranja vlasti u HNŽ-u.
Vladajućoj koaliciji u Gradu Mostaru HDZ-SDA, ovaj put nije trebala oporba – sami sebe su blokirali u donošenju odluke o dnevnom redu sjednice, piše Dnevni list.
Njihov partner u vlasti, SDA, zajedno s predsjednikom GV Mostara Salemom Marićom, redom su odbijali prijedloga dnevnog reda HDZ-ovog gradonačelnika Marija Kordića, a opet, jedino u čemu su bili jedinstveni je zajedničko odbijanje prijedloga oporbe u Vijeću.
Jučerašnja sjednica Gradskog vijeća Mostara skoro da je ličila na “ubojstvo iz strasti” i neodoljivo podsjećala na film ‘Rat Roseovih’ s Michaelom Douglasom i Kathleen Turner, kada se dvoje strastvenih, a istodobno tvrdoglavih supružnika, u međusobnom obračunu demoliraju skupi dom, na kraju se poubijaju i prekasno shvate da se vole.
Na to je ličio jučerašnji okršaj HDZ-a i SDA u Gradskom vijeću Mostara, samo dan nakon što je otkazana izvanredna sjednica Skupštine HNŽ-a gdje se trebala izabrati nova županijska vlast.
HDZ: Od pobjednika do očajnika
No, i to je propalo jer je SDA u vlast želio uvesti i NES, a što nije nikako prihvaćao SDP koji se zbog ulaska u vlast ‘odrekao’ NiP-a, a iznevjerio i obećanje dano HDZ-u 1990 kako u vlast neće bez njih. HDZ BiH, kao pobjednička stranka s najviše mandata u Skupštini sve se više pretvara u očajnika jer mjesecima ne uspijeva ispregovarati novu vladu, čak ni po cijenu ustupaka koje daje bošnjačkoj strani.
‘Rastrgani’ između novih koalicijskih partnera, ‘Trojke’ na državnoj i federalnoj razini predvođene SDP-om, i uvrijeđenog, razočaranog SDA čiji je predsjednik Bakir Izetbegović svojedobno osvetnički priprijetio: “Danas smo u ovom položaju mi, a sutra to može biti HDZ”.
U HNŽ-u su prečvrste veze HDZ-a i SDA koje pojedinačno imaju najviše zastupnika, HDZ-11, a SDA 7. Ignoriranje SDA i uvođenje SDP-a tako podsjeća na ‘omrznutu’ Platformu kada se Fedralna vlada formirala zbrajanjem usitnjenih mandata, a ignorirao HDZ s njih najviše. Ali, kako to voli kazati zaboravljeni Božo Ljubić bivši predsjednik HDZ 1990, a sada HDZ-ov predsjednik GV HNS-a, politika je umijeće mogućeg.
Za podsjetiti je da u Skupštini HNŽ-a SDP BiH i HDZ 1990 imaju po 3, HRS i DF po 2, te NES i Narod i pravda po jednog zastupnika, dok je za potvrdu nove vlade potrebo 20 ruku zastupnika. Običan promatrač bi mogao lako zaključiti da HDZ i SDA, uz još jednog ili dva bliska partnera, vrlo lako mogu doći do 20 i više potrebnih ruku, no HDZ obvezuju novi partneri iz Trojke predvođene SDP-om. I tako se nastavlja vrtnja u krug.
Herceg je i dalje mandatar
Sada su pregovori ponovno na početku, ponovno se licitira s mogućim koalicijskim križaljkama. No, u promiče jedna ‘sitnica’ – dok se nastavljaju pregovori kako bi Skupština konačno imenovala novu mandatarku, zaboravlja se da HNŽ i dalje ima mandatara – Nevenka Hercega koji, zapravo, od njegovog imenovanja za kandidata za premijera HNŽ-a u listopadu 2019. godine nikad nije potvrđen za premijera u Skupštini HNŽ-a jer se nije uspjela ispregovarati nova županijska vlada.
Stoga, da bi ova Skupština imenovala novu mandatarku, HDZ-ovu Mariju Buhač, mora staviti izvan snage odluku tadašnjeg predsjedavajućeg Skupštine HNŽ-a Šerifa Špage iz 2019.godine o imenovanju Hercega za mandatara za sastav vlade. Herceg je, stoga, ‘de facto’ i dalje mandatar.
Herceg je dva puta bio imenovan mandatarom, prvi put 2015. godine kada se uspjela sastaviti nova vlada, te 2019. godine od kada, zapravo, traje tzv. tehnička vlada. Zanimljivo je da je tada HDZ imao čak 13 mandata te je, prema rezultatima izbora, tražio još jedno mjesto u višestranačkoj vladi. Tadašnji pregovarači su bili Herceg, Stjepan Bošković i Tomislav Martinović.
HDZ je tada pregovarao jednu godinu sa SDA, a nakon neuspjeha sa SBB, a ‘treću sreću’ potom su pokušali naći u SDP-u, no bezuspješno te je mandatar Herceg dao ostavku na mjesto zastupnika. I ovo je jedna od tema koje bi mogle dodatno zakomlicirati stanje u HNŽ-u.
Jučerašnja “strastvena” sjednica GV Mostar i obračun dvoje dugogodišnjih partnera, prvenstveno je poruka SDA prema HDZ-u, svojevrsno podsjećanje na Politički sporazum za Grad Mostar kojeg su, iz nekog razloga, potpisali samo Dragan Čović i Bakir Izetbegović, bez predsjednika drugih parlamentarnih stranaka. I uz ‘svjedoke’, međunarodnu zajednicu koja sada želi u Županiji vidjeti novi model platforma-koalicije, piše Dnevni list.
/Desk/