Bila je to osveta pobunjenih Srba za vojni poraz dan prije u akciji ‘Bljesak’, što je pred televizijskim kamerama otvoreno priznao njihov tadašnji vođa Milan Martić. U tom napadu, koji je ponovljen i sljedećeg dana, poginulo je sedmero ljudi, a najmanje 176 ih je ranjeno.
Prve eksplozije u gradu čule su se 2. svibnja u 10.23 sati, kada je nekoliko projektila sa “zvončićima” ispaljeno iz raketnog sustava ‘Orkan’ na zagrebačko gradsko središte u Šoštarićevu ulicu.
Sutradan, 3. svibnja, projektili su pali i na Dječju bolnicu u Klaićevoj ulici, Dom umirovljenika ‘Centar’ te na dvoranu Hrvatskoga narodnog kazališta u kojoj su vježbali baletani, među kojima je bilo i nekoliko stranaca. Osobito su opasni bili mnogobrojni neeksplodirani ‘zvončići’, njih oko 500, koje je deaktivirala policija, pri čemu je jedan policajac poginuo.
Zbog zapovijedi za napad na Zagreb, Međunarodni sud u Haagu pravomoćno je za ratni zločin osudio Milana Martića na 35 godina zatvora. U spomen na taj dan, Zagreb od 2007. godine ima Trg svibanjskih žrtava 1995., koji se nalazi na uglu Vlaške i Draškovićeve ulice.
Transkripti i tonski zapisi vanredne sjednice tadašnje Narodne skupštine Republike Srpske od 23. i 24. svibnja dokazuju da je u raketiranje Zagreba izravno bio umiješan i aktualni predsjednik RS-a i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.
Dodik je tada, kao član Karadžićeve ratne Narodne Skupštine javno podržao raketiranje Zagreba izjavivši da „Skupština pronađe opravdanje za raketiranje”. Pitanje njegove odgovornosti, a kamoli procesuiranje, nikada nije postavljeno.
(T.H./republikainfo.com)