Predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić otvoreno je u intervjuu za Radiosarajevo.ba govorio o odluci hrvatskog premijera Andreja Plenkovića koji jučer nije želio doći na sastanak u Predsjedništvu BiH jer je ondje bio i Komšić.
Naime, premijer Andrej Plenković je u zadnji čas odbio doći na sastanak s Predsjedništvom BiH, iako je bio predviđen susret predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen, nizozemskog premijera Marka Ruttea i Plenkovića s članovima Predsjedništva. Plenković je objasnio kako je riječ o konzistentnom pristupu Hrvatske i njene vlade koja ne priznaje Komšića kao legitimno izabranog člana Predsjedništva BiH iz reda Hrvata
Komšić je za Radio Sarajevo rekao kako nije dobio nikakve važne poruke od europskih dužnosnika.
– Manje-više, ponovljeno je sve ono što već znamo. I dalje postoji mogućnost da u ožujku 2024. dobijemo otvaranje pregovora ako vlast napravi neke konkretne poteze. Koji su to potezi kao i po kojim kriterijima će se ocjenjivati i dalje je ostalo vrlo fluidno, neartikulirano, nejasno. Čini mi se da će prije biti presudan neki subjektivni dojam o tome je li vlast u BiH učinila dovoljno ili nije i da će odluka ovisiti o geopolitičkoj situaciji na europskom kontinentu a ne o nekim preciznim kriterijima, rekao je.
– Uopće nije uzeto u obzir ono što traže HDZ i SNSD u pogledu izbora u ove dvije institucije, ustvrdio je.
Zamoljen je da komentira jučerašnji potez hrvatskog premijera.
– Plenković promovira ponašanje koje je štetno za odnose u Bosni i Hercegovini. Umjesto dijaloga, unosi tenzije, podjele, a imamo ih ionako previše. Ne poštujući institucije, ohrabruje članove HDZ-a BiH da to rade, skrivajući se iza zastave EU-a. Iako često zloupotrebljava zastavu EU-a, jasno je da je EU nešto više od Hrvatske, rekao je.
– Ni ja baš ne gorim od želje da osobno razgovaram s Plenkovićem, ali uvijek sam tu jer mislim da je dijalog jedan od načina rješavanja problema. Plenković bi očito želio rješavati probleme na drugi način, silom. To neće moći.
Zamoljen je i za komentar na dogovor državne koalicije u Laktašima. Podsjetimo, na Dodikovu imanju u Bakincima kod Banje Luke 18. siječnja susreli su se Milorad Dodik (SNSD), Dragan Čović (HDZ), Nermin Nikšić (SDP), Elmedin Konaković (NiP) i Edin Forto (NS).
Zamoljen je i da komentira prijedlog Izbornog zakona što ga je uputio Dragan Čović.
– On već deset godina na tu temu vrti jedan te isti prijedlog, uz različite varijacije. Bit je faktičko uvođenje crvenih, plavih i zelenih glasačkih kutija za Hrvate, Srbe i Bošnjake, te slijepih kutija za „ostale“ i pripadnike konstitutivnih naroda koji žive kao manjina na nekom dijelu BiH. Ponovit ću po milijunti put da je to suprotno svim presudama Europskog suda za ljudska prava, rekao je.
/Desk/