“Priča ide ovako: BiH je mononacionalna država, u kojoj je jedna nacija – bosanska nacija. A Bošnjaci, Srbi i Hrvati su samo etničke grupe, pretežito religijski određene. Hrvati i Srbi, uz sve to, nisu autohton dio bh stanovništva, nego su doseljenici iz Hrvatske i srbije koji su ovdje dolazili ciljano zahvaljujući stoljetnim ambicijama Beograda i Zagreba na bh prostor. I, pošto su oni doseljenici, nemaju pravo na konstitutivnost i benefite koje imaju autohtono stanovništvo. Naravno da je to jedna ludost. Čitava priča završava tamo, gdje takvi ideolozi zagovaraju, u bosanskoj naciji, a onaj tko ne prihvaća tu ideju “široko mu polje, seli u Hrvatsku i Srbiju i druge meridijane”, govorio je Kukić o razlozima zašto je njegova knjiga ugledala svjetlo dana.
‘Narod i nacija’, nova, 36. knjiga akademika Slave Kukića uzburkala je duhove u BiH. No, sada ne tradicionalno hrvatske desnice, već dijela Bošnjaka koji su se našli uvrijeđenima jer je autor, između ostaloga, ustvrdio kako “prekrajanje povijesti u funkciji bošnjačkog nacionalizma”. Onog dijela Bošnjaka koji se želi zvati ‘građanskim’, no često ‘građansko’ shvaćaju kao nacionalno, a za koje posprdno već postoji termin – “gradžani”. Zbog svoje nove knjige, u kojoj piše kako je “pročitao” skrivene namjere “zapakirane” u bosanstvo, sada je Kukić na meti oštrih kritika, ali i uvrjeda bošnjačke desnice, one iste koja ga je tijekom svih godina s odobravanjem pratila. Čak neki kritičari ga proglašavaju “glasom etnopolitike i antibosanske hegemonije”, drugi ga vrijeđaju da je “Čovićev igrač”. Ovo je samo znak da je ovaj sveučilištni profesor pogodio u samu srž problema.
Kukić, moglo bi se kazati, doživljava sudbinu visokog predstavnika Christiana Schmidta – bio je hvaljen i prihvaćen sve dok se nije usudio povući poteze koje se nisu svidjele bošnjačkoj desnici. Nakon toga doživio je prosvjede, povike za odlazak, ali i uvrjede ravne onima kojim ga svakodnevno časti predsjednik RS, Milorad Dodik.
Kritike od kolega zbog knjige
“…Kao što su nacionalisti prisvojili sve, prisvajaju i Bosance. Pod egidom bosanstva, razvija se teza o BiH kao državi bosanske nacije. No, ne razvijaju je Bosanci, nego bošnjački nacionalisti”. Ovo je tema knjige ‘Narod i nacija’ akademika Slave Kukića, koji se ne libi svoje stavove jasno i argumentirano braniti. Njegovi su neistomišljenici protiv njega koristili i argumente bejzbol palice, no usuđujem se kazati da je dokazani Bosanac i Hercegovac, oštar kritičar političke scene u našoj zemlji, zatrovane nacionalizmima. Batine je dobio nakon zgražavanja nad dočekom ratnog zločina Darija Kordića u Busovači, redovito se obračunava sa ‘Srpskim svetom’, a sada knjigom raskrinkava bošnjački nacionalizam “, najavila je u u podcastu ‘Direktno’ podcastu ‘Direktno’ Vildana Selimbegović autora ove knjige, prenosi Dnevni list.
“Među inim, ova priča o bosanskoj naciji bila je povod nekima da me, što bi narod kazao, popljuju. Nadam se da će u raspravi koja će se dinamizirati s vremenom i to isplivati. Moja pozicija je jasna, a iskreno se nadam i da će pozicija onih koji pokušavaju sudbine malog broja ljudi, tih 50-ak tisuća, podrediti za interese bosansko-hercegovačkog nacionalizma i da će njihova pozicija kod običnog čovjeka biti puno jasnija”, kazao je Kukić.
Pojašnjavajući govori li o bosanskoj-hercegovačkom ili bošnjačkom nacionalizmu, akademik Kukić je rekao: “To je rigidna forma velikobošnjačkog projekta koja se odijeva u hlače bosansko-hercegovačkog patriotizma, a s tim patriotizmom imaju isto kao i Marko Kraljević, onaj iz pjesama, s televizijom”.
Komentirajući kako su odmah nakon promocije njegove nove knjige u Akademiji nauka i umjetnosti BiH u Sarajevu, uslijedile oštre reakcije, pa čak i od njegovih kolega, Kukić je kazao kako je čak i dio ljudi koje je ‘prozvao’ imenom i prezimenom, prisustvovali promociji knjige te da “nisu stvarali nikakvu gužvu jer su to sveučilištni profesori”.
“Što se mene osobno tiče, ne bježim od bilo kakve rasprave, a čak čujem da su neke moje kolege akademici upućivali oštre prijekore Akademiji što je dopustila da se takva jedna knjiga, njezinog člana, akademika, promovira. Ali, kao što se kaže, u Božjem vrtu ima svašta, a što se mene tiče, moj stav je jako poznat – od 90-tih godina sam se pokazivao bh integralista, pri tome djelujući s prostora zapadne Hercegovine, što nije bilo posebno popularno, nije ni danas, ali je situacija iz 90-tih bila puno rogobatnija”, rekao je Kukić, naglasivši kako je “u sukobu s nacionalizmom”.
“Neće proći niti pola godine, a Dodik će završiti će kao Ivo Sanader”
Govoreći o aktualnim zbivanjima u društvu, Kukić je kazao kako politička klasa razvija strahove koji postoje. “To što dnevno izgovori Milorad Dodik, to je ista priča koju je govorio Radovan Karadžić u Skupštini SR BiH. Vokabular je potpuno isti. Međutim, mislim da Dodik danas ima radikalno smanjenu šansu da započne ono što je započeo Radovan Karadžić. Mogao bi zametnuti nekakve lokalne čarke i tu bi se priča završila, ali da mogu razvijati strahove i frustracije, uopće nije upitno. Sada imamo stanje koje je zapravo gore nego ’96.”, smatra on. Pri tom je zaključio kako je BiH “platila cijenu velikosrpskih ambicija iza koje je stajala Srpska akademija nauka i umjetnosti (SANU)”.
On je pri tom istaknuo kako je “danas ista stvar, ali da glavni subjekt nije SANU već Srpska pravoslavna crkva, iako se ne može zanemariti ni uloga SANU-a”.
Na pitanje Selimbegović joće li biti rata, Kukić je odgovorio kako ne vjeruje u to.
“Sve je sada drukčije, nema četvrte vojne sile u Europi, nema JNA i tog oružanog potencijala, nema takvog političkog raspoloženja, danas imate vojne snage NATO-a u različitim formama. Osobno mislim da Milorad Dodik personalno nije niti zainteresiran za takve scenarije već mu treba status-quo koji mu produžava njegovo političko trajanje, garantira mu slobodu jer u uvjetima jačanja pravne države, a on je toga svjestan, da neće proći niti pola godine, a završit će kao Ivo Sanader. Svjesni su toga i njegovi partneri posljednjih 10-15 godina kojima također odgovara status-quo, i onima koji to rade zbog “ljubavi”prema Hrvatima, i onima koji tako rade zbog “ljubavi prema Bošnjacima”, ustvrdio je akademik.
O političkoj budućnosti Dodika, Kukić kaže da će još neko vrijeme “zadavati muke”, ali da “uvijek postoji donja linija izdržljivosti”.
“U RS-u je Dodik blizu te linije…Situacija će uskoro biti znatno drukčija, i što se tiče Dodika i Čovića, ali i Izetbegovića iako je on najmanje komotan zbog situacije da je u tom dijelu građanska svijest, ma što govorili, razvijenija pa mora više strepiti”, ustvrdio je Kukić. Pri tom se osvrnuo i na “politički stroj SDA” koji je Izetbegovićevog protukandidata, Šemsudina Mehmedovića za predsjedništvo SDA, izbacio iz utrke.
Kakvu građansku državu zagovara SDA?
Komentirajući izjave i pojedine teze Bakira Izetbegovića kako su Bošnjaci jedini autohtoni narod u BiH, Kukić je kazao kako to nije ništa novo, te se osvrnuo na pisanje Mustafe Imamovića iz druge polovice ’90-tih o podrijetlu bh čovjeka, tezu koju su koriste bh političari kako bi “mutili vodu”.
“Ja sam smatrao potrebnim to demistificirati za bh javnost, a nakon iznose da sam protiv bosanskog nacionalnog opredjeljenja – ne daj bože. Ako je itko pokazao svoj bh karakter, onda sam u posljednjih 30 godina to činio ja. Ali, sam protiv zloupotrebe”, kazao je Kukić.
Na pitanje da demistificira ovu temu, on je pojasnio:” Priča ide ovako: BiH je mononacionalna država, u kojoj je jedna nacija – bosanska nacija. A Bošnjaci, Srbi i Hrvati su samo etničke grupe, pretežito religijski određene. Hrvati i Srbi, uz sve to, nisu autohton dio bh stanovništva, nego su doseljenici iz Hrvatske i srbije koji su ovdje dolazili ciljano zahvaljujući stoljetnim ambicijama Beograda i Zagreba na bh prostor. I, pošto su oni doseljenici, nemaju pravo na konstitutivnost i benefite koje imaju autohtono stanovništvo. Naravno da je to jedna ludost. Kao što “veliki Hrvati” i njihovi teorijski umovi govore o Hrvatima od “stoljeća sedmog”, što je također ludorija, tako ovi govore o bošnjaštvu od kralja Tvrtka, iako su nacionalni identiteti na ovim prostorima stvar druge polovice 19. stoljeća. Pa niste imali Hrvate, Srbe, Bošnjake-muslimane, nego religijske skupine koje se konstituiraju s nacionalnim obilježjima. Oni koji zagovaraju bosansku naciju, a pri tome je vrlo zanimljivo da skraćuju taj naziv i više nije ‘bosansko-hercegovačka nacija’, kažu da se ‘svugdje nacija izjednačava s državljanstvom’, što je apsolutno netočno, ‘pa zašto ne bi i ovdje?’. Onda, ako će se izjednačiti s državljanstvom, zašto onda nije bosansko-hercegovačka? BiH je također, kako kažu, ‘plod historijskog silovanja iz vremena Austrougarske vladavine u BiH, treba se vratiti-resetirati na početnu poziciju kralja Tvrtka’. Naravno, ako je to tako, čitava priča završava tamo, gdje takvi ideolozi zagovaraju, u bosanskoj naciji, a onaj tko ne prihvaća tu ideju “široko mu polje, seli u Hrvatsku i Srbiju i druge meridijane”.
Pri tom je otkrio i razlog zašto je napisao svoju posljednju knjigu ‘Narod i nacija’.
“Naravno da sam u svojoj knjizi, ne osporavajući bilo kome pravo na nacionalni identitet – ako želiš budi Eskim, ustao samo protiv tih teorija jer hoće meni propisati moj nacionalni identitet, da ja nisam ono što jesam, nego ono što mi dopusti. To je bio glavni razlog pisanja moje knjige”, kazao je Kukić.
Nadalje, odgovarajući na pitanje Selimbegović “je li to paket SDA i njihovi iznenadni pozivi na građansku državu”, Kukić je odgovorio potvrdno te ustvrdio kako jei sam građanske provinijencije.
“Ja prvi zagovaram građansku državu u BiH. Ne bi, ne daj bože, u SDA-ovoj građanskoj državi ne bi želio živjeti niti jedne sekunde. Spakirao bi se i otišao iz ove zemlje koju volim. Zašto? Zato što moja i njihova građanska država nisu iste. U mojoj građanskoj državi, izuzev što je čovjek u centru svega, dio njegovog ljudskog paketa su i sve dimenzije njegovog identiteta koji je višeznačan. SDA-ov građanski koncept ne podrazumijeva priznavanje multifunkcionalnosti personalnih indentiteta. Građanska država koju su zagovarali Savez komunista BiH, koju danas zagovaraju građanske političke partije u BiH, ne i svi njihovi članovi da se razumijemo, je građanski koncept za koji se ja zalažem i koji bi preporučio svakom čovjeku u BiH. Onaj građanski koncept koji zagovara SDA ili građanski koncept kojeg etnonacionalisti generalno zagovaraju – ne daj bože, pakiraj se i seli. Za razliku od SDA koji bi takav građanski koncept primjenila na prostoru cijele države, HDZ to malo modificira – on bi neka se zna što je čije, a onda ćemo unutar tog nacionalnog geta živjeti kao svi Europljani”, pojasnio je Kukić, zaključivši da je posrijedi pogrešno tumačenje pojmova ‘narod’ i ‘nacija’,
“Sada zbog svojih ideoloških potreba, termin narod žele ‘prikačiti’ Hrvatima, Bošnjacima i Srbima, a državljansku pripadnost prevesti u značenje nacije. To je nešto, iz sociološke, perspektive nezamislivo i vrlo mi je teško kako se iza tih floskula mogu kriti sveučilišni profesori koji bio o naciji trebali ponešto znati. Svakako da bi usisavanje BiH u veliku obitelj europskih naroda, proces europeizacije i kao države i kao društva značajno ubrzao, oslabile bi silnice na koje se oslanjaju nacionalisti ‘svi Hrvati u jednoj državi, svi Bošnjaci u jednoj državi, svi Srbi u jednoj državi’. U prvi plan izbili bi elementi ekonomske logike i ovaj tip političkog organiziranja gubio bi na težini. Ali, to se ne može dogoditi u uvjetima ove političke paradigme. Ova vlast ne može ništa specijalno učiniti, ali može komunicirati s bh građanima – bilo je prekrasno gledati da federalni premijer Nikšić sa dva dopremijera u Posušju, što se nije dogodilo nakon Džemala Bijedića, vidjeti tu brigu, prosječnom čovjeku postaviti pitanje – vrijedi li glasati za SDP. Stalno sam zamjerio Željku Komšiću zašto ne ide, a on je govorio “popljuvati će me”. Pa izdrži to, ti si političar“, zaključio je ovu temu Kukić, prenosi Dnevni list.
/Desk/