Iz OHR-a su reagirali na, kako je kazano, na “sračunato pogrešne izjave i poteze, prije svega nekih organa vlasti Republike Srpske”, a koji su posljednjih nekoliko dana dolazili na temu neustavnog obilježavanja Dana Republike Srpske, 9. siječnja.
“Proslavljanje Dana RS 9. siječnja pokazuje očito nepoštivanje vladavine prava i otvoreno nepoštivanje sudskih odluka. Ustavni sud BiH odlučivao je o usklađenosti 9. siječnja kao Dana RS sa Ustavom BiH te utvrdio da je obilježavanje tog dana neustavno”, navodi se u priopćenju iz Ureda visokog predstavnika u BiH, Valentina Inzka.
Ponovivši da se ne protivi Danu RS ukoliko se on organizira i obilježava u skladu s postojećim zakonskim okvirom, visoki predstavnik Valentin Inzko konstatirao je da je “poštivanje vladavine prava preduvjet za svaku suvremenu demokraciju”.
“Vladavina prava nije švedski stol koji daje mogućnost izbora. Odluke Ustavnog suda BiH su konačne i obvezujuće i moraju se poštovati u cijeloj BiH. Obilježavanje Dana RS na način koji vrijeđa ili pak zastrašuje druge građane, uključujući i povratničke zajednice, izvan svakog su razuma i nadležni pravosudni organi moraju ga sankcionirati”, ističe se.
Inzko, nadalje, podsjeća:”U posljednjih nekoliko dana također često smo bili svjedoci pogrešnog predstavljanja statusa države Bosne i Hercegovine i odnosa između entiteta i države. Ustav jasno definira Bosnu i Hercegovinu kao državu koja se sastoji od dva entiteta, Federacije BiH i Republike Srpske. Ona nije sastavljena od dva entiteta, kao što se uporno i pogrešno tvrdi. Bosna i Hercegovina je međunarodno priznata država, čiji suverenitet i teritorijalni integritet su zajamčeni Općim okvirnim sporazumom za mir, Ustavom BiH i međunarodnim pravom – dakle upravo ono što entiteti nisu. U skladu s tim, Republika Srpska nije država, kao što tvrdi član Predsjedništva Milorad Dodik. U skladu s Mirovnim sporazumom, entiteti nemaju pravo na odcjepljenje i postoje samo na osnovu Ustava BiH. Entiteti nisu države, bez obzira na to koliko netko tvrdio suprotno”, rekao je visoki predstavnik Inzko. Stoga će o netočnim tvrdnjama o državnosti RS biti izvješćeno Vijeće sigurnosti UN. Konačno, bez obzira na pokušaje izvrtanja činjenica o državnom pravosuđu, ono je čvrsto utemeljeno u Daytonskom mirovnom sporazumu i Ustavu”, upozoreno je iz OHR-a.
“Ustavni sud je ključna daytonska institucija s isključivom nadležnošću za rješavanje sporova između različitih razina vlasti. Prisustvo međunarodnih sudaca, u Ustavnom sudu BiH, u Daytonu su podržali svi i ono ostaje od ključne važnosti kada se osporavaju sami temelji Ustava. Nepoštivanje vladavine prava u slučaju neustavnog obilježavanja Dana RS 9. siječnja, vrlo je glasan argument za nastavak postojećih aranžmana”, rekao je visoki predstavnik u BiH.
/Republikainfo.com/