Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Čečeni predvođeni Kadirovim ginu za Putinovu Rusiju – Kadirovci pokrenuli ofanzivu na istoku Ukrajine
    • Šokantni rezultati iz Njemačke: Desničarima AfD-a raste popularnost, izjednačili se s vladajućim SPD-om
    • Nevrijeme pogodilo Mostar – snažan pljusak praćen grmljavinom i tučom
    • 12 generala HV-a i HVO-a reagiralo na sastanak generala Armije BiH i HGZ-a u Zagrebu: “Dokle naopako i nerazborito?”
    • DF opet Trojku optužio za izdaju BiH, uslijedio brutalan odgovor: Jeftini patriotizam posljednje je utočište hulja svih vrsta i boja
    • Nikšić kaže da vraća ‘poljuljane mostove’ s Dodikom i Čovićem, a Bećirović traži sankcije za Dodika i blokadu novca za RS
    • Mišetić: Del Ponte izručenje Miloševića ‘kompenzirala’ optužnicama protiv bošnjačke, hrvatske i albanske strane
    • Sastanak Čović-Dodik-Nikšić u Mostaru: Sve je super i sve je OK, kad nema SDA
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    EU parlamentarci HDZ-a u “misiji” u Mostaru: “Lažna priča o građanskoj BiH uhvatila korijenje u europskim institucijama”

    republikaBy republika07/01/2022Nema komentara4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    (foto: Zastupnici HDZ-a Hrvatske u Parlamentu EU-a)

    Zastupnici HDZ-a u Europskom parlamentu nazočili su današnjoj sjednici Hrvatskog narodnog sabora BiH kako bi se iz prve ruke upoznali s aktualnom situacijom u Bosni i Hercegovini.

    – Mi smo u misiji utvrđivanja čitavog konteksta aktualne situacije u BiH, dokle se stiglo s izmjenama Izbornog zakona i što je ono što mi kao predstavnici HDZ-a Republike Hrvatske i kao zastupnici u Europskom parlamentu možemo učiniti kako bismo čitavu ovu situaciju, koja poprima zabrinjavajuće razmjere, razjasnili našim kolegama u Europskom parlamentu, ali tu smo i da odgovorimo na pitanja bh. javnosti što je to što se čini u Europskom parlamentu kako bi se BiH stabilizirala i postala kandidat za pridruživanje – kazala je novinarima Željana Zovko, prenosi FENA.

    Tomislav Sokol kazao je kako je Europska unija jako heterogena s vladama 27 zemalja različitih političkih opcija koje imaju različite poglede na situaciju u BiH.

    – Što se tiče razlika u pogledima, ja bih rekao da je jako dugo vladala kriva percepcija o stanju u BiH. Oni koji su zagovarali unitarnu priču, lažnu priču građanske BiH, što je po meni samo maska uspostave hegemonije jednog naroda, ta je priča jako uhvatila korijene unutar europskih institucija. Mi možemo iskoristiti činjenicu da je Hrvatska članica Europske unije kako bi prenijeli pravu istinu o onome što se ovdje zapravo događa – ustvrdio je Sokol.

    Po njegovim riječima, puno je mitova, a jedan od glavnih je da je samo građanska BiH europska BiH:

    – Stanje je upravo suprotno. Jedno od temeljnih načela EU je načelo supsidijarnosti, a to znači da se svi problemi koji se mogu rješavati lokalno, na nižoj razini, tamo i trebaju rješavati. To je suprotno od ideje jedan čovjek jedan glas, gdje onda brojčano nadmoćniji o svemu odlučuju u glavnom gradu Sarajevu.

    Sokol je naveo i primjer Belgije u kojoj, kako je rekao, nikome ne pada na pamet da Flamanci, koji su brojniji, biraju političke predstavnike Valoncima.

    Dodao je kako je Belgija bila centralizirana država koja je opstala zahvaljujući tome što je najveći dio ovlasti prenijela na niže razine regija, odnosno političkih zajednica Flamanaca i Valonaca.

    – Da to nisu napravili, da se nisu decentralizirali, Belgije danas sigurno ne bi bilo – kazao je Sokol.

    Karlo Ressler naglasio je kako je 2022. prijelomna godina za BiH.

    – Mi ne vidimo da je pravo svakoga pojedinca u suprotnosti s nekakvim pravom etničke zajednice, u ovom slučaju tri konstitutivna naroda kako je uspostavljeno Ustavom BiH. Ključna poruka koju mi pokušavamo prenijeti u Europskom parlamentu je ili će se uvažavati konstitutivna prava sva tri naroda, pa tako i Hrvata kao najmalobrojnijeg, ili neće biti mirne i stabilne BiH koju svi želimo – poručio je Ressler.

    Ono što hrvatski eurozastupnici stalno naglašavaju u svojim istupima u Europskom parlamentu, kazala je Sunčana Glavak, je to da u BiH žive Hrvati koji su građani Europske unije.

    – Ono što je važno naglasiti je da je dijalog jedino moguće rješenje. Bez dijaloga nećemo doći do konačnog rješenja, a to je da Hrvati imaju osigurana svoja prava. Europski put BiH jasan je, kao i naša snažna potpora BiH na tom putu – kazala je Glavak, izvješćuje FENA.

    Na novinarsko pitanje hoće li Europska unija poput SAD-a uvesti sankcije prema Miloradu Dodiku, hrvatski europarlamentarci podsjetili su kako se vanjskopolitičke odluke u Europskoj uniji donose konsenzusom te su ocijenili kako u ovom trenutku nije realno očekivati da će se to dogoditi.

    – Ne bih želio da se uvijek cijela priča svede na Dodika. Temeljni problemi BiH su strukturni. Nije glavni problem BiH osoba Milorada Dodika, mada tako ispada u medijskoj recepciji. Temeljni problem je obespravljivanje jednog od konstitutivnih naroda, negiranje temeljnih europskih načela što se treba ispraviti kroz izmjene Izbornog zakona BiH – poručio je Sokol.

    /Republika/

    #mostar eu parlamentarci HDZ izdvojeno
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Čečeni predvođeni Kadirovim ginu za Putinovu Rusiju – Kadirovci pokrenuli ofanzivu na istoku Ukrajine

    02/06/2023

    Šokantni rezultati iz Njemačke: Desničarima AfD-a raste popularnost, izjednačili se s vladajućim SPD-om

    02/06/2023

    Nevrijeme pogodilo Mostar – snažan pljusak praćen grmljavinom i tučom

    02/06/2023

    Comments are closed.

    NO COMMENT

    Baja na rubu stola

    Govorimo hrvatski!

    Čija je poza jača?

    Koncentracijska vlada

    Xi JinPing: Uzor

    Najnovije

    Čečeni predvođeni Kadirovim ginu za Putinovu Rusiju – Kadirovci pokrenuli ofanzivu na istoku Ukrajine

    Šokantni rezultati iz Njemačke: Desničarima AfD-a raste popularnost, izjednačili se s vladajućim SPD-om

    Nevrijeme pogodilo Mostar – snažan pljusak praćen grmljavinom i tučom

    12 generala HV-a i HVO-a reagiralo na sastanak generala Armije BiH i HGZ-a u Zagrebu: “Dokle naopako i nerazborito?”

    DF opet Trojku optužio za izdaju BiH, uslijedio brutalan odgovor: Jeftini patriotizam posljednje je utočište hulja svih vrsta i boja

    Kolumne

    O pokojnima ljudi vole lagati

    Kronični strah od “križara”

    Marić: “…u pet deka”

    Sretno, Mamiću!

    Promo

    Stolačko kulturno proljeće

    Knjiga Faruka Kajtaza ‘Pisanje između redova’ predstavljeno i u Danskoj

    Neum Underwater film festival 2023. – Prijave za podvodne filmove otvorene do 20. srpnja

    Koncert virtuoza na harmonici Marka Plavčića: Klasika zvukom harmonike

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.