Potpredsjednici Federacije BiH, Milan Dunović (DF) i Melika Mahmutbegović nakon što su nedavno visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu pisali kako nisu odgovorni zbog neimenovanja sudaca Ustavnog suda FBiH te da je za sve kriv predsjednik FBiH Marinko Čavara (HDZ BiH), a nakon što je ovaj konačno imenovao sudce, sada Schmidtu opet pišu pismo u kojem navode kako je Čavara diskreditirao i zakomplicirao proces imenovanja sudaca Ustavnog suda te da je prekršio Ustav.
Potpredsjednici FBiH Dunović i Mahmutbegović, u pismu visokom predstavniku ističu kako je “očito da je Čavara donio odluku o imenovanju na press konferenciji, a ne u konsultacijama s potpredsjednicima, propisan Ustavom FBiH” te podsjećaju da Ustav propisuje proceduru imenovanja sudaca Ustavnog suda FBiH na način da “sudce ustavnog suda predlaže predsjednik FBiH uz suglasnost potpredsjednika, a za imenovanje je potrebna potvrda većine izaslanika Doma naroda koji su prisutni i glasuju”.
Ovo dvoje potpredsjednika FBiH u pismu Schmidtu navode:” Donio je ‘Odluku’, a ne ‘Prijedlog Odluke’ i čak naveo da će ta ‘Odluka’ biti objavljena u Službenim novinama FBiH, čime je u potpunosti anulirao ulogu i značaj Doma naroda Parlamenta FBiH i sebi priskrbio ulogu zakonodavca. Period šutnje i indolentnosti koji traje od 2016. godine prema pisanjima i urgencijama naših kabineta, Ureda visokog predstavnika, Ureda specijalnog predstavnika EU, Velike Britanije i dr. “prekinuo” je neprihvaćanjem našeg zajedničkog prijedloga, ignorirajući našu nezaobilaznu, Ustavom propisanu ulogu u procesu imenovanja sudaca Ustavnog suda FBiH”, potužili su se u pismu dvoje potpredsjednika visokom predstavniku u BiH.
Dunović i Mahmutbegović ističu da je Čavara “svjesno i ciljano narušio nacionalnu ravnotežu sudaca Ustavnog suda FBiH, da je nezakonito i obavio intervjue s kandidatima bez prisustva potpredsjednika, te da sve navedeno pokazuje kako i dalje namjerava vršiti opstrukcije i ne namjerava deblokirati proces imenovanja, a sumnjaju i na trgovinu utjecajem i zloupotrebu položaja.
Svoje pismo zaključuju: “Uvjereni smo, Visoki predstavniče, da Vi i ostali predstavnici zemalja članica Vijeća za implementaciju mira znate tko je glavni i jedini krivac i kočničar procesa imenovanja nedostajućih sudaca Ustavnog suda FBiH i da ćete, u skladu s tim i nastaviti Vaše djelovanje”.
Posljednji zaključak je, ujedno, kako se dade primjetiti, i neizravni poziv za uvođenje sankcija Čavari od visokog predstavnika.
No, dok se i Dunović i Mahmutbegović opravdano pozivaju na očite nepravilnosti u imenovanju sudaca od strane Čavare, a pri tom se obraćajući Schmidtu, nije jasno zašto nisu poduzeli logične pravne korake.
Takva pitanja postavlja politička analitičarka Ivana Marić iz Sarajeva.
“Zašto se potpredsjednici FBiH obraćaju Schmidtu za pomoć, kad su do prije neki dan tvrdili da je islamofob i neprijatelje BiH? Imaju li imalo obraza? Zar mi nemamo institucije kojima se mogu obratiti i kome mogu podnijeti prijavu protiv Čavare, ako je postupio nezakonito? Zašto potpredsjednici ne poštuju pravni sustav BiH? Dosta više izvlačenja i moljakanja stranaca da rade njihov posao. Nek’ opravdaju svoje enormne i nazaslužene plaće i preuzmu odgovornost za dužnost koju obnašaju”, komentirala je Marić na svom službenom Facebook profilu.
Ona, na koncu postavlja izanimljivo pitanje.
“Što mislite, hoće li Mahmutbegović (SDA) odbiti potvrditi listu ustavnih sudaca na kojoj je i supruga potpredsjednika SDA Safeta Softića, koja je tu dospjela “idući svojim životnim putem”, kako je to gospodin Softić izjavio. Upravo kao što je i gospođa Izetbegović postala i ostala direktorica KCUS-a, nakon afere s diplomom, isključivo zahvaljujući svom životnom putu?”.
Čini se da saga o imenovanju sudaca Ustavnog suda nije ni blizu završetka. Nastavlja se…
/Republika/