Vjetar je jeftin i što više energije dolazi iz tog obnovljivog izvora, EU ga manje treba uvoziti, javlja udruženje WindEurope.
Na vjetroenergiju otpada 20 posto europske potrošnje električne energije. Cilj Europske unije je da 35 posto potrošene električne energije do konca ovog desetljeća stiže iz vjetroelektrana te više od 50 posto do 2050. godine.
Vjetar je jeftin te što više energije dolazi iz tog obnovljivog izvora, EU ga manje treba uvoziti, javlja udruženje WindEurope. K tomu, vjetroturbine u europskim vjetroelektranama proizvedene su u Europi. Dakle, to je strateška industrija koja povećava europsku energetsku i nacionalne sigurnosti njezinih članica.
Energija vjetra će, javlja WindEurope, osiguravati 500 tisuća radnih mjesta u Europi do 2030. godine, dok ih je trenutačno 300 tisuća. Osim toga, njezinom primjenom će EU uštedjeti uvoz 190 milijardi kubičnih metara (bcm) fosilnih goriva godišnje te će doći do smanjenja 262 milijuna tona emisija CO2 svake godine. Osim toga, ona će BDP-u EU-a doprinijeti s 49 milijardi eura, prenosi Energetika-net.
Sve na jednom mjestu
Kako bi se to i ostvarilo, europski proizvođači vjetroenergetske opreme uoči izbora za članove sljedećeg saziva Europskog parlamenta poziva EU da masovnije uloži u elektroenergetske mreže, uz bolje planiranje, više privatnog financiranja te uz pomoć Europske investicijske banke.
Zatim, WindEurope želi da se ubrza izdavanje dozvola za obnovljive izvore, mreže i industriju. Stoga, valja provoditi dobra nova pravila EU-a za izdavanje dozvola za vjetroenergetske projekte, uz strože rokove, objedinjene procedure (sve na jednom mjestu) te treba prevladavati javni interes. Ne manje bitno je to sve digitalizirati.
EU, prema WindEuropeu, treba pomoći u elektrifikaciji teške industrije. “Čelik, cement i kemikalije pomažu nam u izgradnji vjetroturbina i ključni su za gospodarstvo. Moramo im pomoći da se dekarboniziraju – financiranjem, prilagodljivom državnom potporom i Akcijskim planom za elektrifikaciju koji cilja na 35 posto električne energije u energetskom miksu do 2030. (u odnosu na današnjih 23 posto)”, navodi WindEurope.
Jasni minimalni standardi
Nadalje, EU treba osigurati jednake uvjete za europsku proizvodnju čistih tehnologija koristeći sve postojeće alate kako bi se omogućilo pošteno tržišno natjecanje u području vjetroturbina. “Postavite jasne minimalne standarde za kibernetičku sigurnost i sigurnost podataka, odgovorno poslovno ponašanje i otpornost opskrbnog lanca”, ističe WindEurope.
Na koncu, EU bi trebala usmjeriti inovacije kako bi se povećao broj i ubrzali projekti. Jer, previše je izazova u primjeni novih tehnologija.
“Stoga, trebamo uskladiti politike istraživanja i inovacija kako bismo im pomogli da se industrijaliziraju i povećaju. Također, treba radikalno pojednostaviti i ubrzati postupke financiranja EU-a”, zaključuju u WindEuropeu.
Rubrika ‘Energetika’ uz podršku:
/Desk/