U Vojarni “Kozara” u Banja Luci danas (petak, 12. svibnja 2023.) položeni su vijenci i cvijeće povodom obilježavanja 12. svibnja – Dana vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH.
U ime institucija Republike Srpske (RS) vijenac je položio predsjednik Srpske Milorad Dodik, u pratnji predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenada Stevandića, premijera RS-a Radovana Viškovića i izaslanika srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.
Međutim, Milorad Dodik, kao i ostali politički vrh u RS, isu iskazali poštovanje himni Bosne i Hercegovine dok se intonirala. S druge strane, na početak intoniranja pjesme ‘Moja Republika’ dužnosnici su odmah ustali. Ovakvim, nadasve nepriličnim potezom političara iz vrha jednog entiteta daje se vrlo negativan primjer te nastavlja s izazivanjem netrpeljivosti i suštinskim nepoštovanjem države BiH.
Skandalozno ponašanje predsjednika RS-a i visokih dužnosnika tog entiteta prenio je N1 BiH.
Dodik i politički vrh RS bojkotovali BIH himnu, sjedili dok se intonirala pic.twitter.com/ndga3VoNw5
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) May 12, 2023
“Vrlo važan datum u povijesti srpskog naroda, 12. svibanj 1992. godine, kada je formirana Vojska RS-a kao oružani, odnosno, obrambeni izraz borbe za slobodu našeg naroda na ovim prostorima. Vojska koja je bila narodna, patriotska, slobodarska, antifašistička i vojska koja nije počinila zločine i časno se borila za slobodu ovog naroda”, rekao je Dodik, kazavši i kako mu je “žao i krivo što je došlo do ukidanja Vojske RS-a”.
Prema Zakonu o državnoj himni BiH, u članku 6, između ostaloga stoji da je “Nepoštivanje državne himne Bosne i Hercegovine sukladno odredbi članka 3. Zakona, kao i neizvođenje državne himne Bosne i Hercegovine sukladno odredbi članka 5. Zakona predstavlja prekršaj za koji će se kazniti novčanom kaznom:
1. u iznosu od 1.500 do 7.500 KM tijelo vlasti, gospodarsko društvo ili druga pravna osoba,
2. u iznosu od 300 do 750 KM odgovorna osoba u tijelu vlasti, gospodarskom društvu ili drugoj pravnoj osobi,
3. u iznosu od 300 do 750 KM osoba koja samostalno obavlja gospodarsku djelatnost,
4. u iznosu od 100 do 400 KM građanin.
S obzirom da se radi o sramnoj gesti visokih dužnosnika entiteta bh Republike Srpska, na potezu je Tužiteljstvo.
Zakon u europskim zemljama je rigorozan kada je u pitanju nepoštovanje himne. U Francuskoj je kazna 7.500 eura, a za teže povrjede predviđen je i zatvor od šest mjeseci. U Njemačkoj je za javno vrijeđanje boje, zastave, grba i himne predviđen je zatvor do tri godine. U Bugarskoj je vrijeđanje državnog grba, zastave ili himne kao i himne EU kažnico zatvorom do dvije godine ili novčanom kaznom do 1.500 eura.
Turska propisuje da će za degradiranje nacionalne himne počinitelj biti kažnjen zatvorom od šest mjeseci do dvije godine.
/Desk/