Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Franjo Topić: “Svugdje je život proza, jedino u BiH poezija”
    • Svijet ponovo ulazi u eru uglja, potražnja osam milijardi tona
    • U Srbiji manjinska koalicija traži ukidanje Zakona o rehabilitaciji
    • Nakon Dunovića i Mahmuitbegović, sada i Čavara tvrdi da nije kriv za neimenovanje sudaca
    • Stupio embargo na uvoz ruskog ugljena u EU
    • Hrvatska tvrtka za trgovinu oružjem plijeni oružje ministarstva obrane BiH – VBR-ove, topove, rakete, streljivo
    • “STO VIRA” Izetbegović o identitetima Bošnjaka – od krstjana, patarena, katolika do muslimana: “Naši su bosanski kraljevi, preci pod stećcima, naše su džamije, crkve, sinagoge i Titovi partizani i Alijini zlatni ljiljani”
    • Poruke s “bošnjačkih” profila: Sandžak je BiH, Schmidt radi za Hrvate
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Scena
    • Zdravlje i Ljepota
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Učenici iz BiH s najmanjim znanjem iz matematike i prirodnih znanosti; Lošija jedino djeca iz Kosova – reagirala čak i međunarodna zajednica

    republikaBy republika09/12/2020Updated:09/12/2020Nema komentara4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Ilustracija

    Prema rezultatima istraživanja koje je provelo Međunarodno udruženje za vrjednovanje obrazovnih postignuća (IEA) pokazuju da su učenici četvrtog razreda u BiH na testu iz matematike ostvarili 452 boda, a na testu iz prirodnih znanosti 459 bodova, što je znatno ispod prosjeka koji je 500 bodova. Istodobno, njihovi vršnjaci iz Hrvatske na testiranju iz matematike osvojili su u prosjeku 509 bodova, a iz Srbije 508. Slično je i s prosječnim postignućima iz prirodnih znanosti jer su učenici iz Srbije postigli 517 bodova, a učenici iz Hrvatske 524 boda. Bolje rezultate od učenika iz BiH su i zabilježili učenici iz Albanije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, a jedino slabije plasirana djeca četvrtih razreda osnovne škole su iz Kosova.

    Godinu dana nakon objavljivanja rezultata prvog testiranja za Međunarodno istraživanje procjene znanja i vještina učenika (PISA) za BiH, jučer su dobiveni rezultati testiranja za Međunarodno istraživanje postignuća učenika u matematici i prirodnim znanostima (TIMSS), a koje je obavljeno 2019. godine. Rezultati učenika četvrtih razreda iz BiH koji su pokazali da su daleko ispod svjetskog prosjeka toliko su loši da je zbog njih reagirala i međunarodna zajednica u BiH ražeći hitne reforme u obrazovanju.

    Naime, prema rezultatima ovog istraživanja koje je provelo Međunarodno udruženje za vrjednovanje obrazovnih postignuća (IEA) pokazuju da su učenici četvrtog razreda u BiH na testu iz matematike ostvarili 452 boda, a na testu iz prirodnih znanosti 459 bodova, što je znatno ispod prosjeka koji iznosi 500 bodova. Istodobno, njihovi vršnjaci iz Hrvatske na testiranju iz matematike osvojili su u prosjeku 509 bodova, a iz Srbije 508. Slično je i s prosječnim postignućima iz prirodnih znanosti jer su učenici iz Srbije postigli 517 bodova, a učenici iz Hrvatske 524 boda.

    Bolje rezultate od učenika iz BiH su i zabilježili učenici iz Albanije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, a jedino slabije plasirana djeca četvrtih razreda osnovne škole su iz Kosova.

    Ovo je bio povod i za reakciju iz međunarodne zajednice.

    “Rezultati TIMSS istraživanja pokazuju da škole u BiH nisu pripremljene za ulazak u društvo koje se temelji na korištenju znanja iz 21. stoljeća i da bh djeci nisu pružene iste mogućnosti da razrade svoje potencijale, kao što su njihovim vršnjacima iz država s visokim i srednje-visokim prihodima stanovnika. Veliki broj djece u BiH, njih 600.000, više ne može čekati jer im je budućnost ugrožena”, stoji u zajedničkoj izjavi EUD/EUSR u BiH, Misije OSCE-a u BiH, ureda UNICEF-a u BiH i veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u BiH. U istoj se naglašava da, jedino što se u obrazovanju ne mijenja je potreba za promjenom te da BiH treba ulagati u reforme obrazovanja koje počivaju na dokazima.

    Kao što su pokazali rezultati PISA istraživanja za 2018. godinu i danas potvrdili rezultati TIMSS istraživanja, BiH je zapala u krizu u učenju, a to bi, uz pandemiju, moglo dovesti do podrivanja desetljećima stjecanog pomaka i pogoršati već ukorijenjenu nejednakost, zaključuje se.

    “Zato je sad nužno da odgovorni u vlasti u području obrazovanja u BiH žurno osmisle i provedu sveobuhvatne obrazovne reforme koje će se zasnivati na nalazima izvedenim iz rezultata velikih međunarodnih istraživanja, jer iste pružaju iscrpne podatke za donošenje utemeljenih strateških odluka. Također, kontinuitet u učešću na opširnim međunarodnim istraživanjima presudan je za praćenje i daljnji razvoj, ne samo situacije nego i trendova u obrazovanju, tako da je moguće prilagođavati obrazovnu reformu tamo gdje je to nužno. Kad je o tome riječ, podsjetili bismo i na Izvješće Europske komisije o BiH za 2020. godinu u kojem se navodi da treba sudjelovati u ovakvim istraživanjima zbog praćenja napredovanja BiH te bolje vidljivosti i uporedivosti u širem kontekstu.

    Obrazovano i kvalificirano stanovništvo nužna su komponenta svakog dinamično organiziranog gospodarstva i inkluzivnog, kohezivnog društva kojem BiH teži, pa bi tako reforma obrazovanja trebala predstavljati okosnicu napora uloženih u razvoj ove države”, apeliraju.

    Kako bi omogućila reformu obrazovanja koja počiva na dokazima, BiH treba poduzeti sve potrebne korake za prijavu učešća u predstojećim međunarodnim istraživanjima (PIRLS 2021[3] i PISA 2022). Zato pozivamo vlasti da postignu konsenzus o nastavku sudjelovanja BiH u ovim značajnim istraživanjima, te istovremeno osiguraju inkluzivnost i transparentnost procesa ocjenjivanja u, između ostalog, dosljednoj suradnji sa svim obrazovnim vlastima i međusobno. Nadležne obrazovne vlasti na svim razinama uprave moraju odlučno krenuti u stvaranje inkluzivnih, prilagodljivih i kvalitetnih obrazovnih sustava preko kojih će spremno dočekati budućnost, zaključuje se u zajedničkoj izjavi.

    TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study), je međunarodno istraživanje trendova u znanju matematike i prirodnih znanosti u četvrtom i osmom razredu osnovnog obrazovanja. Prvi put je u svijetu provedeno 1995. godine i od tada se realizira svake četiri godine.

    /Republikainfo.com/

    BiH djeca izdvojeno matematika test znanje
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Nakon Dunovića i Mahmuitbegović, sada i Čavara tvrdi da nije kriv za neimenovanje sudaca

    11/08/2022

    Stupio embargo na uvoz ruskog ugljena u EU

    11/08/2022

    Hrvatska tvrtka za trgovinu oružjem plijeni oružje ministarstva obrane BiH – VBR-ove, topove, rakete, streljivo

    11/08/2022

    Comments are closed.

    Najnovije

    Franjo Topić: “Svugdje je život proza, jedino u BiH poezija”

    Svijet ponovo ulazi u eru uglja, potražnja osam milijardi tona

    U Srbiji manjinska koalicija traži ukidanje Zakona o rehabilitaciji

    Nakon Dunovića i Mahmuitbegović, sada i Čavara tvrdi da nije kriv za neimenovanje sudaca

    Stupio embargo na uvoz ruskog ugljena u EU

    Kolumne

    Mržnja prema Hrvatima tolika je da bi trebala zabrinuti i onoga tko ju je generirao – Željka Komšića

    Udružena histerija: Daleko vam kuća nacionalistička

    Veliki manipulator

    Priča o Macronu kao velikom europskom vođi može biti samo predmet satire

    Promo

    Međunarodni festival podvodnog filma Neum 2022. 

    Stolac sedmodnevnim programom obilježava Dan Grada i blagdan zaštitnika sv. Ilije Proroka

    U Stocu predstavljanje romana Stanka Krnjića ‘Ostavljeni’

    U Mostaru izložba poljskog umjetnika Beksińskog: U kadru portreti puni napetosti, realan svijet i bol egzistencije

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.