Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi
    • Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”
    • Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska
    • Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?
    • Poniženi branitelji i obezvrijeđena država – braniteljski dodatak 1,5 KM mjesečno – Ništavnih 65 KM za skoro četiri godine obrane BiH – manje od dnevnice bilo kojeg političara
    • Svečano obilježen Dana grada Stoca – uz poruke poštovanja prošlosti, očuvanja stabilne sadašnjosti i izgradnje sigurne budućnosti
    • Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade
    • Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    republikaBy republika09.07.2025No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Europski parlament usvojio je danas izvještaj kojim ponovo izražava snažnu podršku europskom putu Bosne i Hercegovine, naglašavajući da proces pristupanja mora biti zasnovan na zaslugama i kopenhagenskim kriterijima, uz puno poštivanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i jedinstva zemlje, prenosi FENA.

    Osuda secesionizma iz RS-a

    U izvješću se, između ostaloga, osuđuje secesionistička retorika, posebno iz Republike Srpske, te poziva Europska unija da odgovori konkretnim mjerama, uključujući ciljane sankcije.

    Pozdravljajući odluku Europskog vijeća o otvaranju pregovora o pristupanju s BiH u kontekstu promijenjenog geopolitičkog okruženja nakon ruske invazije na Ukrajinu, zastupnici u Europskom parlamentu priznaju ključne reforme, ali izražavaju zabrinutost zbog zastoja u napretku i slabe provedbe.

    Također se poziva na provođenje nužnih ustavnih i izbornih reformi, kao i na jačanje demokratskih institucija, vladavine prava, te borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala.

    Zastupnici u Europskom parlamentu snažno su osudili podjele u retorici i secesionističke politike, posebno one koje promoviraju Milorad Dodik i rukovodstvo Republike Srpske, te pozivaju EU da poduzme odlučne mjere, uključujući ciljane sankcije, kako bi se suprotstavila destabilizirajućim silama koje prijete stabilnosti zemlje i europskoj sigurnosti.

    Strani utjecaji

    Izvještaj također izražava zabrinutost zbog malignih stranih utjecaja i dezinformacijskih kampanja stranih aktera, naročito Rusije i Kine, koje podrivaju povjerenje javnosti u EU.

    Izvjestitelj Europskog parlamenta Ondřej Kolář (EPP, Češka) poručio je da ”budućnost Balkana pripada Europi, a ne pod rusku dominaciju’.

    ”Bosna i Hercegovina se, odmah nakon Ukrajine, nalazi u najtežoj situaciji u Europi. Moramo pronaći djelotvoran način da joj pomognemo na putu pune integracije u zapadne strukture. Događaji u BiH svakodnevno nas podsjećaju koliko su mir, stabilnost i razvoj krhki, i da ne smijemo posustati – jer u suprotnom, ponovo bismo se mogli suočiti s ratom i razaranjem”, upozorio je Kolář, priopćeno je iz Europskog parlamenta.

    Izvješće je usvojeo s 459 glasova ‘za’, 130 ‘protiv’, i 63 ‘suzdržana’.

    /Desk/

    BiH Europski parlament izvješće secesionizam Ukrajina
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    17.07.2026

    Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska

    17.07.2026

    Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?

    17.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska

    Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?

    Poniženi branitelji i obezvrijeđena država – braniteljski dodatak 1,5 KM mjesečno – Ništavnih 65 KM za skoro četiri godine obrane BiH – manje od dnevnice bilo kojeg političara

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.