Predsjednik HDZ-a Dragan Čović rekao je kako BiH ne može ući u pregovarački proces s EU sve dok su stranci u institucijama pravosuđa i u Ustavnom sudu BiH. Njegova stajališta po ovom pitanju su ista stajalištima predsjednika RS-a Milorada Dodika.
Čović je kazao kako su “svi u BiH suglasni da stranci moraju otići iz Ustavnog suda, ali da se i dalje vode rasprave oko termina njihovog odlaska”.
Govoreći o europskom putu, Čović je naglasio da će ključ svega biti Izborni zakon, navodeći da cjelokupna aktivnost političkih aktera u veljači sljedeće godine mora biti na izmjenama i dopunama ovog akta.
“Imamo dovoljno vremena za korekcije i ostalih zakona iz 14 prioriteta, a kada je u pitanju generalska struktura, opet se pokušao narušiti sklad između Ministarstva obrane i Predsjedništva i s te strane smo vjerovali da je dobro promijeniti i Zakon o obrani”, rekao je Čović.
Govoreći o raspravi o točkama dnevnog reda današnje sjednice Doma naroda koje su se odnosile na Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH, Čović je naveo da je Klub hrvatskog naroda ukazao da je trenutni sastav SIP-a imenovan mimo zakona, procedura i Ustava BiH.
Čović je rekao kako je “SIP BiH izabran sukladno nalogu kojeg SDA i njezinih partneri, u trenutku kada su imali dovoljnu većinu u Parlamenta BiH, i to mimo zakona, mimo Ustava, prekinuvši time natječajni postupak koji je bio u tijeku a kako bi napravili jedan kaos u izbornom procesu”. Čović je, potom, zamolio pravnike da prokomentiraju dvojac “koji nije na slobodi”.
“Molim pravnike koji čitav život žive kroz izvršnu i zakonodavnu vlast da prokomentiraju dvojac koji nije na slobodi, koji je čekao… pogledajte koliko mjeseci od priziva na odluku Zastupničkog doma. Ja uopće ne dvojim da će istražne institucije utvrditi kako je tada analiziran i praćen proces unutar Suda BiH, pa i po ovom pitanju. Nekome to izgleda trivijalno, ali to je pratilo jedan trend. I kada čujem i sada da je neovisnost ovakvog jednog tijela zajamčena načinom njegovog izbora, tu počinje i završava demokratski proces u BiH”, kazao je on, ističući da se trebalo primijeniti Izborni zakon u dijelu koji definira izbor SIP-a BiH.
“Tu imate ljude kojima je istekao mandat, a i dalje bi provodili neke odluke. Koliko je SIP BiH neovisan bio vidjet ćete na sljedećoj sjednici po izvješću o izborima 2022., a mogli bismo govoriti i o izborima 2020. Siguran sam da ne na ovaj način, kakvom god izmjenom Izbornog zakona mi pokušali definirati integritet izbornog procesa, ako je tijelo koje je zaduženo za to imenovano suprotno zakonu i Ustavu BiH, dodao je Čović uz zaključak da se “dobro zna tko tamo sjedi i koliko je politički neovisan”.
Iskazao je uvjerenje da će “nastavak ove priče biti u pravosudnim institucijama BiH”.
Podsjetimo, na jučerašnjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH nije usvojen Izvješće SIP-a o provođenju izbora 2022. godine, kao ni Izvješće o provođenju zakona iz nadležnosti SIP-a koji se odnosi na prošlu godinu.
/Desk/