Državna novinska agencija IRNA javila je da je zbog “suradnje sa neprijateljskom vladom SAD” Nilofar Hamedi (31) osuđen na sedam godina zatvora, a Elahah Mohamadi (36) na šest godina zatvora, prenosi Radio Slobodna Europa (RSE)
Pored toga, obje su osuđene na pet godina zbog “djelovanje protiv nacionalne sigurnosti” i jednu godinu zbog “propagandu protiv sustava”, pri čemu te kazne služe usporedo s dužim. Odvjetnici novinarki rekli su da njihove klijentkinje odbacuju optužbe.
Za podsjetiti je da je slučaj Smet Mahse Amini u pritvoru takozvane moralne policije zbog navodnog kršenja iranskog strogog islamskog kodeksa o oblačenju izazvala višemjesečne prosvjede koji su bili najveći izazov vladajućoj teokratiji posljednjih nekoliko desetljeća.
Hamedi je uhićena nakon što je fotografisala roditelje Amini u zagrljaju u bolnici u Teheranu dok je njihova kćer bila u komi. Mohamadi je uhićena nešto kasnije jer je izvešćivala o sahrani Amini u njenom rodnom gradu Sakezu.
Prošle godine, iransko ministarstvo obaveštajnih službi optužilo je novinarke da rade za američku obaveštajnu agenciju.
Mohamadi je novinarka lista Ham Mihan, a Hamedi fotografkinja novina Šarg.
Obje su u ozloglašenom zatvoru Evin u Teheranu od rujna 2022. Prošli tjedan je i odvjetnik Saleh Nikbaht, koji je zastupao Amini, osuđen na godinu dana zatvora zbog propagande protiv države i davanja komentara stranim i domaćim medijima o slučaju.
Novi slučaj tinejdžerice Geravand
Korisnici društvenih mreža u Iranu povukli su paralele sa slučajem 22-godišnje Amini, čija je obitelj tvrdila da ju je pretukla policija za moral u zatvoru u Teheranu, s novim slučajem iranske tinejdžerica Armite Geravand. Službena informacija za Amini bila je kako je ona pala u komu nakon svađe s čuvarima i zbog ranijih zdravstvenih smetnji. Slučaj iranske tinejdžerke Geravand je vrlo sličan.
Armita Geravand je ranije ovog meseca pala u komu nakon navodnog incidenta s policajcima zbog kršenja zakona o hidžabu i doživjela je “moždanu smrt”, prenio je Reuters navode iranskih državnih medija.
“Ispitivanje zdravstvenog stanja Armite Geravand ukazuje na to da njeno zdravstveno stanje ‘moždane smrti’ izgleda izvjesno usprkos naporima medicinskog osoblja”, navela je državna mreža IRINN.
Geravand je od 1. listopada bila u komi i smještena u bolnicu kod Teherana nakon incidenta u teheranskoj podzemnoj željeznici, kada su po navodima, aktivista i novinara, pripadnici zloglasne iranske policije za moral pretukli tinejdžerku jer nije nosila hidžab.
Policija je presrela 16-godišnju Geravand i dvije njene prijateljice u metrou jer nisu nosile obveznu maramu za glavu, navode organizacije za ljudska prava i novinari koji ukazuju da je Geravand posljednja u nizu žrtvi brutalnog provođenja kontroverznog iranskog zakona o hidžabu.
Ovaj slučaj i navodi o naporima iranskih vlasti za zataškavanje incidenta dovedeni su u svezu s događajima koji su doveli do smrti Mahse Amini u pritvoru prošle godine. Smrt Amini, koja je uhićena jer je navodno prekršila zakon o hidžabu, pokrenula je višemjesečne prosvjede protiv iranskog klerikalnog establišmenta.
Izvor iz bolnice kod Teherana gde je smještena Geravand rekao je za Radio Farda RSE-a početkom mjeseca da je ona imala krvarenje u mozgu i da je u kritičnom stanju. Iranska državna novinska agencija IRNA tvrdila je da se tinejdžerka onesvijestila zbog pada krvnog tlaka te udarila glavom u vagonu metroa.
/Desk/