Voditeljica projekta Udruge ‘Novi put’ Mostar Abida Pehlić kaže da je ova udruga, zajedno s još 141 zemljom u svijetu radilo monitoring pisanih, on-line i elektronskih medija na području BiH, a iz kojeg je vidljivo je da je prosječno samo 16 posto od svih osoba koje su zastupljene u vijestima – žene.
“Zaključak je da većina vijesti, u kojiam se spominju žene, nisu vijsti koje se odnose na politiku, ekonomiju nego na vijesti koje se odnose na siromaštvo, pitanja koja se odnose na život uopće. U dvomjesečnom istraživanju printanih medija došlo se do sličnih pokazatelja – da su žene nisko zastupljene u svim vijestima, a koje se odnose na neka pitanja koja su od vitalnog interesa BiH. Žene su obično intervjuirane kao nezaposlene osobe te kao majke”, kaže Pehlić.
Ona je posebno istaknula da su u BiH brojne žene na važnim dužnostima ali da se njihov glas ne čuje. Naglašavajući kako se treba posvetiti više pozornosti ženama u vlasti kako bi se čula i njihova stajališta, Pehlić je kazala:”Često imamo situaciju da je žena na rukovodećnoj dužnosti ali kad se radi intervjuu s predstavnicima te institucije, obično žena nije ta koja je u fokusu vijesti pa se često intervjuiraju muškarci te institucije. Gospođa Dunja Mijatović je bila dobitnica nagrade za promoviranje slobode medija i ljudskih prava i prva osoba koja je na području Jugoistočne Europe dobila tu nagradu, a nije uopće intervjuirana nego je objavljen razgovor s predsjednikom komiteta koji dodjeljuje tu nagradu te s gradonačelnikom grada Ahena u kojem se trebala održati dodjela nagrade”.
Rezultate analize medija predstavio je novinar i analitičar Faruk Kajtaz, ujedno i predsjednik Kluba novinara Mostara, pri tom ukazavši brojne primjere negativnih medijskih, pretežito senzacionalističkih, izvješćivanja o ženama, ali ukazujući i na neke od poztivnih primjera.
On je kazao kako su muškarci znatno više predstavljeni u medijima od žena, da se više izvješćuje o nasilju nego o biznisu, a kada se i dogodi da žena dobije prostor u medijima, da je često ‘sporedna priča’.
“Problem zastupljenosti žena u medijima i način na koji se one predstavljaju u medijskim sadržajima je nešto što ima dublje korijene od pukog medijskog izvješćivanja i odnosi se na naše shvaćanje uloge žene u društvu, njenog socijalnog položaja, kao i predodžbe da ženama nije mjesto u politici, da ženama nije mjesto u biznisu, da im nije mjesto čak ni u medijima”, naglasio je Kajtaz.
(V.S./Republikainfo.com)