Nakon katastrofalnih poplava koje su BiH pogodile 4. listopada, katastrofa je najviše pogodila mjesto Donja Jablanica u općini Jablanica – čak 19 stradalih, neke od kuća potpuno uništene, a većina neuvjetna za stanovanje, prekinuta vodovodna i kanalizacijska mreža.
Po ocjeni mnogih stručnjaka, razmjeri katastrofe ne bi bili toliko katastrofalni da se tone i tone kamenja iz obližnjeg kamenoloma iznad mjesta, nošene vodenom bujicom, nisu obrušile na Donju Jablanicu, uništavajući sve pred sobom. Naknadno će se ispostaviti je kamenolom godinama radio bez potrebne dozvole.
Međutim, Radio Slobodna Europa (RSE) istražio je ovu priču i otkrio da je kamenolom ipak imao odobrenja za rad.
Kamenolom je izgrađen 2002. na parceli koja je u posjedu poduzeća +Šumarstvo Srednje-neretvansko’, u kome 51 posto vlasništva ima Vlada HNŽ kao posjednik na parceli, dok je vlasnik zemljišta država BiH.
Kamenolom, kojim upravlja poduzeće Đenana Honđe, spominje se u općinskim dokumentima iz 2006. godine, za vrijeme mandata općinskog načelnika Salema Dedića. Tada je Općinsko vijeće dalo pozitivno mišljenje za dodjelu koncesije kamenolomu mermeriziranog dolomitnog krečnjaka. Prema odluci koja je objavljena u općinskom Službenom glasniku, projekt je tada okvalificiran kao “javni interes općine”, a izgleda da je 2008. godine imao dozvolu i vlasti Federacije BiH i u vrijeme premijera Nedžada Brankovića.
Analizu Radija Slobodna Europa pročitajte OVDJE.
/Desk/