U uvodnom dijelu programa u 11 sati molitvu odrješenja na groblju Unterloibach predvodit će zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. Slijedi procesija prema oltarnom prostoru na Bleiburškom polju gdje će u 12 sati kardinal Bozanić predvoditi Misu za sve žrtve Bleiburga i križnih putova i održati prigodnu homiliju. Na Misi će pjevati Katedralni muški zbor iz Zagreba pod vodstvom maestra Miroslava Martinjaka uz orguljsku pratnju Nevena Kraljića.
Molitveni predprogram od 11 do 11.40 (na oltarnom prostoru) animirat će fra Ivica Vrbić, OFM Cap.
U nastavku komemoracije u 13.30 sati molitvu za žrtve islamske vjeroispovijesti predvodit će muftija dr. Aziz Hasanović.
Prisutnima će se obratiti i izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, izaslanik člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragana Čovića i predstavnika Počasnoga bleiburškog voda umirovljenog generala Stanka Sopte.
Organizator komemoracije je Počasni bleiburški vod. Organizator liturgije uime Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine je Ravnateljstvo dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu na čelu s ravnateljem dr. Tomislavom Markićem.
Komemoracija se odvija pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović i Dragana Čovića, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda hrvatskoga naroda.
Pokolj u Bleiburgu je ratni zločin i zločin protiv čovječnosti kojeg je počinila Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije. Početak ove tragedije dogodio se 15. svibnja 1945. kada su se Hrvatska vojska i civili počeli povlačiti prema Britanskoj vojsci kod Bleiburga. Sam pokolj započeo je 17. svibnja, a nastavio se u nekoliko narednih mjeseci. Bleiburg je postao simbol i metafora svih hrvatskih stradanja od komunističkih pobjednika 1945., iako je samo manji dio vojnika i civila ubijen na samoj Bleiburškoj poljani i u okolici.
Sudeći prema istraživanjima Vladimira Žerjavića čije se procjene uzimaju kao najvjerodostojnije, ukupan broj žrtava iznosi oko 50 tisuća. Zato se imenom Bleiburški pokolj označavaju svi ti pokolji zarobljenika, bez obzira gdje se dogodili.
Većina zarobljenika ubijena je na marševima kroz Jugoslaviju i u zarobljeničkim logorima tijekom sljedećih mjeseci. To je u hrvatskoj iseljeničkoj literaturi nazvano Križni put.
/republikainfo.com/