Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Božinović o reakciji iz SDP-a i Možemo na Thompsonov koncert: “Etiketirati pola milijuna ljudi, mladih, djece da su svjetska sramota, ekstremisti… ne znam gdje iz SDP-a i Možemo žive”
    • HSP BiH: Osuđujemo odluku o ukidanju mjere pritvora Dodiku
    • Musk osnovao stranku
    • Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?
    • Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    ZAHVALJUJUĆI ‘LIDERIMA’ BiH je najnazadnija zemlja Europe i regije

    republikaBy republika02.05.2015No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ustav BiH se mora mijenjati

    Rasprava se odnosila na stanje u cijeloj regiji i tom prigodom je istaknuto kako je SAD od 1990. godine do danas uložio oko sedam milijardi dolara kako bi se potaknule demokratske reforme, ojačala vladavina prava, borba protiv korupcije i organiziranog kriminala, tranzicija k tržišnoj ekonomiji te pomirba nakon sukoba koje smo imali.
    Najveći napredak postigla je Hrvatska koja je članica EU-a i NATO-a, iza nje je Crna Gora koja korača krupnim koracima prema euroatlantskim integracijama, Albanija je članica NATO-a i nedavno smo svjedočili najdemokratskijoj tranziciji nakon izbora u povijesti ove zemlje, odnosi Srbije kao zemlje kandidatkinje i Kosova se normaliziraju, a na začelju je BiH gdje će Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU-om napokon stupiti na snagu.
    – Nadamo se kako će ove početne reforme voditi prema institucionalnim i političkim reformama koje BiH treba kako bi postala stabilna, funkcionalna država, u potpunosti integrirana s ostatkom Europe. Čvrsto vjerujemo kako je budućnost BiH u EU-u i NATO-u i sve nove kandidatkinje za članstvo u EU-u moraju poduzeti zamašne reforme, uključujući ustavne promjene. Ustav BiH je zasnovan na Daytonskom sporazumu, potpisanom prije 20 godina, i mora se adaptirati u skladu s novim činjeničnim stanjem i standardima – istaknuo je Yee u dijelu koji se ticao naše zemlje.

    Državne kompanije osuđene na propast

    Yee je naglasio kako ključne socioekonomske reforme uključuju reformu radnog zakonodavstva i dinamičnijeg tržišta rada, reforme poslovnog ozračja kako bi se pojednostavili procesi i smanjila birokracija, kao i reforme poreznog sustava kako bi se troškovi poslovanja, prije svega zapošljavanja približili standardima EU-a.
    Ističe kako bi se reformom javne administracije suštinski poboljšala i njezina učinkovitost, smanjili troškovi koje snose građani, rasteretio privatni sektor kao pokretač ekonomije.

    – Privatni sektor danas održava pretjerano glomazni i iznimno veliki javni sektor – istaknuo je Yee. On je ukazao i na “zastarjelo radno zakonodavstvo i kolektivne ugovore” napomenuvši kako je za svaku zemlju njihova promjena teška te kako se i Zakon o radu i kolektivni ugovori štite pojedinim interesima.

    – No, jedini način kreiranja radnih mjesta i rasta je moderniziranje bh. ekonomije. To uključuje i “remont” kompanija koje su u državnome vlasništvu koje podržavaju pokroviteljski sustav koji je naklonjen političkom podaništvu umjesto stručnosti. Takav korumpirani takvim lošim upravljanjem osuđuje na propast te iste državne kompanije i mnoge od njih dovedene su do bankrota. Uspješno restrukturiranje i privatizacija ovih kompanija bi ojačali bh. ekonomiju, učinili ju konkurentnijom i omogućili kreiranje stabilnih, dobro plaćenih radnih mjesta – naglasio je Yee u govoru pred američkim kongresnicima.

    Korumpirana vlast

    U izvješću koje je usvojeno na Odboru za vanjske poslove Zastupničkog doma Senata Sjedinjenih Američkih Država se ponovno navodi kako korupcija ostaje ozbiljan problem u BiH. Naglašeno je kako Veleposlanstvo SAD-a u BiH podržava antikorupcijske napore naših vlasti na različite načine, uključujući i rad s policijom, sucima i tužiteljima kako bi se ojačali kapaciteti i pomoglo u procesuiranju korupcije i organiziranog kriminala. Uz to, Veleposlanstvo SAD-a, naglašeno je, radi i s civilnim društvom u BiH koje se bavi zagovaranjem transparentnosti i zaštite prijavitelja korupcije (“zviždača”).
    – Cilj nam je stvoriti okruženje u kojem će lideri i dužnosnici odgovarati za svoje djela i u kojem nitko neće biti iznad zakona – kazao je Yee. Na kraju je kazao i kako SAD treba potaknuti zajedničku viziju budućnosti svih građana BiH.
    – Sjedinjene Države – kazao je Yee – vidjele su takav potencijal tijekom katastrofalnih poplava prije gotovo godinu dana, kad su se svi građani držali zajedno, kao susjedi, kako bi se suočili s krizom i kad su se u par sati okupili svi, rafting klubovi, studenti, farmeri, mali poduzetnici… kako bi pomogli jedni drugima bez obzira na nacionalnost.

    (Izvor: Dnevni list)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?

    06.07.2025

    Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran

    06.07.2025

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    05.07.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Božinović o reakciji iz SDP-a i Možemo na Thompsonov koncert: “Etiketirati pola milijuna ljudi, mladih, djece da su svjetska sramota, ekstremisti… ne znam gdje iz SDP-a i Možemo žive”

    HSP BiH: Osuđujemo odluku o ukidanju mjere pritvora Dodiku

    Musk osnovao stranku

    Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?

    Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.