Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u subotu kako će Sjedinjene Američke Države uvesti izravne sankcije Naftoj industrije Srbije (NIS). Tijekom sjednice Vlade Srbije, Vučić je izjavio da ih “to dovodi u tešku poziciju”. Podsjetimo ako je SAD već prije najavila uvođenje sankcija NIS-u zbog ruskog vlasništva, a Velika Britanija potvrdila je kako će se pridružiti američkim sankcijama.
“Slijede nam problemi i s Rafinerijom i Petrokemijom i drugim našim gigantima, suštinski s opstankom ekonomije”, istaknuo je Vučić, kazavši kako se “postavlja pitanje zašto SAD sankcije uvode sada” te kako će “SAD kazati da je to upereno protiv Rusa i financiranja njihovih ratnih napora, ali da to nije tako”.
“Je li too pokušaj da se destabilizira i naša zemlja, neću nikoga optužuivati, ali svakako to dovodi našu zemlju u tešku poziciju”, rekao je Vučić. On je rekao kako će razgovarati s Christopherom Hillom, veleposlanikom SAD-a, podsjećajući da je ranije razgovarao s američkim podtajnikom za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu, Joseom Fernandezom.
Istaknuo je kako će imati 30 dana za sagledavanje situacije, do 15. veljače moraju donijeti odluku, a da je 15. ožujka rok da sve riješe.
Od Vlade Srbije je zatražio formiranje dva tima, jedan za plinski aranžman, a drugi koji se tiče NIS-a, a na kraju sjednice za sutra je zakazana nova sjednica.
Vučić je rekao kako će tražiti razgovor s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom oko 25. siječnja, nakon razgovora koje očekuje s novom američkom administracijom.
“Posljednja opcija mora biti neprijateljsko preuzimanje, a znam da je više od pola Vlade za to“, rekao je Vučić i dodao da bi to u trenutnoj geopolitičkoj situaciji donijelo mnoge probleme i nestabilnost za Srbiju.
Rekao je da, ukoliko plate Rusima, to će im izravno završiti na ratištu, te da u tom slučaju ne razumije smisao sankcija. Dodao je da nisu otimači i da za njega nije prihvatljivo preuzimanje bez plaćanja.
NIS je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske državne tvrtke Gazprom Neft i njene krovne kompanije Gazprom. Europska unija i SAD su Gazprom Neft stavili na crnu listu 2014. godine nakon ruske aneksije ukrajinskog poluostrva Krim.
No, podsjetimo i kao je Vučić prije nekoliko dana, gostujući na RTS i komentirajući nametanje američkih sankcija, kazao kako se Hrvatska nije željela pridružiti nametanju ovih sankcija.
“…Pričao sam s Plenkovićem oko JANAF-a i svega drugoga…Moram kazati da su Hrvati bili korektni prema nama, ali su i oni čuvali svoju tvrtku. Bez Srbije, oni će ugasiti osam do deset tvrtki, a o JANAF-u da ne govorim, on je gotov. Ali, bili su i fer prema nama i u uvjetima kada je EU to od njih tražila Hrvati to nisu željeli uraditi. Što se toga tiče, ja nemam riječi kazati..”, kazao je Vučić.
/Republika/