Vlada Republike Srpske (RS) donijela je danas Rješenje o imenovanju Radne grupe za izradu Sporazuma o ‘mirnom razdruživanju’ RS-a s Federacijom BiH.
U Radnu grupu za izradu Sporazuma o mirnom razdruživanju RS i Federacije BiH, imenovani su Miloš Bukejlović, ministar pravde i potpredsjednik Vlade RS, Siniša Karan, ministar unutarnjih poslova, Milimir Govedarica, pravobranitelj RS-a, Lazar Stjepanović, pravni predstavnik RS-a, Јelena Pajić Baštinac, glavna tajnica u Kabinetu predsjednika RS, Dalibor Panić, generalni tajnik Vlade RS-a, Dragan Stanković, direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove i Goran Maričić, direktor Porezne uprave.
Zadatak radne grupe je sačinjavanje Prijedloge sporazuma o mirnom razdruživanju RS-a s Federacijom BiH kojeg će Vlada RS predložiti Narodnoj skupštini Republike Srpske, priopćeno je iz Vlade RS-a za odnose s javnošću.
Ovakav tijek događanja nedavno je najavio predsjednik RS-a Milorad Dodik i to nakon što je UN usvojio Rezoluciji o obilježavanju 11. srpnja kao dana genocida u Srebrenici.
Upozoravajuće reakcije iz EU-a i SAD-a
Već sama Dodikova izjava izazvala je reakcije iz Izaslanstva EU u BiH kao i iz Veleposlanstva SAD-a u BiH.
Podsjetimo, iz Izaslanstva EU u BiH su istaknuli kako “ne postoji pravni, činjenični ili racionalan osnov za pozive na ‘mirno razdruživanje’ BiH”, a podsjetili su i na prisutnost EUFOR-a u BiH.
“Secesija ili ‘razdruživanje’ Republike Srpske (RS) ne znači neovisnost RS niti kraj BiH, nego znači kraj RS”, priopćeno je i iz američkog Veleposlanstva u BiH.
Nadalje su naveli: “Činjenice su ‘jednostavne i jasne’ “Drugim riječima, to znači secesiju RS; to je opasno, neodgovorno, antidaytonsko djelovanje koje izlaže riziku teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter BiH. A to su ključni interesi SAD. Sjedinjene Države branit će ih i štititi, između ostaloga, i pozivanjem na odgovornost onih koji ih izlažu riziku”, istaknuli su iz Veleposlanstva SAD-a.
Istaknuli su kako Dodik i Vlada RS pokušavaju objasniti svoju odluku “skupinom laži i dezinformacija smišljenih kako bi zaplašili javnost u RS, kako bi krenula za njima ovim opasnim putem”.
“Činjenice su jednostavne i jasne. Ne postoji međunarodna zavjera da se ukine RS, a gospodin Dodik ne može izdvojiti niti jednu jedinu izjavu ijednog američkog dužnosnika kojom se poziva na ukidanje RS. BiH nije unija dva entiteta. Kako izričito stoji u Daytonskom mirovnom sporazumu i Ustavu BiH, BiH je država nasljednica Republike Bosne i Hercegovine”, poručeno je iz Veleposlanstva.
“Ustav BiH ne daje pravo na secesiju ili ‘razdruživanje’ ni entitetima ni bilo kojoj nižoj administrativnoj jedinici. RS može postojati samo unutar BiH. Secesija ili ‘razdruživanje’ RS ne znači neovisnost RS niti kraj BiH, nego znači kraj RS. Dodikove aktivnosti izlažu riziku budućnost unutar euro-atlanstkih institucija koju građani BiH, uključujući RS, žele. Put koji on predlaže bi osigurao da građani RS, njihova djeca i unuci nemaju miran, prosperitetan život u demokraciji kakav zaslužuju”, poručili su iz Veleposlanstva SAD-a.
No, nakon formiranja Radne grupe za izradu Sporazuma o “mirnom razdruživanju” RS-a s FBiH, jasno je da dužnosnici u vlasti predvođeni Dodikom najstavljaju s ozbiljnim izazivanjem duboke političke krize, ali i izazivanjem reakcije međunarodnih aktera na koje su upozorili.
Dodik nastavlja kako je najavio
Predsjednik RS-a Milorad Dodik rekao je kako “Srpska ima pravo na odluku o mirnom razdruživanju, jer je u državnu zajednicu BiH unijela svoju teritoriju, nadležnosti i samostalnost”.
Dodik je rekao da će do kraja lipnja RS Federaciji BiH ponuditi sporazum o mirnom razdruživanju, koji će sadržavati i analitički dio o ugrožavanju Daytonskog mirovnog sporazuma te da “Srpska ima pravo na tu inicijativu koja je zasnovana na Ustavu i Daytonskom mirovnom sporazumu”.
“Mi smo rekli da ćemo do 30. lipnja to uraditi i uradir ćemo. Do kraja lipnja mi ćemo napraviti analizu kraha Daytonskog sporazuma koji je ostao samo u segmentima. Mnoge stvari nisu ustavne u ovoj zemlji i kazati ćemo da mi ne možemo ostati u toj zajednici u koju smo ranije unijeli svoju teritoriju, svoju nadležnost i samostalnost. Imamo pravo na to, bez obzira što Amerikanci izmišljaju i misle da ih se netko boji. Nisu oni bezopasan protivnik, znaju oni svašta uraditi, ali to ne znači da su u pravu”, rekao je Dodik.
On je pri tom kazao kako je “RS u sastav BiH ušla kao neovisna teritorija koja je imala sva obilježja države”.
“Ovi principi iz Geneve i New Yorka su rekli kako je RS je faktor i subjekt i strana Daytonskog mirovnog sporazuma. RS je zadržana kao strana koja može zajedno s FBiH čak mijenjati Daytonski sporazum i nijedna druga struktura to ne može”, rekao je Dodik.
/Desk/