Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u srijedu je jednoglasno usvojilo novi tekst Prijedloga zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama na razini Bosne i Hercegovine. Prijedlog zakona uputit će državnom Parlamentu na razmatranje i glasanje po hitnom postupku.
Donošenjem ovoga zakona ispunjava se jedan od 14 prioriteta u oblasti vladavine prava u procesu europskih integracija BiH i jedan od ključnih uvjeta za dobivanje statusa kandidata za članstvo u EU, odnosno, otvaranje.
Zakon o sprječavanju sukoba interesa u BiH donesen je uoči sastanka lidera EU, 21. i 22. ožujka, na kojem bi trebao biti predstavljeno izvješće o napretku BiH, i eventualno donijeta odluka o otvaranju pregovora.
Tekst je, kako se navodi u priopćenju za javnost nakon sjednice Vijeća ministara BiH, “s oznakom EI kao potvrdom odgovarajuće usklađenosti sa zakonodavstvom Europske unije i međunarodnom praksom u tom području”.
“Cilj zakona je sprječavanje sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti u institucijama na nivou BiH, odnosno uklanjanje privatnih uticaja na donošenje odluka, jačanje integriteta, objektivnosti, neovisnosti, nepristranoti i transparentnosti u obnašanju javne dužnosti, prevencija i borba protiv korupcije, te jačanje povjerenja građana u institucije Bosne i Hercegovine”, navodi se u priopćenju..
Zakonom su precizirane obveze i odgovornosti nositelja javnih dužnosti, nespojivosti u obnašanju druge dužnosti ili posla uvođenjem jasnih i jedinstvenih pravila koja ograničavaju obnašanje više dužnosti ili poslova.
“Prijedlog zakona sadrži, između ostaloga, odredbe о dužnosti podnošenja izvještaja o financijskom stanju i imovini nositelja javne dužnosti i njegovih bliskih srodnika, provjeri navedenih podataka i javnom objavljivanju registra nositelja javnih dužnosti i njihove imovine, kao i odredbe o osnivanju samostalnog, neovisnog sedmočlanog povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa u institucijama na razini BiH”, pojašnjava se.
U Zakonu je predviđeno i da je nositelj javne dužnosti u institucijama na razini BiH dužan komisiji u roku od 30 dana od dana stupanja na javnu dužnost podnijeti izvješće o financijskom stanju i imovini za sebe i bliske srodnike, u skladu sa stanjem na dan izbora ili imenovanja, a nakon toga na godišnjoj razini, najkasnije do 31. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu.
Nakon što je usvojen prijedlog ovog zakona, isti mora viti izglasan u Parlamentu BiH kako bi se stekli uvjeti za njegovo stupanje na snagu.
Uvjeti koje je EU postavila pred BiH
Od uvjeta koje je postavila EU krajem prošle godine za otvaranje pregovora, vladajuća koalicija u BiH je dogovorila otvaranje pregovora s Frontexom, graničnom službom Europske unije. Usvojene su i izmjene Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, piše Radio Slobodna Europa. (RSE)
Izuzev zakona o sprječavanju sukoba interesa, Bruxelles traži i izmjene Zakona o sudovima BiH. Bosna i Hercegovina je u prosincu 2022. dobila status kandidata za punopravno članstvo u EU.
Godinu dana kasnije, sa summita lidera država EU je poručeno da će pristupni pregovori biti otvoreni nakon što Bosna i Hercegovina ispuni nužne uvjete.
/Desk/