Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Kina i SAD u utrci za energetsku budućnost – tko zaista vodi?
    • Vježbom do štita protiv raka? Moć vježbanja možda ne leži u mišićima…
    • Francuska pokrenula kriminalnu istragu protiv Muskove platforme X
    • Brad Pitt je očajan zbog djece koju ima s Angeline Jolie: Blizanci slave rođendan, a on nije pozvan
    • Šef francuske vojske progovorio prvi put od 2021., stanje je alarmantno
    • Europska unija došla na red: Trump odredio carine od 30 posto na uvoz iz EU-a
    • Raskol u obitelji Beckham, sinovi se posvađali, a otac na mukama
    • U EU rekordnih 450,4 milijuna stanovnika – samo prošle godine migracije ‘donijele’ 2,3 milijuna ljudi
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Veliki prosvjedi u Hrvatskoj: Građani na ulicama zbog stravičnog silovanja djevojčice iz Zadra

    republikaBy republika19.10.2019No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    U 10 sati diljem Hrvatske počeo je prosvjed pod nazivom ”Pravda za djevojčicu”. Prosvjed se održava nakon što je javnost zgrozio slučaja silovanja djevojčice u okolici Zadra.

    Organizatori prosvjeda iznijeli su svoje zahtjeve. Od ministra pravosuđa traže pokretanje stegovnog postupka protiv suca Markovića pred Državnim sudbenim vijećem zbog neprofesionalnog i nemarnog postupanja koje dovodi u opasnost sigurnost i dostojanstvo žrtve.

    Od DORH-a organizatori traže da hitno premjesti ovaj sudski postupak sa zadarskog županijskog suda na drugi županijski sud u Hrvatskoj,kako bi se spriječio mogući utjecaj interesnih skupina na sudski postupak.

    Od nadležnih službi (policije, centra za socijalnu skrb i suda) organizatori zahtijevaju da zaštite žrtve, što uključuje i zaštitu privatnosti u lokalnoj okolini i medijima te pružanje psihosocijalne podrške. Traže i hitno usvajanje izmjena Kaznenog zakona kojima se ukida kazneno djelo spolnog odnosa bez pristanka te uvode strože kazne za silovanje.

    ”Odgajajmo dječake da poštuju žene, odgajajmo djevojčice da poštuju sebe. Zahtjevamo sustav koji poštuje žrtve nasilja, a kažnjava nasilnike”, poručili su organizatori prosvjeda u Zagrebu.

    ”U ovoj zemlji frajeri drže visoke političke funkcije i tuku svoje žene. Ova je zemlja puna frajera, a u državi treba muškaraca”, rekao je jedan od organizatora.

    Osim u Zagrebu, prosvjeduje se i u Zadru, Šibeniku, Čakovcu, Varaždinu, Bjelovaru, Čazmi, Dugom Selu, Osijeku, Puli, Korčuli, Labinu, Splitu i Rijeci.

    ”Nisi sama. Danas smo svi ovdje zbog tebe i svih drugih žrtava silovanja. Pravosuđe vas nije zaštitilo, nije vam poručilo da ste važne. Zato smo dans tu. Želimo poručiiti svima da preuzmu odgovornost za nasilje, da praovsuđe preuzme odgovornost. Poručujemo sudovima da kao društvo umiremo. Niste same”, poruka je koju su žrtvama poslali organizatori prosvjeda u Splitu. Tamo je održana i ”minuta šutnje za pravosuđe”.

    Na ulice su izašli i Zadrani koji svojim transparentima poručuju – pravosuđe nije lutrija!

    Prema riječima organizatora, na prosvjedu u Zadru okupilo se između 200 i 300 ljudi. ”Došli smo da javno opsujemo jednu društvenu kaljužu u koju smo uronjeni svakodnevno na svim poljima. Ovaj slučaj nije izolirani incident, nego odraz društvenog stanja izopačenih vrijednosti koje proizlaze iz bizarno hibridne situacije konzervatinog, ruralnog, patrijarhalnog modela cijepljenog katoličkim znakom i onda takvog bačenog u suvremeni svijet”, poruka je iz Zadra. 

    Unatoč tomu što su osumnjičeni mladići u istražnom zatvoru, prosvjedi nisu otkazani. Iako je glasnogovornik Županijskog suda u Zadru pokušao u petak umiriti javnost informacijom da, od ukupnog broja slučajeva koje zaprime tijekom godine, do ovakvog obrata dođe u 5 posto slučajeva, građani u to baš i ne vjeruju i smatraju da je do obrata došlo zbog pritiska javnosti jer inače osumnjičeni u ovom mučnom slučaju uopće ne bi završili u zatvoru, javlja Dnevnik.hr.

    /Republikainfo.com/

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Prva večer ULTRE – Eksplozija zabave – 119 uhićenih zbog droge

    12.07.2025

    POVIJEST, ČINJENICE I VJEROJATNOST – Njemački povjesničar ne zna gdje se okrunio kralj Tomislav, ali “zna” da se “vjerojatno” nije okrunio na Duvanjskom polju

    11.07.2025

    HSP BiH: Najdublji pijetet žrtvama srebreničkog genocida

    11.07.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Kina i SAD u utrci za energetsku budućnost – tko zaista vodi?

    Vježbom do štita protiv raka? Moć vježbanja možda ne leži u mišićima…

    Francuska pokrenula kriminalnu istragu protiv Muskove platforme X

    Brad Pitt je očajan zbog djece koju ima s Angeline Jolie: Blizanci slave rođendan, a on nije pozvan

    Šef francuske vojske progovorio prvi put od 2021., stanje je alarmantno

    Kolumne

    Index objavio ‘pismo zemljaka Thompsonu’ – Uslijedio je val komentara

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.