Predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, obratila se bh. javnosti nakon niza sastanaka održanih u Sarajevu.
Ursula von der Leyen: BiH 100% usklađena sa EU
Na početku obraćanja željela je pohvaliti “Bosnu i Hercegovinu za stopostotnu usklađenost s vanjskom i sigurnosnom politikom Europske unije”, prenosi N1 BiH.
Pojasnila je i što znači, kako je nazvala, povijesna odluka Europske unije iz prosinca prošle godine da otvori pristupne pregovore s BiH nakon što se ostvari određeni napredak.
“Vi ste pokazali da možete ostvarivati rezultate ukoliko zemlja jedinstveno ide naprijed. Nas četvero smo jedinstveni i suglasni da BiH vidimo u EU. Neka vas ništa ne skrene sa zadatog smjera”, poručila je. Osvrnula se i na danas održane sastanke, na kojima je bh. dužnosnicima poručeno što još treba biti poduzeto.
“Potrebno nam je vidjeti usvajanja zakona vezanih za demokraciju i vladavinu prava. Aktivnosti trebaju krenuti od zakona o sudovima, suzbijanja sukoba interesa, borbe protiv pranja novca”, rekla je.
Danas je intenzivno razgovarno i o ‘planu rasta’ – odnosno svojevrsnoj ponudi EU za jače integriranje BiH na europsko tržište.
“Tu otvaramo vrata za sedam važnih sektora – u principu za poslovne subjekte koji dolaze iz BiH. No, te aktivnosti moraju pratiti reforme ekonomske prirode koje će osigurati jednake uvjete poslovanja. Ukoliko se provedu, mogu osigurati dodatnu jednu milijardu od Europske unije. Autori su ‘plan rasta’ kreirali tako da nijedna zemlja Zapadnog Balkana ne može blokirati svoje susjede”, istaknula je Von der Leyen.
Podsjetila je da će izvješće Europske unije o napretku BiH biti objavljen u ožujku, kada će o njemu nastaviti razgovarati europski lideri. Podsjetila je i da će nakon izbora na ljeto biti formiran novi sastav Europskog parlamenta, te da je aktualna situacija “velika prilika za BiH, ali i za EU, koja je nekompletna bez Zapadnog Balkana”.
Plenković: Ne propustiti šansu
Medijima se obratio i premijer Hrvatske Andrej Plenković. “Vrijeme je da se donesu određeni zakoni kako bi dali Europskoj komisiji, ali prije svega Ursuli von der Leyen razlog da u svom izvješću stave preduvjet da postignemo konsenzus o otvaranju pregovora sa Bosnom i Hercegovinom. U protekle dvije godine dogodile su se tektonske promjene u politici proširenja. Naime, prije dvije godine da nas je netko pitao za Ukrajinu i hoće li dobiti pozitivnu odluku o otvaranju pregovara, svi bismo rekli da to nije moguće. No, invazija Rusije na Ukrajinu je ubrzala te procese”, kazao je Plenković.
Potom je dodao:
“Moramo biti svjesni da je ovo šansa za BiH da ulovi korak. Hrvatska je najčvršći zagovaratelj prijatelj BiH kada je riječ o ubrazanju njenog članstva. To smo činili i u prosincu. Svjesni smo da Nizozemska spada u jednu od zemalja koje su “najstrožije” pri donošenju odluka kada je riječ o procesu proširenja. Ovdje u Sarajevu sada trebaju steći dojam o procesu predanosti za stjecanje preduvjeta za otvaranje pregovora. Upravo je sada trenutak da se naprave iskoraci nizu ključnih poteza. Mislim da je šansa da komisija donese ključnu odluku”.
No, kako kaže smatra da je poruka prihvaćena i na pravi način shvaćena.
“Na temelju onog što smo čuli moj dojam je da je poruka shvaćena i prihvaćena. Sljedećih nekoliko tjedana dobit ćemo sve argumente kako bi odluka u ožujku bila donesena. Ovo je zadnja godina rada Europske komisije. Za nešto više od mjesec dana raspustiti će se Europski parlament. Ako se propusti ožujak, izgubit će se cijela odluka u pogledu donošenja pozitivnih odluka za BiH. Moja poruka i apel svim prijateljima i partnerima u BiH je da se ova mogućnost itekako iskoristi. Hrvatska će to činiti stalno i podržat će BiH u toj ključnoj odluci”, kazao je Andrej Plenković.
Osvrnuo se i na brojne reakcije na da ne nazoči sastanku u Predsjedništvu BiH.
“Kolege su bile na sastanku u Bruxelesu 14. prosinca i znaju koja se država najviše zalagala za otvaranje pregovora s BiH, i koje tu državu predstavljao. Kada je riječ da se jutros nisam priključio kolegama u Predsjedništvu BiH, moram kazati da moj potez nije usmjeren da iskažem nepoštovanje instituciji Predsjedništva BiH. Moj potez se odnosi na jedan problem koji se odnosi na izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Nije biran većinskom voljom hrvatskog naroda, nego glasovima drugih naroda. Mi, kao Hrvatska vlada smo jako protiv toga, ne zato što imamo nešto protiv Komšića, nego principijelno smatramo da je važno da se ravnopravnost očituje i u izbornom procesu. On je za vladu Hrvatske član Predsjedništva BiH koji predstavlja hrvatski narod, ali bez legimiteta. Mi njega nismo primili u Hrvatskoj, niti smo ga posjetili dok je na ovoj poziciji. Hrvatska je konzistentna, moja je politika takva. Došao sam ovdje da bih svim srcem pomagao BiH”, pojasnio je Plenković.
Rutte: Nisam spreman dati glas sada, ali podržavamo europske ambicije BiH
Nizozemski premijer Mark Rutte u obraćanju novinarima kazo je da BiH i Nizozemska imaju neraskidive odnose u koje je utkan i mračni dio vezan za genocid počinjen u Srebrenici.
“Razgovarao sam s nizozemskim trupama, iz prve ruke sam evo čuo informacije o njihovom važnom radu i angažmanu. Također, Nizozemska je članica Vijeća za implementaciju mira i također finansiramo kroz svoje djelovanje aktivnosti na jačanju demokracije i vladavine prava. Podržavamo europske ambicije Bosne i Hercegovine jer u konačnici naš zajednički interes je da Bosna i Hercegovina zauzme svoje mjesto za stolom evropske porodice kao jedinstvena i suverena država. Ovo, kažem, jeste u interesu Bosne i Hercegovine, ali podjednako tako i u interesu Europske unije u cijelini.” kazao je.
Premijer je kazao da je ostalo još mnogo posla za BiH.
“Proces pristupanja je bio i ostat će proces koji se ocjenjuje na osnovu rezultata i na osnovu konkretnih rezultata uz dugoročne učinke i unaprijeđenja u različitim oblastima, uključujući vladavinu prava. Reforme su neodvojiv dio ovog procesa. Ako pogledamo sadašnje stanje, mislim da moramo biti iskreni i kazati da je još puno posla ostalo za Bosnu i Hercegovinu prije nego što Bosna i Hercegovina postigne potrebni stupanj ispunjenosti uvjeta za daljnjee korake. Dakle, potreban mi je suštinski napredak po sad već poznatom popisu 14 ključnih prioriteta prije nego što dođemo do naredne faze, odnosno faze otvaranja pregovora. Ja vas uvjeravam da Bosna i Hercegovina nije sama u ovim naporima. Mi, Nizozemska, druge zemlje članice, zajedno sa Europskom komisijom, smo vam na raspolaganju da vam pružimo podršku i naša prisutnost danas je potvrda toga.” rekao je.
Nizozemska će, prema riječima premijera Ruttea, ostati pri svojim čvrstim stavovima.
“Što se tiče Nizozemske nema nikakvih prečica, moraju se raditi reforme. To je jako posla u narednih šest tjedana. Ja nisam u spreman dati glas u ovom trenutku, ali su me uvjerili da se radi na tome. Ovo su veliki zadaci. Razumijem da je ova zemlja kompleksno uređena, ali smo danas čuli da su mnogi na raspolaganju. Vrijeme curi, do kraja ožujka će se ova prilika ugasiti.” rekao je Rutte.
Krišto: EU integracije za sve građane BiH
Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine zahvalila je Ursuli von der Leyen na posvećenosti koja je “od nemjerljivog značaja za ekonomsku stabilnost BiH kao i za procese integracije u EU”.
Potom je istaknula važnu ulogu Republike Hrvatske i predsjednika tamošnje vlade, rekavši da je njegova uloga u mnogim aspektima od izuzetnog značaja. Iskazala je optimizam kada je u pitanju otvaranje pregovora ka članstvu u EU.
“Očekujem da potpora vaših zemalja u trenutku koji je bitan neće zaostati ni početkom ožujka“, kazala je ona.
Na današnjem sastanku koje su imali sa evropskim izaslanstvom, informirali su šta se uradilo kroz 59 sjednica Vijeća ministra i upoznali sa usvojenim materijalom. To uključuje pitanja pravosuđa, ljudskih prava, borbe protiv korupcije, kao i usklađivanje stavova BiH sa stavovima Evropske unije.
“BiH je imala stopostotnu usklađenost vanjske politike sa vanjskom i sigurnosnom politikom EU“, naglasila je Krišto.
Kako ističe, Vijeće ministara je bilo fokusirano na 14 uvjeta koje je postavila Evropska Unija.
“BiH je dobila novi EU plan rasta za Bosnu i Hercegovinu i da bi implementirali ovaj novi paket, imali smo obaveze da usvojimo naš program reformi, dostavimo Evropskoj komisiji i imenujemo tim za implementaciju ovog paketa. Imenovali smo tim i spremni smo za implementaciju ovog programa rasta”, pojasnila je predsjedavajuća Vijeća ministara dodajući da se intenzivno se radi na promjenama izbornog zakona.
Od velikog je značaja usvojeni zakon za sprječavanje pranja novca i suzbijanje terorističih aktivnosti čime je ispunjen jedan od uvjeta.
Istaknula je odlučnost i predanost političkih lidera u BiH na rješavanju svih pitanja kada je u pitanju izborno zakonodavstvo kroz institucije i domaća rješenja jer je to uvjet za osiguranje stabilnosti.
Tvrdi da Bosna i Hercegovina treba činiti sve da izbjegne intervencije i nametanja rješenja od strane međunarodne zajednice.
“Budućnost BiH ovisi o našoj sposobnosti, našoj predanosti i našoj odgovornosti da napravimo ovu suradnju i ispunjavanje uvjeta za ulazak u EU”, pojašnjava.
Očekuju da Europska unija nastavi poticati procese koje će dovesti do unutarnjeg dijaloga i da su integracije Europske unije “za sve narode, za sve građane i za našu nam domovinu Bosnu i Hercegovinu”.
(Izdvor: N1 BiH)