Citirale su se Topićevi osvrti: “Onima koji “filozofiraju” kako su otišli jer je “teško živjeti tamo gdje nije hrvatska vlast”, prof Topić ironično uzvraća da su se “takvi zadržali u New Yorku jer tamo je dogradonačelnik Hrvat”, a na “Columbija sveučilištu predaje se na hrvatskom”. Uz to program CNN-a redovito emitira na hrvatskom”.
U prepunoj dvorani Nadbiskupijskog pastoralnog instituta u Zagrebu, u četvrtak, 12. prosinca održana je promocija knjige ‘Vjera ljubavlju djelotvorna’ Zbornik prigodom 70. obljetnice Franje Topića.
Promotori knjige bili u mons. prof. dr. Želimir Puljić, nadbiskup u miru, akademik prof. dr. Pavo Barišić, ali i sam mons.prof.dr. Franjo Topić, dok je promociju moderirala doc.dr. Katica Knežević.
Predstavljanje knjige čovjeka koji je svojim životom i djelovanjem zasigurno ispisao dio bh povijesti organizirali su Zaklada Ljudsko bratstvo, Paneuropska unija BiH i Hrvatska Paneuropska unija.
Akademik Barišić: Topićeva težnja za otkrivanjem istine i razlučivanje zbilje od laži i privida
Govoreći na predstavljanju Topićeve knjige, kademik prof. dr. Pavo Barišić, naglasio je kako on životnu filozofiju razvija na više područja – u svojem duhovničkom pozivu, za profesorskom katedrom, u misiji HKD Napredak, sada u Zakladi ljudskoga bratstva, u Paneuropskoj uniji, politici, javnom i društvenom prostoru, kao i da se pri sve prepleće s vlastitim promišljanjima o bitnim pitanjima suvremenoga svijeta.
“Franjo Topić je zacijelo ostavio duboke tragove u javnom prostoru. Uz teološka razmatranja i djelovanje u Hrvatskom kulturnom društvu Napredak, tematizirana su i promišljanja posvećena filozofiji i znanosti. Tako sam se i ja u svojemu prilogu posebno osvrnuo na filozofsku dimenziju u publikacijama. Autor nadilazi pojavnost u promišljanju o prolaznome i trajnome u svijetu. Ključno je obilježje filozofske djelatnosti – težnja za otkrivanjem istine i razlučivanje zbilje od laži i privida”, rekao je akademik Barišić.
Navodeći i obrazlažući neke od primjera povijesnih filozofa, Karišić je zaključio kako “Topić, zapravo, slijedi Platonovo geslo: ‘Ako čekaš na prigodu za filozofiranje, onda si ju već propustio'”.
“Jer on ne propušta prigodu, nastoji dokučiti dublji smisao dane stvarnosti. Ne zadovoljava se ideološkim opsjenama ni onim što se nekritično prihvaća i prenosi. Dovodi u pitanje zablude i predrasude, nastoji ponuditi vlastitu viziju, traži pragmatično rješenje. Iznoseći prosudbe o bitnim pitanjima vremena, ujedno gradi i izlaže „filozofiju dobra“. To je misaona dimenzija koja daje pravo značenje njegovu stvaralačkom naporu i djelovanju u društvu. Filozofski su prinosi duboko utemeljeni u osobnim osvjedočenjima, vjeri u dobro i misijskom životnom pozivu. Ne ostaje stoga samo kod teoretske razine nego teži spoznato prenijeti u praktični svijet života”, zaključio je akademik Barišić.
Nadbiskup Puljić o velikoj Topićevoj ljubavi prema domovini BiH
Mons. prof. dr. Želimir Puljić osvrnuo se i na Topićev život u mladosti, kazavši kako je preboljevši tešku bolest ojačao kao vjernik, znanstvenik i zauzeti djelatnik. Prisjetio se bogatog zajedničkog rada i druženja.
“Igrao je dobro nogomet, driblao i golove zabijao. U kartama i u šahu uspješno pobjeđivao ili gubio, ali se nikada ubog toga nije svađao ili ljutio. To mi nekako nedostaje pa ću morati, sada kad sam ‘u miru’, malo ga uznemiriti da vidim i doživim kakav je kad se naljuti”, kazao je mons. Puljić.
Puljić se prisjetio i riječi prof. Barišića prilikom prikaza jedne od Topićevih knjiga ‘ Bosna i Hercegovina – naša domovina’, gdje, kako ističe, “profesor Topić očituje svoju veliku ljubav prema domovini, zagovara filozofiju dobra i uvjeren je kako samo dobrom može pobijediti zlo”.
Potom je podsjetio na zanimljive Topićeve osvrte: ‘Svima onima koji tvrde kako za Hrvate nema opstanka u BiH zbog različitosti vjera i nacija, prof. Topić u ironičnom tonu “okreće pilu naopako”, pa veli da su oni u “novim sredinama” u New Yorku, Kanadi ili Novom Zelandu , gdje su se doselili, “našli upravo društvo u kojem nema različitosti vjera i nacija”.
Ili: “Onima koji “filozofiraju” kako su otišli jer je “teško živjeti tamo gdje nije hrvatska vlast”, prof Topić ironično uzvraća da su se “takvi zadržali u New Yorku jer tamo je dogradonačelnik Hrvat”, a na “Columbija sveučilištu predaje se na hrvatskom”. Uz to program CNN-a redovito emitira na hrvatskom”.
Na predstavljanju knjige prisjetilo se i riječi, sada vrhbosanskog nadbiskupa u miru, kardinala Vinka Puljića, koji je za Topića kazao kako je njegov “ratni i poratni prijatelj i duhovni brat, koji je puno učinio za Crkvu, za svoj hrvatski narod i sebe ljude u nevolji, osobito za domovinu BiH”. Navedene su i, između ostaloga, riječi muftije zagrebačkog i predsjednika Mešihata Hrvatske, akademika, prof.dr. Aziza ef. Hasanovića, koji piše o “ljudskoj, vjerskoj, teološkoj i humanoj dimenziji prof. Topića”.
Puljić podsjeća se na Hasanovićeve riječi: “Topićeva jednostavnost u komunikaciji, argumentiranost u dijalogu, mudrost u nastupima, lakoća u pisanom izričaju nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Franjo je uvjeren da je dobročinstvo dio vjerničke misije na zemlji. On je čovjek nadasve, iskreni domoljub i vjerni sluga svoje zajednice i Crkve”.
Na koncu svog izlaganja, nadbiskup Puljić je rekao: “Zahvalni smo prof. Topiću što je svojim spisima, radom i stavom posvjedočio da je velika osobita blagodat biti rođen u Bosni, pa ostati tamo gdje je ‘niklo i obiklo’. Posebice smo zahvalni za njegovu smionu poslušnost Duhu koja ga je učinila ‘zaigranim u onome što je tragično i laganim u onome što je teško”.
Također, obraćajući se prisutnima, sam Topić se osvrnuo na svoju domovinu, Bosnu i Hercegovinu, govoreći po povijesnim, ali i sadašnjim aktualnostima koje ovu zemlju godinama drže u nestabilnosti, iako su, kao je ponovio “svi ljudi braća”. No, unatoč tome, njegov optimizam i vjera u dobro u čovjeku te nada za boljom budućnost je nepresušno izvorište.
/Republika/