Cijene plina dosegnule su u petak u Europi najvišu razinu u malo više od godinu dana pod utjecajem niskih zimskih temperatura i zabrinutosti za opskrbu nakon obustave tranzita ruskog plina kroz Ukrajinu, uz apel Italije Europskoj komisiji da spriječi cjenovni šok.
Na referentnoj nizozemskoj digitalnoj burzi TTF megavatsat plina s rokom isporuke u veljači stajao je jutros 50,4 eura, najviše od kraja studenog 2023. Neposredno nakon podneva cijena se stabilizirala na 50,13 eura za megavatsat.
Od sredine rujna plin je tako na TTF-u poskupio za otprilike 40 posto. Najjeftiniji je lani bio u ožujku, kada je za megavatsat trebalo izdvojiti 29,13 eura.
Skok cijena na početku 2025. potaknula je Ukrajina odlukom o obustavi tranzit ruskog plina nakon isteka ugovora.
Talijanski ministar energetike Gilberto Pichetto Fratin naglasio je u petak, nakon skoka cijena u prvim danima 2025., da bi EU trebao ponovno produljiti odredbu o kriznom cjenovnom limitu za plin koja istječe potkraj mjeseca.
EU je uveo cjenovni limit potkraj 2022. kako bi obuzdao naglo poskupljenje plina zbog sankcija Rusiji i prekida isporuka ruskog plina cjevovodima Yamal-Europe i Sjeverni tok 1 preko Baltičkog mora koji je uništen u eksploziji.
Komisija je postavila stroge uvjete za aktiviranje cjenovnog limita pa se tako trgovina na burzama obustavlja ako cijena na TTF-u premaši 180 eura. Mehanizam se aktivira i ako je cijena na TTF-u tri dana zaredom za 35 dolara veća od referentne cijene ukapljenog prirodnog plina na svjetskim tržištima.
Cijene su se u međuvremenu spustile zahvaljujući blagoj zimi i popunjenim zalihama pa mehanizam nije aktiviran.
Talijanski ministar zatražio je u petak od EU-a i da znatno snizi cjenovni plafon kako bi se spriječio mogući cjenovni šok.
– Mislim da bi EU u ovom trenutku trebao ponovno uvesti cjenovni limit, ali ne od 180 eura, nego od 50 ili 60 eura, rekao je talijanski ministar u radijskom intervjuu. Dodao je da Italija ima dovoljno uskladištenog plina za normalnu opskrbu iduća dva mjeseca, prenosi HINA.
/Desk/