“Imajući u vidu da je Ustavni sud BiH još 2000. godine donio odluku o konstitutivnosti svih naroda u BiH na području cijele zemlje, a da u FBiH i danas postoje javna poduzeća iz nadležnosti Vlade FBiH i poduzeća s većinskim državnim kapitalom u kojima upravljačka prava vrši Vlada FBiH koja u svom imenu sadrže nacionalni prefiks poput poduzeća “Hrvatske telekomunikacije Mostar” ili poduzeća koja pored nacionalnog prefiksa imaju i nepostojeće ime “Herceg – Bosna” poput poduzeća “Elektropriveda hrvatske zajednice Herceg Bosna”, smatram da je kranje vrijeme da se neprimjerena imena tih poduzeća, čiji su vlasnici praktično svi građani FBiH, promijene”, naveo je u obrazloženju Damir Mašić, predsjednik Kluba zastupnika SDP-a u Parlamentu FBiH.
Ovo je bio povod žustre rasprave među parlamentarcima, a prijedlogu se usprotivio HNS-HDZ BiH.
“Želim glasno i jasno reći: ovo što se pokušava brisati je hrvatski prefiks ili etnički predznak i djeluje u BiH 25 godina. To je uneseno u ovu BiH. Hrvati BiH niti mogu, niti će se odreći onoga što im pripada pri tome ne umanjujući ništa od onoga što pripada drugima. Po Ustavu ovo je zemlja tri jednakopravna naroda i ostalih koji se tako ne izjašnjavaju. Mi se zovemo i zvat ćemo se Hrvati. Ne možemo se odreći onoga što jesmo. Dirate u nešto što sigurno nije tako jednostavno kao što vi prezentirate”, kazao je Mladen Bošković (HDZ BiH), dopredsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.
Faruk Ćupina iz SBB-a je kazao da ovaj zaključak ima konotaciju postojanja pravne države, uspostave vladavine prava, te, konačno, iprimjenu odluka ustavnih sudova. On smatra žalosnim što postoji više od 90 odluka koje nisu provedene.
“Kako bi se neki osjećali kada bi se javno preduzeće zvalo bošnjački telekom?”, upitao je Ćupina.
SDP-ovac Mašić je, obrazlažući svoj zaključak, kazao da on “nije uperen ni protiv kojeg naroda već da nešto što je javno ne treba nositi prefiks nacionalnog jer pripada svim građanima”.
No, točka je uvrštena u dnevni red zahvaljujuči podršci većine parlamentaraca, nakon čega su hrvatstki zastupnici napustili sjednicu.
‘ZA’ je bilo 58 zastupnika, ‘SUZDRŽANIH’ pet, dok je 13 bilo ‘PROTIV’. Protiv su bili svi zastupnici Kluba HDZBiH-HNS, kao i zastupnici HDZ-a 1990. ‘Za’ su bili zastupnici SDP-a, DF-a, SBB-a, većine SDA i ostali. Suzdržani su bili i neki zastupnici SDA, SBiH-a, kao i Laburističke stranke.
Sutrašnja sjednica je otkazana.
/Republikainfo.com/