Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Poslodavci će uskoro u oglasima morati navoditi iznose plaće – nema više “atraktivna” ili “stimulativna”
    • Schmidt: Krajnje vrijeme za formiranje vlasti
    • EU priprema novi zakon o korištenju interneta – Politico piše da bi krajnji korisnici bili na gubitku, a divovi iz Silicijske doline na – dobitku
    • Ćiro Trail: 360 biciklista promoviralo turističku ponudu Bosne i Hercegovine
    • Napretkov tjedan kulture u Mostaru počeo izložbom ‘Progressus fundus’
    • ŽZH ima novu vladu – Čović predsjednik
    • Napredak stipendira – Za 119 studenata 75.000 eura – potpisani ugovori i u Zagrebu
    • Duel Dodika i Ostojića: “Nije Srbija ratovala u Bosni, ratovala je Vojska RS-a”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    TRAGIKOMEDIJA Vlada FBiH, s premijerom i ministrima optuženim za korupciju, predlaže zakon o zaštiti prijavitelja korupcije

    republikaBy republika27/08/2022Nema komentara4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Još jedna tragikomedija iz BiH, sada, točnije, iz Federacije BiH. Naime, Vlada tog entiteta u kojoj su premijer i dopremijerka i ministrica financija optuženi u aferi ‘Respiratori’, a pojedini ministri iz vlade i po drugim optužnicama za korupciju ili zlouporabu položaja, protekli tjedan, u četvrtak 25. kolovoza, na sjednici održanoj u Mostaru, utvdila je Prijedlog zakona o zaštiti prijavitelja korupcije u FBiH. Istodobno, ministri iste te vlade bili su suzdržani pri glasanju o konačnom imenovanju direktora Federalne uprave policije i to na oba predložena kandidata – i aktualnog vršitelja dužnosti direktora Federalne uprave policije (FUP) Ensada Kormana i aktualnog savjetnika direktora Granične policije (GP) BiH Svevlada Hoffmana.

    Zaista djeluje nevjerojatno, zbunjujuće i trafgikomično prijedlog Vlade FBiH.

    Naime, kako je priopćeno, Vlada FBiH je utvrdila Prijedlog zakona o zaštiti prijavitelja korupcije u FBiH, cilj kojeg je suzbijanje korupcije i osiguranje djelotvornog sustava zaštite prijavitelja od bilo kojeg oblika ugrožavanja ili povrede njihovih prava koja bi mogła biti vezana za prijavu korupcije. Razlozi za donošenje Zakona se ogledaju u činjenici da u FBiH trenutno ne postoje učinkoviti pravni, a ni institucijski mehanizmi koji bi osigurali učinkovitu zaštitu osoba koje bi se odlučile prijaviti korupciju, što pogoduje počiniteljima radnji koje imaju obilježja korupcije.

    Nadalje, nadležna pravosudna tijela u suštini ne uspijevaju osigurati djelotvornu zaštitu prijavitelja, prvenstveno uslijed činjenice da FBiH nema zakonski ustanovljeno pravo na zaštićeno prijavljivanje, što je nedostatak kojeg se otklanja ovim Prijedlogom zakona, kojim je propisano da svaka osoba ima pravo, u dobroj vjeri, prijaviti bilo koji oblik korupcije u javnom ili privatnom sektoru za koji sazna na bilo koji način.

    Kada je riječ o kaznenim mjerama, propisane su novčane kazne od 5.000 do 15.000 KM za odgovornu ili ovlaštenu osobu koja ne poduzme mjere propisane Zakonom. Jednak raspon kazni je i za prijavitelja koji u trenutku podnošenja prijave zna da nisu istinite informacije koje dostavlja ili prijavljivanje uvjetuje imovinskom ili drugom koristi kao nagradom ili naknadom za dostavljanje informacija i dokaza o korupciji.

    Vlada FBiH je utvrdila i Parlamentu FBiH uputila Prijedlog zakona o sprječavanju sukoba interesa u tijelima vlasti u FBiH, kojim se uređuje sprječavanje sukoba između privatnog i javnog interesa u obnašanju javnih funkcija u FBiH te nižim razinama vlasti, obvezu podnošenja i sadržaja izvješća o financijskom stanju, imovini i interesima nositelja javne funkcije, osnivanje Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa i postupak koji ono provodi, nadzor nad provođenjem Zakona te druga pitanja od značaja za sprječavanje sukoba interesa nositelja javnih funkcija.

    Kako je definirano, sukob interesa postoji kada privatni interes nositelja javne funkcije utječe, može utjecati ili se čini kako može utjecati na zakonito, nepristrano i transparentno obavljanje povjerene javne funkcije.

    U vršenju javne dužnosti, nositelj javne funkcije je, među ostalim, osobno odgovoran za identifikaciju i sprječavanje sukoba između svog privatnog i javnog interesa. On ne može biti član upravnog ili nadzornog odbora, skupštine ili uprave, niti biti u svojstvu ovlaštene osobe u javnom poduzeću, ustanovi ili instituciji na bilo kojoj razini vlasti u BiH.

    Ne može biti ni član tih tijela bilo kojeg poslovnog subjekta u privatnom vlasništvu u koje tijelo vlasti u kojem obavlja dužnost ulaže ili je ulagao kapital tijekom četiri godine koje prethode preuzimanju javne funkcije. Isto vrijedi i za poslovne subjekte u privatnom vlasništvu koji izravno ili neizravno sklapaju ugovore vrijednosti veće od 10.000 KM godišnje s tijelima koja se financira iz proračuna bilo koje razine vlasti.

    Ne može biti ni član UO i NO, uprave, ili imati svojstvo ovlaštene osobe u zakladi i udruzi čiji ukupni financijski primici iz proračuna bilo koje razine vlasti premašuju isti iznos. Jedan od najvažnijih dijelova Prijedloga je i osnivanje Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, pri čemu je vrlo jasno i detaljno propisan nositelj ovlasti i način njegova imenovanja, sastav, trajanje mandata i djelokrug rada.

    /Deske/

    korupcija prijedlog zakona Vlada FBiH
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Ćiro Trail: 360 biciklista promoviralo turističku ponudu Bosne i Hercegovine

    27/03/2023

    Napretkov tjedan kulture u Mostaru počeo izložbom ‘Progressus fundus’

    27/03/2023

    ŽZH ima novu vladu – Čović predsjednik

    27/03/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Gradonačelnik Banja Luke

    ‘Ne može mu ni’ko ništa…’

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    Polako u legitimno predstavljanje

    Najnovije

    Poslodavci će uskoro u oglasima morati navoditi iznose plaće – nema više “atraktivna” ili “stimulativna”

    Schmidt: Krajnje vrijeme za formiranje vlasti

    EU priprema novi zakon o korištenju interneta – Politico piše da bi krajnji korisnici bili na gubitku, a divovi iz Silicijske doline na – dobitku

    Ćiro Trail: 360 biciklista promoviralo turističku ponudu Bosne i Hercegovine

    Napretkov tjedan kulture u Mostaru počeo izložbom ‘Progressus fundus’

    Kolumne

    Marić: “…u pet deka”

    Sretno, Mamiću!

    “Milanović izjavom o Kosovu želi naštetiti Vučiću i pogodovati Putinu”

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    Promo

    Stolac – Na Pješivcu tečaj rezidbe maslina

    Napretkova korizmena tribina u Mostaru

    Počinje 4. Napretkov tjedan kulture, na programu: koncerti, kazališna predstava, predstavljanje monografije i izložba

    Predstavljena nova knjiga Emila Karamatića ‘Balkanski soj – mutacija domoljublja’

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.