Nakon informacija iz Ureda disciplinskog tužitelja Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) da nema načina za udaljenje tužiteljice Dijane Kajmaković koju je američka administracija sankcionirala kao “flagrantan primjer korumpirane tužiteljice povezane s kriminalnim organizacijama”, kako će bilo koja ozbiljna, demokratska i pravna država za ozbiljno uzimati Bosnu i Hercegovinu?
Naime, iz Ureda disciplinskog tužitelja VSTV-a BiH naveli su da, “u pogledu razloga navedenih u Izvršnoj uredbi 14033, Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva financija SAD od 27.9.2022. godine, koji se odnose na zamjenika glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH, Ured disciplinskog tužioca postupa u okviru propisanih nadležnosti te će isti biti istraženi u pogledu kršenja dužnosti u vršenju tužiteljske dužnosti ili dužnosti rukovoditelja/zamjenika glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH, a u smislu odredbi o disciplinskoj odgovornosti propisanih Zakonom o VSTV BiH. Članom 70. stav 1. Zakona o VSTV-u propisana je povjerljivost radnji Ureda u istrazi”.
Iz UDI-ja je priopćeno: “Članom 76. i 77. Zakona o VSTV-u propisani su razlozi za privremeno udaljenje od dužnosti sudca ili tužitelja. Ured nema saznanja da je u ovom trenutku protiv Diane Kajmaković pokrenuta istraga u kaznenom postupku, niti da postoji drugi zakonski osnov za privremeno udaljenje”.
Podsjetimo da je, u skladu sa Izvršnom uredbom 14033, Ured za kontrolu imovine stranaca Ministarstva financija SAD (OFAC) na svoju ‘crnu’ listu uvrstio Dianu Kajmaković, tužiteljicu Tužiteljstva BiH, koja je ušla u najuži izbor s još dva kandidata (aktualni vršitelj glavnog tužitelja Milanko Kajganić i tužitelj Miroslav Janjić) za glavnu tužiteljicu/tužitelja Tužiteljstva BiH. Podvijeće Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća predložilo je poništenje natječaja za izbor glavnog državnog tužitelja čije je imenovanje bilo planirano za četvrtak te mnogi očekuju da će se to i dogoditi zbog kompromitiranosti kandidatkinje Kajmaković.
Kako se navodi u pojašnjnju poduzete mjere, prilikom osnivanja, pred Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine postavljen je niz ciljeva uključujući osiguranje poštivanja ljudskih prava i vladavine prava u zemlji. Tužiteljstvo radi u skladu s Ustavom i zakonima BiH te se od tužitelja traži da svoje dužnosti vrše bez favoriziranja, pristranosti ili predrasuda. Neovisnost pravosudnog sustava BiH preduvjet je vladavini prava.
“Usprkos ovim obvezama u smislu izbjegavanja malverzacija u vršenju dužnosti tužitelja, Diana Kajmaković flagrantan je primjer korumpiranog državnog tužitelja BiH, povezanog sa kriminalnim organizacijama. Kao dio širih aktivnosti na suzbijanju organiziranog kriminala i trgovine narkoticima u BiH, istražitelji su analizirali privatnu komunikaciju vođenu posredstvom kriptovanih aplikacija za razmjenu poruka. Kriminalci koji su koristili ovaj kanal komunikacija spominjali su Kajmaković, koja je radila na nekim od istraga u vezi sa ovim aktivnostima. Kao podršku trgovcima narkoticima i drugim kriminalcima, Kajmaković je pomagala prikrivanju dokaza, sprječavanju kaznenog gonjenja, te je na druge načine pomagala nezakonite aktivnosti u zamjenu za osobnu korist. Također je pokušala blokirati istragu u svezi s pojedincima iz kriminalnog miljea s kojima je očito surađivala”, navedeno je iz OFAC-a.
/Desk/