Stranke bošnjačko-građanskog bloka kao dio vladajuće koalicije u BiH inzistiraju na tome da se izborni zakon te zemlje mijenja kroz promjene ustava, a ako to sada nije moguće žele da te izmjene budu ograničene samo na tehnički aspekt provedbe izbora, izjavio je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.
On je novinarima u Sarajevu kazao kako očekuje da se narednog tjedna razjasni postoji li dvotrećinska većina u Zastupničkom domu parlamenta BiH, potrebna za promjene ustava koje su nužne za uklanjanje diskriminacija utvrđenih presudama Europskog suda za ljudska prava (ECHR).
Stranka demokratske akcije (SDA) i Demokratska fronta (DF) Željka Komšića već su poručile kako neće sudjelovati u razgovorima o ustavnim promjenama na koje je, u ime bošnjačko-građanske “trojke”, pozvala Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH), prenijela je HINA.
Unatoč tim odbijenicama Konaković, koji je i lider stranke Narod i pravda (NiP), drži kako je dogovor moguć.
“Mi ćemo uraditi svoj dio posla, kazao je Konaković dodajući kako je zanimljivo to što su Komšić, kao i čelnik SDA Bakir Izetbegović te predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, na sličan način reagirali na poziv “trojke”, očito s nakanom blokiranja postizanja cjelovitog dogovora o izbornoj reformi.
Dugoročno, kako kaže Konaković, ostaje zadaća cjelovite izborne reforme.
“Mi ultimativno tražimo brisanje etničkog prefiksa, kazao je Konaković dodajući kako je u ovakvoj BiH nemoguće uspostaviti pravilo “jedan čovjek, jedan glas”, ali ne se ne može pristati niti na “ultimativno etničko uređenje”.
Čović: Teško ćemo promijeniti i zarez u Ustavu
Čelnik HDZ BiH Dragan Čović ocijenio je kako u postojećim uvjetima nije moguće osigurati dvotrećinsku većinu u parlamentu pa se umjesto izmjena ustava treba koncentrirati samo na izmjene izbornog zakona, za što su dovoljni glasovi natpolovične većine zastupnika u parlamentu, što vladajuća koalicija ima.
Tim bi izmjenama, koje zagovara Čović, bio osiguran novi način izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH, no Konaković kaže kako za “trojku” to nije prihvatljivo.
On smatra da stoga u ovoj fazi, ne bude li moguće izmijeniti ustav, treba provesti samo tehničke izmjene izbornog zakona kojima će se zajamčiti integritet izbornog procesa, odnosno bolja kontrola glasačkog procesa i utvrđivanja rezultata izbora.
Komentirajući najave SDA i DF-a kako neće sudjelovati u razgovorima o ustavnim promjenama, na koje je pozvao SDP, predsjednik HDZ-a i HNS-a BiH Dragan Čović izjavio je u petak u Stocu kako će predstavnici stranke kojoj je on na čelu doći na sastanak.
“Naravno da ćemo doći na sastanak i dati doprinos svojim stavom, ali bojim se da ćemo mi teško promijeniti i zarez u Ustavu zbog ovakvih odnosa kakve danas imamo na političkoj scen”i, poručio je Čović, prenio je N1 BiH.
“Kada smo dogovarali izmjene Izbornog zakona, koje se odnose na segment Predsjedništva BiH ponudio sam jedan prijedlog koji je većina u osnovi prihvatila ali su ostavili mogućnost da pokušamo promijeniti Ustav kako bismo mogli implementirati sve presude suda u Strasbourgu”, istaknuo je Čović.
Čović je podsjetio kako su uputili dokument u kojem se nalaze izneseni stavovi sa sastanka predsjednika pet stranaka na kojem se razgovaralo o Izbornom zakonu.
“I to nije stav HDZ-a, što mnogi brkaju, nego izneseni stavovi na sastanku pet predsjednika stranaka na temu Izbornog zakona i tu smo definirali tri pravca oko Središnjeg izbornog povjerenstva, Predsjedništva BiH odnosno legitimnog predstavljanja i tehničkih preinaka“, ponovio je Čović.
Na upit postoji li luksuz nedolaska na sastanke odnosno zajedničko komuniciranje, Čović ističe kako HDZ BiH nema taj luksuz i želi to prenijeti na sve kolege, i predstavnike bošnjačkog i srpskog naroda jer, kako je istaknuo, moraju razumjeti kako je ovo za BiH povijesno vrijeme.
Prema njegovim riječima, ako se do kraja veljače ne provedu reforme BiH neće skoro dočekati novu prigodu da otvori pregovore o članstvu u EU.
“Ako 20. i 21. ožujka ne dobijemo ono što nam je ponuđeno, a imamo sve mogućnosti da to uradimo, onda se bojim da ćemo svojoj djeci i za 30 godina ostaviti iste probleme”, kazao je Čović.
Takođe i hrvatski premijer Andrej Plenković, koji je zajedno s nizozemskim kolegom Markom Rutteom i predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen ovog tjedna bio u Sarajevu, pozvao je vlasti da u idućih šest tjedana izmijene nekoliko zakona, uključujući izborni kako bi u ožujku Europske vijeće odobrilo otvaranje pristupnih pregovora.
/Desk/