Državljanima onih zemalja koji nisu u Europskoj Uniji, uskoro će za ulazak u Hrvatsku trebati ‘ulaznica’ koja košta sedam eura. Međutim, ovo neće vrijediti i za veliku većinu bh državljana, pretežito Hrvata, koji izuzev državljanstva BiH, posjeduju i hrvatsko državljanstvo. Novina Europskog sustava za informacije o putovanjima i odobravanja putovanja (ETIAS) u funkciju bi trebao biti pušten 2023. godine što će značiti nova pravila za ulazak u Hrvatsku.
Zbog uvođenja sustava ETIAS za svaki ulazak u Europsku uniju morat će se podnijeti elektronski zahtjev, a obrada će trajati i do 30 dana. To vrijedi i za državljane Srbije, Crne Gore i Kosova. Ulazak građanima iz Bosne i Hercegovine u Hrvatsku naplaćivat će se sedam eura.
“Putnici će morati ispuniti internetski obrazac zahtjeva preko namjenske stranice ili mobilne aplikacije. Ispunjavanje obrasca zahtjeva ne bi trebalo trajati dulje od 10 minuta te za njega ne bi trebala biti potrebna nikakva dokumentacija osim putne isprave ili osobne iskaznice. Ako osoba ne može podnijeti zahtjev (zbog dobi, razine pismenosti, informatičke pismenosti ili pristupa potrebnom uređaju), zahtjev može ua njezino ime podnijeti treća osoba. Svi podnositelji zahtjeva u dobi između 18 i 70 godina morat će elektronički platiti naknadu u iznosu od sedam eura po zahtjevu”, stoji na službenoj stranici EU-a u BiH.
Također, navodi se da će se za elektroničke načine plaćanja uzeti u obzir tehnološki napredak u zemljama čijim državljanima nije potrebna viza kako se ne bi stvarale prepreke tim državljanima, koji možda nemaju pristup određenim načinima plaćanja. Odobrenje za putovanje bez kojeg se neće moći prijeći granica u najvećem broju slučajeva bit će izdano unutar nekoliko minuta od podnošenja zahtjeva, a rijetko zbog dodatne provjere dozvola se može čekati i do 30 dana, naveli su iz Ureda specijalnog predstavnika EU-a u BiH.
Građani trećih zemalja koji namjeravaju u EU, pa tako i u Hrvatsku, popunit će elektronski obrazac. I to prilično detaljan: Što su po zanimanju, jesu li bili kažnjavani, kakvo im je zdravstveno stanje, gdje su putovali u Europi pa čak i koje lijekove koriste…
Odobrenje bi trebali dobiti već za 15-tak minuta, ako ga dobiju jer, prema onomu što su nam poslali iz Ministarstva unutarnjih poslova, nekima ni to neće biti dovoljno: “Samo posjedovanje odobrenja putovanja ne daje automatsko pravo na ulazak, već se konačna odluka donosi na graničnom prijelazu”, prenose agencije.
/Republika/