Bila je to prilika da se novinari i ljudi iz medija osvrnu na svoj rad, uvjete u kojima rade, te okolnosti pod kojima svakodnevno nastaju njihove novinarske priče. U prvom planu bila su pitanja koliko su novinari slobodni u svom radu, s obzirom na vlasničku strukturu medija, načine njihovog financiranja, kao i utjecaja neformalnih ekonomsko-političkih centara moći.
Predsjednik Udruženja Starmo, te novinar i urednik, Faruk Kajtaz, između ostalog je istaknuo kako su se promijenili načini utjecaja na medije.
“Mislim da sada više ne postoji klasični problem ugrožavanja slobode medija, kao što je to nekada bilo u bivšoj državi ili neposredno iza rata ovdje kod nas, kada se vršio politički pritisak ili su telefonom novinare zvali pa im se govorilo što trebaju izvješćivati. Mislim da su metode pritiska postale malo drukčije”, rekao je Kajtaz. Na skupu se tako moglo čuti kako te metode sada uključuju i “zavrtanje financijske slavine” medijima, u slučaju kada se na njih želi izvršiti pritisak.
Učesnici skupa su zaključili i da i sami mediji i novinari nisu dovoljno organizirani. “Dijelom su i sami novinari krivi. Međutim, moram kazati da su novinari prisiljeni raditi za možda ‘plaćicu’ od 500-600 KM”, rekla je pored ostalog urednica portala ‘Republikainfo.com’ i dopisnica Radija Deutsche Welle iz Mostara, Vera Soldo.
Ona je istaknula kako je posebno skandalozno u današnjoj BiH stanje u kojem se nalaze javni mediji.
Učesnici skupa su naveli i to da financijski aspekt rada medija svakako jest važan, ali da ne treba zaboraviti ni veliki problem autocenzure – situacije u kojoj su sami novinari svjesni “granice do koje mogu ići”.
Politolog Husein Oručević ističe da kod autocenzure ne treba isključiti ni iodeološki trenutak.
“Kada smo zaokupljeni određenom ideologijom i mrzimo sve što ta ideologija i ti mitovi ne bi podržavali, tada ta vijest ostane ‘ogoljena’ samo za onaj mit, samo za onu ideologiju koju volimo, kojoj smo pristupili”, rekao je uz ostalo Oručević.
Medijski i društveni uposlenici iz više mjesta Hercegovine na skupu u NDC-u Mostar su naglasili i da ne treba zaboraviti ni utjecaj modernih tehnologija i društvenih mreža na medije, gdje svaki pojedinac sada može biti emiter medijskih sadržaja, činjenica i stavova.
“Mi smo svjedoci da danas svatko može otvoriti profil i širiti svoje ‘alternativne činjenice’, ‘fake news’ (lažne vijesti prev. aut.) i sve ove nove pojmove u kojima smo se udomaćili”, ocijenio je novinar BH Radija 1 i kolumnist portala “bljesak.info”, Igor Božović.
Inače, Media Circle je konzorcij šest ‘grassroots’ nevladinih organizacija iz regije, koje žele zagovaračkim aktivnostima razmotriti stanje medija na području Zapadnog Balkana, sa posebnim naglaskom na problem klijentelizma.
(Izvor: StarMo.ba)